کد خبر: 325171
تاریخ انتشار: سه شنبه ۸ تیر ۱۳۹۵ - ۲۲:۳۵

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

تیم‌های شگفتی ساز حاضر در یورو پیروزی‌های تاریخی را در این رقابت‌ها به ثبت رساندند.

به‌ گزارش ‌ایسنا و به نقل از یوفا، در آخرین دیدار مرحله یک هشتم نهایی یورو ۲۰۱۶، انگلیس و ایسلند به مصاف هم رفتند. ایسلند شگفتی ساز شد و انگلیس را حذف کرد. در تاریخ بازی‌های مشابهی وجود داشته است . در زیر به برخی از آنها اشاره می‌شود.

انگلیس – ایرلند  – مرحله گروهی  ۱۹۸۸

اولین حضور ایرلند در مرحله نهایی یورو بود و این تیم باید برای سومین بار برابر انگلیس قرار می‌گرفت. جک چارلتون، سرمربی ایرلند در ترکیبش از حضور بازیکنانی همچون رونی ولان، پل مک گریت، روی هایتون و جان الدریج در ترکیب خود استفاده کرد و به نظر می رسید برایان رابسون ، پیتر بردسلی، گری لینه‌کر و جان بارنز خیلی برتر از آنها خواهند بود، اما هایتون ایرلند را در دقیقه ۶ پیش انداخت و بازی با همان نتیجه‌ به پایان رسید.

سوئد -‌انگلیس – مرحله گروهی ۱۹۹۲

سوئد میزبان با یک تساوی و یک پیروزی برابر انگلیس قرار گرفت که هر دو بازی‌اش را بدون گل به پایان رسانده بود و انتظار می رفت گراهام تیلور انگلیس را به پیروزی برساند. پس از گلزنی دیوید پلت این کار خیلی آسان به نظر رسید. سوئد که از حمایت هوادارانش بهره می‌برد ناامید نشد. جان اریکسون بازی را به تساوی رساند و توماس برولین با گلی که در دقایق پایانی به ثمر رساند پیروزی را به تیمش هدیه کرد. سوئد با قرار گرفتن در جایگاه نخست انگلیس را حذف کرد.

آلمان – دانمارک – فینال ۱۹۹۲

این دیدار برای هواداران رمانتیک فوتبال خاطره انگیز است. دانمارک به یورو ۹۲ صعود نکرد، اما دو هفته‌ پیش از آغاز یورو جانشین یوگسلاوی شد و یک ماه بعد این تیم در سوئد جشن قهرمانی گرفت. دانمارک شروع خوبی نداشت و در دو بازی تنها یک امتیاز کسب کرد، اما در فینال برابر آلمان با گل های یان جانسن و کیم ویلفورت و درخشش پیتر اشمایکل درون دروازه غیر قابل انتظارترین پیروزی را به دست آورد.

چک – ایتالیا – مرحله گروهی ۱۹۹۶

چک در این اولین دیدارش در گروه A مقابل آلمان فینالیست جام جهانی ۱۹۹۴ شکست خورد و باید برای صعود بازی بعدی‌اش را با پیروزی پشت سر می‌گذاشت. با گل دقیقه پنج پاول ندود به نظر می رسید فشار از روی این تیم برداشته شده است، اما انریکو کیزا خیلی زود بازی را به تساوی رساند. اخراج لویجی آپولونی باعث شد به نفع چک تمام شد. رادک بیبل گل دوم این تیم را به ثمر رساند. در آن جام چک تا فینال پیش رفت.

لتونی – آلمان – مرحله گروهی ۲۰۰۴

لتونی در سومین حضورش در یورو حریف آسانی در گروه خود نداشت. هلند، آلمان و چک را در کنار خود می دید. تیم ‌ملی لتونی با شکست دو بر یک برابر یاران کارل بروکنر بازی‌های خود را شروع کرد و سپس برابر آلمان قهرمان سه دوره یورو ، سه دوره جام جهانی قرار گرفت. این تیم منظم و سازماندهی شده بود. لتونی برابر حملات آلمان مقاومت کرد و حتی نزدیک به پیروزی شد. شوت ماریس ورپاکوفسکیس در لحظات آخر نیمه نخست با فاصله کمی به بیرون رفت.

پرتغال – یونان – فینال ۲۰۰۴

اتفاقاتی که در لیسبون در سال‌ ۲۰۰۴ افتاد یادآور قهرمانی دانمارک در ۱۲ سال پیش بود. پرتغال در خانه خود با به همراه داشتن بازیکنان برتری همچون لویس فیگو، روی کاشتا پا به سن گذاشته دکو، کاروالیو، کریستیانو رونالدو از شانس‌ قهرمانی برخوردار بود. از طرفی یونان به تیمی شکست ناپذیر تبدیل شده بود. در دیدار افتتاحیه نیز پرتغال لوییس اسکولاری را با تک گل آنجلوس کاریستیاس شکست داد. این اتفاق در دیدار فینال نیز دو بار تکرار شد.

انگلیس – ایسلند – یک هشتم نهایی ۲۰۱۶

انگلیس در دقیقه چهار صاحب یک پنالتی‌ شد و وین رونی دروازه ایسلند را باز کرد. به نظر می رسید کار برای ایسلندی‌ها سخت شده، اما کسانی که شاهد عملکرد این تیم را در مرحله گروهی بودند مخالف این نظر بودند. پس از دو دقیقه بازی با گل راگنار سیگوردسون به تساوی رسید. دقایقی بعد کولبین سیگورتسن،  جو هارت را به زانو در آورد تا ایسلند این پیروزی تاریخی را جشن بگیرد.

انتهای‌ پیاممنبع: ایسنا
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار ایران و جهان