کد خبر: 323911
تاریخ انتشار: شنبه ۵ تیر ۱۳۹۵ - ۰۶:۵۲

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

میثم نودهی در گفتگو با مهر اظهار کرد: روز میلاد امام حسن مجتبی (ع) یک واحد آپارتمان ۱۰۲ متری با نیت مسائل فرهنگی، امور قرآنی و ایتام وقف شد.

وی افزود:‌ در این چند روز گذشته نیز دو حسینیه با مساحت های ۳۶۰ و ۱۵۹ متری نیز وقف شد. همچنین یک قطعه ۱۳۰ متری برای ساخت مسجد وقف شد.

رئیس اوقاف خرمشهر خبر داد: تاکنون تعداد وقف های خرمشهر در سال جاری به ۶ وقف جدید رسیده است.

نودهی بیان کرد: وقف یک سنت الهی و تنها مختص به اسلام نیست بلکه از ادیان پیش از اسلام هم وجود داشته است. مردم برخی از داشته های خود را در راستای امور خیر تحت عنوان وقف می بخشند و دین اسلام نیز این امر خداپسندانه را در اولویت های خود قرار داد.

وی عنوان کرد: وقف در حقیقت متعادل کننده ثروت در جامعه است و از انباشت ثروت های اضافه جلوگیری می کند. وقتی قرار است ثروت های مازاد انسان به مصارف بیهوده برسد به راحتی می توان آن را با به کار بردن یک هدف خردمندانه در راه خیر تحت عنوان وقف هزینه کرد.

رئیس اوقاف خرمشهر یادآور شد: هر فردی اهل وقف کردن نیست و کسانی که روحی بزرگ و روحیه ایثار، از خودگذشتگی و مهربانی هستند اقدام به وقف اموال خود می کنند.

نودهی ابراز امیدواری کرد: با وجود اینکه بسیاری از شهرها به دنبال نهادینه سازی فرهنگ وقف هستند ولی خوشبختانه این فرهنگ در خرمشهر با وجود محرومیت مردم این شهر به خوبی نهادینه شده است.

وی تأکید کرد: در حال حاضر به نهادینه سازی فرهنگ انجام وقف های نوین نیاز داریم. فرهنگ کار خیر وقف وجود است ولی متاسفانه واقفان نمی دانند که اموال خود را در چه زمینه ای وقف کنند نتیجه بهتری برای جامعه خواهد داشت.

رئیس اوقاف خرمشهر خبر داد: بهمن سال گذشته یکی از خیران خرمشهری اقدام به وقف سه واحد تجاری و مسکونی در این شهر کرد. نیت وقف این خیر برای ایتام، امور قرآنی، ناشنوایان و سالمندان بود که این نیت برای ناشنوایان کاری زیبا، نوین و برای اولین بار در خوزستان بود.

نودهی ادامه داد: در حال حاضر بیش از یک هزار و ۳۰۰ حسینیه و مساجد بسیاری در خرمشهر داریم که موقوفه هستند و امروز برای انجام وقف باید نیازسنجی جامعه را هم درنظر داشت.

وی تأکید کرد: واقفان باید امروز به مسائل روز توجه بیشتری داشته باشند چون هم اکنون در اکثر شهرها به اندازه کافی حسینیه و مسجد داریم و وقف این امکان فقط باید در مناطقی صورت بگیرد که نیاز است.

رئیس اوقاف خرمشهر اضافه کرد: مردم بر اساس سنت های گذشته فکر می کنند که وقف تنها برای مسجد و حسینه است در حالی که اصلا اینگونه نیست. به عنوان نمونه اکنون مبالغی در حساب اوقاف هست که تنها خاص عزاداری امام حسین (ع) است و من باید تا ایام ماه محرم و صفر برای هزینه آنها منتظر بمانم. در حقیقت وقف برای تمام زمینه ها خوب است منتهی وقتی نتیجه بخش خواهد بود که با نیازسنجی همراه باشد.منبع: مهر
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان