کد خبر: 324889
تاریخ انتشار: سه شنبه ۸ تیر ۱۳۹۵ - ۰۴:۱۱

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

یک کارشناس ارشد تربیت‌بدنی با اشاره به  فاکتورهای آمادگی جسمانی از آسیب‌هایی گفت که رابطه زیادی با این فاکتورها دارند.

مهدی شکروی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا با اشاره به ۵ فاکتور مهم آمادگی جسمانی برای ورزشکاران، اظهار کرد: فاکتورهای مهمی از جمله انعطاف‌پذیری، تعادل، قدرت، استقامت پذیری و استقامت قلبی عروقی احتمال بروز آسیب را در ورزشکاران کاهش می‌دهد.

وی ادامه داد: برخی آسیب‌ها به دلیل ضربه بدنی، به ورزشکاران وارد می‌شود که در این نوع از آسیب‌ها آمادگی جسمانی اهمیتی ندارد، اما برخی آسیب‌ها که با فاکتورهای آمادگی جسمانی ارتباط دارد به راحتی می‌تواند بر ورزشکاران تأثیر بگذارد.

این کارشناس ارشد تربیت‌بدنی با اشاره به فاکتور انعطاف‌پذیری، افزود:  به‌عنوان مثال اگر فوتبالیستی اقدام به زدن تکل کند اگر انعطاف‌پذیری بالایی داشته باشد احتمال کشیدگی عضلات داخل ران کاهش می‌یابد، اما اگر از دامنه انعطاف‌پذیری کافی برخوردار نباشد احتمال آسیب‌دیدگی افزایش می‌یابد.

وی بابیان اینکه تعادل نیز احتمال پیچیدگی مچ پا را کاهش می‌دهد، ادامه داد: اگر والیبالیستی ضربه اسپک بزند زمانی که فرود می‌آید اگر دارای تعادل و پویایی باشد احتمال آسیا دیدگی‌اش به‌مراتب کمتر می‌شود.

شکروی با اشاره به فاکتور قدرت نیز افزود: پاورلیفتینگ یک ورزش قدرتی است که اگر ورزشکار، عضلات سینه قوی داشته باشند احتمال آسیب در پرس سینه برای این ورزشکاران کاهش می‌یابد.

این کارشناس ارشد تربیت‌بدنی گفت: به‌عنوان مثال استقامت قلبی- عروقی نیز احتمال آسیب را برای دوندگان کاهش می‌دهد.

انتهای پیاممنبع: ایسنا
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان