کد خبر: 324017
تاریخ انتشار: شنبه ۵ تیر ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۳

عصر اهواز -مدیر کل اداره حفاظت محیط زیست استان خوزستان ، نقش وزارت نفت در احیای تالاب هورالعظیم را بسیار موثر دانست و گفت: این وزارتخانه در گذشته راه های ارتباطی بین حوضچه های تالاب را با احداث جاده مسدود کرده بود.
امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

 

عصر اهواز – مدیر کل اداره حفاظت محیط زیست استان خوزستان ، نقش وزارت نفت در احیای تالاب هورالعظیم را بسیار موثر دانست و گفت: این وزارتخانه در گذشته راه های ارتباطی بین حوضچه های تالاب را با احداث جاده مسدود کرده بود.

احمدرضا لاهیجان زاده گفت: با رایزنی های متعدد سازمان حفاظت محیط زیست و پیگیری های فراوان، این سازمان موفق شد مسئولان وزارت نفت را در جهت کمک برای احیای هر چه سریعتر هورالعظیم قانع کند.

وی بیان کرد : از وزارت نفت خواسته شد تا نسبت به احداث زیرگذر در جاده هایی که باعث قطع ارتباط بین بخش های مختلف تالاب هورالعظیم شده بود، اقدام کند.

لاهیجان زاده اظهار داشت : از یک سا ل و نیم گذشته این وزارت خانه اقدام به ساخت ۳۸ زیرگذر و پل در منطقه تالاب هورالعظیم کرده است.

وی خاطرنشان کرد : به این ترتیب ارتباط بین بخش های مختلف تالاب و حوضچه های آن که پیش از این مسدود بود، بار دیگر برقرار شد به طوری که هم اکنون شاهد آبگیری ۶۰ درصدی این تالاب هستیم، امری که در سال های اخیر بی سابقه قلمداد می شود.

وی اظهار داشت : این زیرگذر و پل ها بر اساس مطالعات و کارشناسی های صورت گرفته به فاصله هر ۵۰۰ متر از یکدیگر احداث و با آبگیری باعث شد تا راه ورود آب به حوضچه ها باز شود که نتایج بسیار مثبتی را برای احیا تالاب به همراه داشت.

این مقام مسئول در استان خوزستان یادآور شد: مهندسی و ساخت این پل ها و زیرگذر ها زیر نظر مستقیم کارشناسان محیط زیست استان صورت گرفته است تا هیچ گونه خطایی در محل های تعیین شده برای آبرسانی صحیح به تالاب صورت نگیرد.

وی خاطرنشان کرد : با افزایش دهانه های ورودی آب از رودخانه کرخه به مسیر تالاب که با حمایت سازمان آب و برق منطقه ای استان خوزستان صورت گرفت ، به سرعت شاهد آبگیری و ورود آب به حوضچه های یک و دو در ابتدای سال جاری بودیم.

مدیر کل اداره حفاظت محیط زیست استان خوزستان با تاکید بر اهمیت آبگیری تالاب هورالعظیم اعلام کرد : هم اکنون نیز شاهد تداوم روند آبگیری تالاب در حوضچه های سه و چهار هستیم که این روند تا آبگیری صدردصدی تالاب ادامه خواهد داشت.

وی اظهار داشت : امیدواریم همواره شاهد همکاریهای فرابخشی در راستای احیای بخش های مختلف محیط زیست کشورمان باشیم.
لاهیجان زاده گفت : افزایش آبگیری تالاب هورالعظیم نیازمند لایروبی رودهای منتهی به این تالاب است.

وی همچنین بر لزوم تغییر الگوی کشت کشاورزی در مزارع اطراف تالاب اشاره کرد و گفت: این امر می تواند در احیای هر چه بیشتر هورالعظیم نقش موثری داشته باشد.

تالاب هورالعظیم بزرگ‌ترین تالاب استان خوزستان و یکی از بزرگ‌ترین تالاب‌های ایران محسوب می شود. این تالاب در مرز ایران و عراق واقع شده به طوری که حدود یک سوم این تالاب در ایران و بقیه آن در کشور عراق است.منبع: هورنیوز
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان