یادداشت/ بار دیگرحزب‌الله سعدالله زارعی

یادداشت/ بار دیگرحزب‌الله

اجماع نسبی داخلی لبنان بر سر انتخاب «میشل عون» به عنوان رئیس‌جمهور که روز گذشته با 83 رأی پارلمان صورت گرفت، علامت مهمی از تغییر معادلات در لبنان است.
روابط عمومی ها از لحاظ حقوقی چه جایگاهی دارند؟ بررسی ضرورت تاسیس سازمان نظام روابط عمومی و ارتباطات احمد عامری . کارشناس روابط عمومی

روابط عمومی ها از لحاظ حقوقی چه جایگاهی دارند؟ بررسی ضرورت تاسیس سازمان نظام روابط عمومی و ارتباطات

عصر اهواز - با توجه به گسترش رسانه ها و شکل گیری رسانه های نو و همچنین گسترش وظایف روابط عمومی ها، کمتر مدیری را خواهیم یافت که از اهمیت نقش روابط عمومی در سازمان آگاه نباشد؛ تاثیرگذاری روابط عمومی در رشد و توسعه سازمان امری مهم است.

کانال تلگرام عصر اهواز

کد خبر: 323765
تاریخ انتشار: جمعه ۴ تیر ۱۳۹۵ - ۱۹:۰۲

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

مهر،‌ گروه بین الملل-شبنم شکوهی: رأی موافق مردم انگلیس به «خروج» از اتحادیه اروپا بار دیگر نشان داد که در صورت بروز هرگونه تعارض میان منافع ملی با منافع حاصل از مشارکت در یک ائتلاف منطقه ای، همواره این منافع ملی است که حرف آخر را می زند.

در واقع، خروج انگلیس از اتحادیه اروپا تلنگری است به باور خوش بینانه کارکردگرایانی همچون دیوید میترانی و ارنست هاس که تصور می کردند دولتهای مستقل حاضرند برای ایجاد جوامع یکپارچه و تقویت رشد اقتصادی و یا واکنش به مسائل منطقه ای بخشی از حاکمیت خود را به نهادی فرامرزی واگذار نمایند. این خروج جنجالی بار دیگر یک نکته اساسی و واقع بینانه را به ما یادآور می شود: چشم پوشی از بخشی از حاکمیت را تنها زمانی می توان از دولتها انتظار داشت که منافع حاصل از مشارکت در نهادهای منطقه ای با منافع ملی در تعارض قرار نگیرد و دولتها این نهادها را ابزاری مؤثرتر برای تأمین منافع ملی خود بیابند.

افزون بر این، ‌خروج انگلیس از اتحادیه اروپا به سیاستمداران این نکته را گوشزد می کند که شرط اساسی برای عضویت و حتی تداوم حضور دولتها در یک نهاد فراملی، ظرفیت و توان آن نهاد برای حل مؤثر و بموقع مسائل مبتلابه بدون درخطر انداختن منافع ملی اعضای آن است. همانگونه که ناتوانی اتحادیه اروپا در حل مناسب موضوعاتی همچون بحران بدهی یونان، بحران مهاجران،‌ افزایش نرخ بیکاری و رکود اقتصادی سبب شد که یکی از اعضای قدرتمند آن- انگلیس- هزینه خروج از این نهاد اروپایی را به رغم نامعلوم بودن شرایط اقتصادی آینده پذیرا شود.

در خصوص «خروج» انگلیس از اتحادیه اروپا و تبعات ملی و منطقه ای آن مهر با پروفسور نادر انتصار،‌ استاد و رئیس دانشکده علوم سیاسی و حقوق جزایی دانشگاه آلابامای جنوبی آمریکا گفتگویی انجام داده است که در ادامه می خوانید. کتاب «سیاست کردها در خاورمیانه» از جمله آثار انتصار است که از منابع مرجع در حوزه مطالعات کردی است.

*تبعات داخلی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا چیست؟

رأی مثبت به «خروج» بریتانیا از اتحادیه اروپا احتمالاً مهمترین تحول در تاریخ این کشور طی پنجاه سال گذشته است. در سطح داخلی، بریتانیا هم از نظر روانی و هم از نظر سیاسی بیشتر به درون متمایل شده و منزوی خواهد شد.

*تبعات این خروج بر اعضایی چون ولز،‌ ایرلند شمالی و اسکاتلند چه خواهد بود؟ حزب «شین فن» ایرلند شمالی متعاقب این همه پرسی بحث اتحاد دو ایرلند را مطرح کرده است.

من فکر می کنم که این [خروج] تمایلات ملی گرایانه را در بخشهای مختلف بریتانیا [اسکاتلند،‌ ولز، ایرلند شمالی، انگلستان] تقویت خواهد کرد و شانس احزاب سیاسی همچون «حزب ناسیونالیست اسکاتلند» و «شین فِن» ایرلند را که سالهاست از منافع اسکاتلند و ایرلند در برابر منافع بریتانیا دفاع کرده اند،‌ افزایش خواهد داد. البته وحدت و یکپارچگی بریتانیا در حال حاضر در معرض تهدید نیست،‌ اما پیامد طولانی مدت خروج این کشور از اتحادیه اروپا می تواند امکان ادامه حیات پادشاهی بریتانیا را آنگونه که امروز هست، تحت تأثیر قرار دهد.

*خروج بریتانیا چه آثار و تبعاتی بر اتحادیه اروپا خواهد داشت؟ ظاهراً تب خروج در کشورهایی همچون فرانسه و هلند مطرح شده است؟

هنوز برای پیش بینی تأثیر خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بر یکپارچگی و وحدت فرا اروپایی بسیار زود است. اما این احتمال وجود دارد که جریانهای مخالف در کشورهایی همچون فرانسه و هلند تقویت شوند و این کشورها احتمالاً مجبور خواهند شد برای تعیین جایگاه آینده خود در اتحادیه اروپا همه پرسی برگزار نمایند.

*از حیث نظریه پردازی روابط بین الملل و از آنجایی که اتحادیه اروپا از نمونه های موفق نظریه نوکارکردگرایی «ارنست هاس» بود، آیا خروج بریتانیا را می توان شکست نظریه همگرایی لیبرال حداقل در سطح منطقه ای دانست؟

با آنکه نظریه نوکارکردگرایی ارنست هاس بر این فرض استوار است که افزایش وابستگی متقابل اقتصادی در سطح منطقه ای دارای اثرات مثبت و قابل تسری در سایر نواحی یک ائتلاف منطقه ای است، تاریخ وحدت اروپا نشان داده است که قوانین بازار نئولیبرال و مافوق ملی قادر نیستند بر موانع ملی که بر سر راه وحدت و یکپارچگی حقیقی وجود دارند، چیره گردند.

گذشته از این، ما نباید فراموش کنیم که گسترش عضویت در اتحادیه اروپا به ورود کشورهایی منجر شد که از نظر اقتصادی ضعیف بودند و در نتیجه به یک بار اقتصادی و اجتماعی بر دوش این اتحادیه تبدیل شدند. موفقیت نسبی که ما طی سالهای ابتدایی وحدت اروپا شاهد آن بودیم تا حد زیادی ناشی از این واقعیت بود که در اتحادیه اروپا کشورهایی با سطح توسعه اقتصادی برابر و چشم انداز سیاسی- اجتماعی هماهنگ حضور داشتند.منبع: مهر
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری

کانال تلگرام عصر اهواز

اخبار خوزستان