یادداشت/ بار دیگرحزب‌الله سعدالله زارعی

یادداشت/ بار دیگرحزب‌الله

اجماع نسبی داخلی لبنان بر سر انتخاب «میشل عون» به عنوان رئیس‌جمهور که روز گذشته با 83 رأی پارلمان صورت گرفت، علامت مهمی از تغییر معادلات در لبنان است.
روابط عمومی ها از لحاظ حقوقی چه جایگاهی دارند؟ بررسی ضرورت تاسیس سازمان نظام روابط عمومی و ارتباطات احمد عامری . کارشناس روابط عمومی

روابط عمومی ها از لحاظ حقوقی چه جایگاهی دارند؟ بررسی ضرورت تاسیس سازمان نظام روابط عمومی و ارتباطات

عصر اهواز - با توجه به گسترش رسانه ها و شکل گیری رسانه های نو و همچنین گسترش وظایف روابط عمومی ها، کمتر مدیری را خواهیم یافت که از اهمیت نقش روابط عمومی در سازمان آگاه نباشد؛ تاثیرگذاری روابط عمومی در رشد و توسعه سازمان امری مهم است.

کانال تلگرام عصر اهواز

کد خبر: 324160
تاریخ انتشار: یکشنبه ۶ تیر ۱۳۹۵ - ۰۰:۴۴

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

مهر، گروه بین الملل ـ محمد قادری/ حنیف غفاری: موضوع مهمی که طی روزهای اخیر به یکی از خبرهای اصلی جهان اسلام تبدیل شد، سلب تابعیت «آیت الله شیخ عیسی احمد قاسم» رهبر انقلابیون بحرین از سوی رژیم آل خلیفه بود. بر این اساس نزد یکی از انقلابیون و فعالان رسانه ای بحرینی ساکن بیروت که تلاش ویژه ای در حوزه حقوق بشر دارد رفتیم تا نظر او را پیرامون این اتفاق، وضعیت کلی حقوق بشر در بحرین و خواسته اصلی انقلابیون جویا شویم. گفتگوی ما با «شیخ ابراهیم المدهون» را در زیر بخوانید:

شرایط کنونی در بحرین به واسطه ظلم آل خلیفه بر مردم، وضعیت اسفناک و زجر آوری است. با توجه به آنچه هم اکنون در کشورتان می گذرد، نظر شما درباره این وضعیت چیست؟

 ضمن تشکر از لطف شما برای انجام این گفتگو، تاکید می کنم که ملت بحرین از مظلوم ترین ملت های دنیا محسوب می شوند. این ملت، ملتی است که سال ها در راستای احقاق حقوق حقه خود زحمت کشیده و دست از تلاش خود در این خصوص برنداشته است.

من ابتدا لازم است توضیحی در خصوص نسبت میان ایران و تحولات بحرین بدهم. واقعیت امر این است که ملت بحرین به جمهوری اسلامی ایران افتخار می کند. زمانی که انقلاب اسلامی ایران به پیروزی رسید، نوری در دل ما ایجاد شد و ما محو راه و روش حضرت امام خمینی (ره) شدیم. ما به خوبی دریافتیم و هم اکنون نیز در می یابیم که هدف ایران خیر خواهی ملت های عربی و اسلامی است. ما اسلام واقعی را در ایران می بینیم. تا قبل از وقوع انقلاب اسلامی ایران، این کشور متغیری وابسته به جریان سلطه بود. جریان سلطه ای که آمریکا و بریتانیا آن را در منطقه رهبری می کردند. اما پس از آن حرکت عظیم، معادله کاملا با قبل متفاوت شد.

. با این حال جمهوری اسلامی ایران در عین این که برای ما یک افتخار محسوب می شود، دخالتی در امور داخلی بحرین ندارد. به عبارت بهتر، این خود ملت بحرین هستند که در مسیر رسیدن به خواسته های خود از پای ننشسته و استوار مانده اند.

انقلاب اسلامی ایران، انقلابی طاهر و پاک است. انقلابی که پیام آور مقاومت و دفاع از ملت فلسطین و عدم پذیرش سلطه بوده و نه تنها مایه فخر ملت های مسلمان، که مایه افتخار همه انسان های آزاده در سرتاسر دنیاست.  

به عنوان یک مبارز بحرینی، وضعیت حقوق بشر در کشورتان را چگونه ارزیابی می کنید؟

همان گونه که اشاره کردم، مبلت بحرین ملتی مظلوم هستند که از هر سو مورد هجمه قرار دارند: از سوی حکومت گرفته تا حامیان سعودی، عربی و غربی آن. امروز شاهد هستیم که رهبران و علمای بحرینی مورد بدترین هجمه ها از سوی حکومت آل خلیفه قرار دارند، اما صدایی از هیچ کس بلند نمی شود. دولت های عربی مایه خجالت ما هستند. آنها نه تنها اقدامی در دفاع از ملت بحرین صورت نمی دهند، بلکه به عمال آمریکا و انگلیس تبدیل شده و مجری خواسته های آنها در منطقه و بحرین هستند.

طی سالهای اخیر عربستان سعودی نقش مخربی در امور داخلی بحرین ایفا کرده است. این نقش آفرینی را در برهه فعلی چگونه ارزیابی می کنید؟

عملا درحال حاضر این حکومت بحرین نیست که بر منامه حکومت می کند، بلکه حکومت آل سعود است که مشغول حکمفرمایی بر معادلات سیاسی بحرین است. این مسئله از سوی ما قابل تحمل نیست. اگر به صورتی دقیق بنگریم، هر کجا از جهان اسلام و منطقه که فتنه ای وجود دارد، عربستان سعودی در پشت سر آن قرار دارد. آل سعود به عنوان مجری اوامر آمریکا و انگلیس در منطقه، هم اکنون جریان های تکفیری را مورد حمایت قرار داده و در جای جای منطقه از جمله بحرین، سوریه، عراق و یمن دست به تجاوز و کشتار زده است.

 مشکل عربستان سعودی با ایران نیز در این خصوص واضح است. اساسا استعمارگران در منطقه، آل سعود و صهیونیسم را با هدف فتنه انگیزی در جهان اسلام ایجاد کردند. از این رو زمانی که شاه در ایران بر سر کار بود، عملا اسرائیل و غرب تعارضی با ایران نداشتند. بدیهی است که عربستان نیز در آن زمان با ایران مشکلی نداشت.

اما به محض وقوع انقلاب اسلامی، که انقلاب بیدار کننده ملت ها بود ریاض خود را در تقابل با این نهضت قرار داد. لذا من معتقدم در حال حاضر، در ماورای هر حرکتی که موجودیت و امنیت جهان اسلام را تهدید می کند، فتنه سعودی به چشم می خورد؛ از تشکیل و استمرار حرکت داعش گرفته تا بوکوحرام و دیگر گروه های تروریستی.

نظر شما در خصوص سلب تابعیت شیخ عیسی قاسم از سوی آل خلیفه چیست؟ نقش آل سعود را در این خصوص چگونه تحلیل می کنید؟

دست از زمانی که شکست های عربستان در منطقه آغاز شد، کارشکنی های این کشور در امور داخلی بحرین نیز علیه علمای بحرینی شدت یافت. افزایش حکم زندان شیخ علی سلمان، بستن دفاتر و انحلال گروه ها و جمعیت های بحرینی شیعی و در نهایت سلب تابعیت از شیخ عیسی قاسم اقداماتی بود که به صورت سلسله وار در این خصوص صورت گرفت. قطعا عربستان سعودی در این معادله دست داشته و این اقدام آل خلیفه نیز برگرفته از خواسته های آل سعود است. همان گونه که اشاره کردم هم اکنون آل سعود در بحرین حکمفرماست.

اساسا سلب تابعیت شیخ عیسی قاسم اقدامی غیر قانونی است. به راستی چگونه می توان کسی را که فرزند این آب و خاک است و پدران و اجدادش نیز به این سرزمین تعلق داشته اند را سلب تابعیت کرد. شیخ عیسی قاسم به طایفه عبدالقیس تعلق دارد. طایفه ای که در بدو اسلام، این دین مبین را پذیرفت و به آن گروید و طایفه ای خوشنام محسوب می شود. اما آل خلیفه به کدام طایفه تعلق دارند!؟ آنها به طایفه قحطانی تعلق دارند که طایفه ای بدنام و خونریز محسوب می شوند. ارزش شیخ عیسی قاسم نزد ملت بحرین بسیار بالاست و ایشان محل رجوع مردم این کشور در مسائل شرعی است.

آینده قیام و انقلاب ملت بحرین را چگونه ارزیابی می کنید؟

در این خصوص تعبیر ظریفی وجود دارد که می گوید پادشاهان می روند و ملتها می مانند. ملت بحرین نیز در نهایت مقاوم می ماند تا انشاءالله به اهداف خود دست پیدا کند و حکومت را به دست صاحب واقعی آن یعنی امام زمان (عج) بدهد.     منبع: مهر
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری

کانال تلگرام عصر اهواز

اخبار خوزستان