کد خبر: 324995
تاریخ انتشار: سه شنبه ۸ تیر ۱۳۹۵ - ۱۰:۱۶

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

سیاست > دولت – حقوقدان پیشین شورای نگهبان می‌گوید بخشی از اختلافات بین شورای نگهبان و وزارت کشور به معیوب بودن نظام انتخابات باز می‌گردد.

حسینعلی امیری سخنگوی وزارت کشور در بخشی از گفتگوی مشروح خود با عصر اهواز {اینجا} به بیان نوع رابطه شورای نگهبان با وزارت کشور دولت روحانی در انتخابات اخیر مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان پرداخت.

وی با اشاره به اینکه بخشی از اختلافا به معیوب بودن نظام انتخاباتی در کشور مربوط می شود، گفت: «نظام انتخابات»، نه قانون انتخابات، معیوب است. بخشی از این اختلاف نظرها و اختلاف برداشت ها که گاهی در نظام سیاسی به آن دامن زده میشود. ناشی از معیوب بودن نظام انتخاباتی ما است. که یکی از دستاوردهای این انتخابات این بود که وزارت کشور، شورای نگهبان و کنش گرهای سیاسی ما به این نتیجه رسیدند که نظام انتخاباتی ما معیوب است.

وی با اشاره به اینکه روابط فی مابین وزارت کشور و شورای نگهبان بسیار نزدیک، صمیمی بوده و هست، افزود: در روند اجرای انتخابات و یا در حین انتخابات و پس از آن، قاعدتاً اختلاف‌نظر کارشناسی و اختلاف برداشت در چگونگی اجرای قانون بوده و هست، اما این نوع نگرش‌ها و برداشت‌ها از اصول مسلم اجرایی و نظارتی است.

بنا به گفته امیری مهم این بود که این اختلاف‌نظرهای کارشناسی، هیچ‌گاه به واگرایی و اختلاف سیاسی منجرنشد.

وی در بخشی از این گفتگو گریزی به حضورش در شورای نگهبان به عنوان عضو حقوقدان هم زد و اظهار داشت: من هم عضو حقوقدان شورای نگهبان بودم و از تجربه ای که در آنجا و در دولت‌های مختلف دارم در این انتخابات استفاده کردم. تلقی ام این است که در این دوره نهایت همکاری را با وزارت کشور داشتند. در موارد معدودی البته اختلافاتی وجود داشت.

وی در پاسخ به این سوال که چرا در این دوره از انتخابات اختلافات بین اعضای شورای نگهبان رسانه ای شد، گفت: شاید دوره های قبل هم بوده اما رسانه ای نشده است. آنجا نظام شورایی است. اینکه ما فکر می‌کنیم در شورای نگهبان ۱۲ نفر عین هم فکر کنند، این امکان پذیر نیست.

وی درخصوص مصادیق اختلافش با آیت الله جنتی نیز گفت: بسیار زیاد. در خیلی از جاها نظر من با آقای جنتی متفاوت بوده است.

۲۹۲۹منبع: خبرآنلاین
برچسب ها:
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان