کد خبر: 323949
تاریخ انتشار: شنبه ۵ تیر ۱۳۹۵ - ۰۸:۲۵

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

به گزارش مهر، طی سه روز اخیر دود ناشی از سوخت زباله شهروندان اهوازی را به شدت آزار می دهد. البته وسعت این دود بیشتر در مناطق شمالی شهر اهواز مانند زیتون کارمندی، کوروش، کوی ملت، فرهنگیان و حتی بخشی از منطقه کیانپارس و همچنین ویس و زرگان مشاهده می شود. البته امروز بوی ناشی از این آتش سوزی به مناطقی مانند فلکه ساعت و امانیه هم رسیده است.

تنگی نفس های فصل پاییز که هنوز هم علت علمی آن از سوی مسئولان اعلام نشده، کارخانه الکل سازی، گرد و غبار، آلودگی های زیست محیطی، دوده های ناشی از سوزاندن نیشکر و این روزها نیز دوباره دود ناشی از سوختن زباله نفس روزه داران اهوازی را تنگ کرده است.

ریه های مردم اهواز دیگر تحمل این آلودگی های صنعتی و یا گرد و خاک ها را ندارد و نمی دانند تا کی باید از حق طبیعی خود که آب و هوای پاک است محروم بمانند.

دود به دلیل آتش زدن زباله ها

رئیس اداره حفاظت از محیط زیست اهواز در گفتگو با مهر اظهار کرد: طبق بررسی که طی سه روز اخیر انجام دادیم دودها از طرف محل دفن زباله های عادی اهواز (سفیره) و به دلیل آتش سوزی زباله ها ایجاد شده است.

عادل بنی عگبه افزود: تمام زباله های شهر در سایت سفیره دفع می شود و مدتی است که سلول های دفن این سایت به دلیل آتش سوزی تخریب و از بین رفته است.

رئیس اداره حفاظت از محیط زیست اهواز بیان کرد: این روزها، چون وزش باد به سمت اهواز بوده، این دودها نیز به سمت شهر آمده اند.

بنی عگبه عنوان کرد:‌ در حال حاضر زباله ها روی هم انباشت و به روش قدیمی دپو می شود بنابراین به دلیل فعل و انفعالات شیمیایی موجود، تجمع گاز باعث احتراق خود به خودی شده و آتش سوزی ایجاد می کند.

وی در پاسخ به اینکه آیا در ارتباط با انجام تمهیدات لازم با شهرداری رایزنی داشته اند، گفت: به شهرداری اهواز و سازمان پسماند تذکراتی دادیم و قول دادن تا در کمترین زمان ممکن این مسئله را حل کنند. امروز نیز در تماس تلفنی با مدیر سازمان پسماند وی اعلام کرد که هفت خودروی کمپرسوری و خودروهای آتش نشانی را به محل دفن زباله برای مهار آتش فرستاده و آتش نشانی نیز فعال است. برای نظارت بر کار مهار آتش سوزی نیز محیط زیست اهواز کارشناسان خود را به محل اعزام کرده تا گزارش لازم را ارائه بدهند.

رئیس اداره حفاظت از محیط زیست اهواز با بیان اینکه آتش سوزی به این زودی مهار نمی شود، یادآور شد: به دلیل وسعت آتش سوزی و وجود اشتعال در لایه های زیرین زباله ها، آتش سوزی رخ داده، خیلی زود مهار نمی شود.

وجود مواد محترقه

مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری اهواز نیز در گفتگو با مهر اظهار کرد: زباله ها هنگام جمع آوری ممکن است دارای مواد محترقه ای باشند و زمان تخلیه در محل دفن با توجه به اینکه خود زباله گاز متان تولید می کند، باعث آتش سوزی می شود. اگر وزش باد هم باشد آن وقت دامنه آتش سوزی به سمت سایر زباله های موجود در سایت گسترش پیدا کرده در عرض یک دقیقه تمام سایت دچار آتش سوزی می شود.

محمدامین طالقانی ادامه داد: سه روز است که آتش سوزی در سایت زباله سفیره شروع شده و در حال حاضر هفت کمپرسی و یک بیل مکانیکی برای مهار در محل فعال است.

وی عنوان کرد: تعداد ماشین آلات را به تدریج بیشتر می کنیم تا آتش را هرچه سریعتر خاموش کنیم ولی به هر حال چون با آب قابل انجام نیست و باید آن را با خاک خفه کنیم به زمان نیاز داریم و پیش بینی می شود که حداقل ۱۴ تا ۱۵ روز آینده مهار شود.

مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری اهواز یادآور شد: زباله ها در شهر اهواز مانند سایر کلانشهرها دفن شده و بعد روی آن خاک می ریزند. در سال ۹۰ سلولی برای دفع زباله ساخته و ظرفیت آن در سال ۹۳ تکمیل شد.

طالقانی یادآور شد: از زمانی که مدیریت خود را در این سازمان شروع کردم، طراحی سلول دفع مهندسی ـ بهداشتی را به عنوان اولویت در دستور کار قرار دادم و از بهمن ماه سال گذشته نیز کار ساخت این سلول با سرعت آغاز شده است.

وی اضافه کرد: با وجود اینکه کار ساخت سلول یک سال و نیم زمان می برد اما پیش بینی می کنیم که این سلول حدودا تا سه ماه دیگر به بهره برداری برسد.منبع: مهر
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان