کانال تلگرام عصر اهواز

کد خبر: 324750
تاریخ انتشار: دوشنبه ۷ تیر ۱۳۹۵ - ۱۷:۵۸

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

به گزارش مهر، رسول خضری عصر دوشنبه در آیین بزرگداشت ۲۹ امین سالروز بمباران شیمیایی سردشت که در مسجد جامع این شهر برگزار شد افزود: کلینیک مصدومان شیمیایی سردشت طرح اهدایی مقام معظم رهبری بود که در سال ۷۸ احداث شد اما متاسفانه هنوز در این کلینک امکانات درمانی قابل قبولی وجود ندارد.

وی ادامه داد: برای تجهیز کلینیک مصدومان شیمیایی سردشت ۲۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات رهبری تامین شده است که این اعتبار در صورت خروج اداره بنیادشهید از ساختمان کلینیک قابل تخصیص خواهد بود.

خضری در ادامه با اشاره به مشکلات پیش روی مردم این شهرستان مرزی بر بازگشایی مزرهای این شهرستان تاکید کرد و گفت: بازشدن مرزها به دلیل وابستگی مرزنشینان برای امرار معاش از این طریق در اولویت شهرستان سردشت قرار دارد  چرا که امنیت پایدار قطعا در گرو معیشت پایدار است.

نماینده مردم شهرستانهای سردشت و پیرانشهر با تاکید بر تفکیک حوزه های نمایندگی مجلس شورای اسلامی سردشت از پیرانشهر اظهارداشت: باید به وضعیت معیشت مردم مرز نشین توجه ویژه شود و دو حوزه سردشت و پیرانشهر از یکدیگر تفکیک شود.

خضری با اشاره به اینکه سردشت می‌تواند نماد صلح ملت ایران مطرح شود افزود: سردشت به عنوان اولین شهر بی‌دفاع و غیرنظامی قربانی جنگ ‌افزارهای شیمیایی در سطح دنیا شناخته شده اما از این ظرفیت استفاده نشده است اگر جنایت صدام در بمباران شیمیایی سردشت از سوی مجامع بین المللی محکوم می شد حادثه حلبچه هرگز رخ نمی داد.

سردشت هفتم تیرماه سال ۶۶ در اوج جنگ ایران و عراق بمباران شیمیایی شد اما با گذشت سه دهه از این فاجعه مردم این دیار با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کنند و همچنان از عوارض آن رنج می‌برند.

هر چند در اثر چهار بار بمباران هوایی رژیم بعث عراق در سال ۶۶، درجه رفیع شهادت به بیش از ۱۱۰ نفر از مردم بی گناه و مظلوم این شهر رسید اما هزاران نفر نیز به دلیل آثار زیانبار گاز خردل با گذشت ۲۹ سال هنوز تاوان این جنایت انسانی را پس می دهد.

سالروز بزرگداشت بمباران شیمیایی سردشت امروز تحت عنوان همایش داغ لاله ها با حضور مسئولان آذربایجان غربی و میهمانانی از اقلیم کردستان عراق بدون حضور مسئولان کشوری در سردشت برگزار شد.منبع: مهر
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری

کانال تلگرام عصر اهواز

اخبار خوزستان