کد خبر: 323683
تاریخ انتشار: جمعه ۴ تیر ۱۳۹۵ - ۱۳:۵۲

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

به گزارش مهر به نقل از شبکه المنار، «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب الله لبنان دقایقی پیش سخنرانی خود به مناسبت چهلمین روز شهادت «مصطفی بدرالدین» از فرماندهان ارشد مقاومت را آغاز کرد.

بر اساس این گزارش، سید حسن نصرالله در جریان این سخنرانی اظهار داشت: با شهادت «ذوالفقار» یک مغز متفکر را از دست دادیم.

سید حسن نصرالله همچنین افزود: ذوالفقار یک فرمانده شجاع، ثابت قدم و جسور بود. 

دبیرکل حزب الله لبنان همچنین ادامه داد: شهید مصطفی بدرالدین اهتمام خاصی به پرونده اسرای لبنانی در بند «جبهه النصره» داشت. این در حالی بود که توجه ویژه وی به این پرونده برای او خطرات زیادی به دنبال داشت.

سید حسن نصرالله افزود: پس از جنگ سال ۲۰۰۶، شهید ذوالفقار نقش اساسی را در آزادی اسرای لبنانی ایفا کرد و رئیس هیأت مذاکره کننده لبنانی بود.

وی همچنین اظهار داشت: شهید ذوالفقار در بسیاری از پرونده های مربوط به منطقه از جمله سوریه نقش آفرینی کرد و در برخی از پرونده ها نیز مسئولیت های بزرگی را به دوش کشید. 

دبیرکل حزب الله لبنان اظهار داشت: ما از سوری ها در سوریه و از عراقی ها در عراق حمایت می کنیم و در عین حال حافظ منافع لبنان نیز هستیم.

سید حسن نصرالله در خصوص حضور داعش در عراق نیز اظهار داشت: هنگامی که تروریست های تکفیری داعش بر بعضی از مناطق در عراق سیطره یافتند، برخی از برادران ما در عراق با حزب الله تماس گرفتند و اعلام کردند که به تعدادی نیروی انسانی و فرمانده نظامی برای مقابله با داعش نیازمند هستند.

در همین ارتباط سید حسن نصرالله افزود: پس از تماس برادران عراقی، با شهید ذوالفقار ارتباط برقرار کردم و به او گفتم که برادرانمان در عراق به شماری نیروی انسانی و فرمانده نظامی نیازمند هستند و تنها با گذشت چند ساعت شاهد این بودم که تعداد مناسبی از نیروهای حزب الله آماده اعزام به بغداد هستند.

وی تصریح کرد: اگر برادرانمان در ایران، سپاه پاسداران، حزب الله لبنان و حشد الشعبی عراق به درخواست کمک دولت بغداد لبیک نمی گفتند، امروز شاهد حضور داعش در بغداد بودیم.

سید حسن نصرالله با بیان اینکه عراقی های مبارز در فلوجه و الأنبار و موصل در واقع از امت اسلامی دفاع می کنند، گفت: نباید از اهمیت نبرد با داعش در عراق غافل شد.

دبیرکل حزب الله لبنان در خصوص وضعیت سوریه نیز اظهار داشت: برخی از زمان آغاز جنگ در سوریه به صراحت اعلام کردند که دولت بشار اسد سقوط می کند و برای این پیش بینی خود حتی زمانی کمتر از یک سال را در نظر گرفتند.

سید حسن نصرالله در همین زمینه ادامه داد: شهید مصطفی بدرالدین به همراه دیگر برادران ما در حزب الله لبنان به سوریه رفتند و در کنار ارتش این کشور با تکفیریها مبارزه کردند.

وی افزود: به ضرس قاطع می گویم که هیچ منطقه ای در سوریه نماند که شهید ذوالفقار به منظور نظارت بر روند نبرد با تکفیریها به آنجا نرفته باشد.

سید حسن نصرالله اظهار داشت: از ماه ها پیش توطئه ای برای بکارگیری هزاران تروریست به منظور جنگ در سوریه علیه دولت دمشق چیده شده بود و این تروریست ها از مرزهای ترکیه به حلب عبور داده شدند.

دبیرکل حزب الله لبنان با بیان اینکه پروژه به زیر کشیدن و سرنگونی دولت بشار اسد با شکست مواجه شده است، گفت: علاوه بر این، پروژه نفوذ به استان حمص سوریه از طریق لبنان نیز شکست خورد.

سید حسن نصرالله همچنین اظهار داشت: امروز شاهدان ورود هزاران تروریست تکفیری از سراسر جهان و با تابعیت های مختلف به استان «حلب» سوریه هستیم. متأسفانه مرزهای ترکیه برای ورود این تکفیریها به سوریه همچنان باز است.

وی همچنین با اشاره به حضور نیروهای حزب الله لبنان در نبرد با تکفیریها در استان حلب سوریه گفت: دفاع از حلب در واقع دفاع از سوریه، دمشق، لبنان، عراق و اردن است؛ اردنی که تاکنون تاوان برخی حمایت های خود از تکفیریها را داده است.

سید حسن نصرالله همچنین یادآور شد: ورود نیروهای حزب الله به استان حلب سوریه واجب بود و اکنون نیز باقی ماندن آنها در این استان واجب بوده و یک تکلیف است.

دبیرکل حزب الله لبنان همچنین تصریح کرد: کسانی که مدعی هستند حزب الله لبنان در حلب ضربات سهمگینی خورده است، خود به خوبی می دانند که دروغ می گویند و به دنبال این دروغ پردازی ها هم می دوند.

وی در همین ارتباط تصریح کرد: ما در حلب شاهد جنگ بزرگی هستیم که در یک سوی آن طرف های منطقه ای و بین المللی صف آرایی کرده اند و در طرف مقابل، ایران و حزب الله به همراه ارتش غیور سوریه در برابر آنها ایستادگی می کنند.

سید حسن نصرالله در ادامه افزود: در بوق و کَرنا کرده اند که حزب الله لبنان ده ها شهید در حلب داده است. من از آنها سؤال می کنم که در نبرد حلب طرف مقابل چه تعداد کشته داده است؟

در همین ارتباط سید حسن نصرالله ادامه داد: بر اساس آمار موجود، حزب الله لبنان از اول ماه ژوئن ۲۶ شهید داد و یک اسیر و یک مفقود. این در حالی است که از اول ماه ژوئن تا ۲۴ همین ماه ۶۱۷ نفر از تکفیریها به هلاکت رسیده که در میان آنها ده ها سرکرده دیده می شوند.

دبیرکل حزب الله لبنان ادامه داد: علاوه بر کشته شدن بیش از ۶۰۰ تکفیری در حلب از اول ژوئن تا ۲۴ این ماه، بیش از ۸۰۰ نفر از آنها نیز زخمی شدند. حال مشاهده کنید که چگونه فریاد می کشند حزب الله در حلب ده ها شهید داده است.

سید حسن نصرالله همچنین تصریح کرد: بسیار احمقانه و بچه گانه است که برخی رسانه‌های لبنانی و عربی ادعا می کنند که حزب الله در بحران مالی به سر می برد.

دبیرکل حزب الله لبنان با اشاره به اظهارنظر برخی بانک های لبنانی مبنی بر عدم همکاری‌های مالی با این گروه به دنبال تحریم مالی حزب الله توسط آمریکا گفت: منابع مالی حزب الله و سلاح های حزب الله از طریق ایران تأمین می شود و تا زمانی که در ایران مشکل مالی وجود نداشته باشد، ما نیز مشکل مالی نداریم و پول مورد نیازمان تأمین می شود؛ بنابراین نیازی به حمایت مالی بانک های لبنان نداریم.

وی همچنین در همین زمینه خطاب به بانک های لبنانی پیرو آمریکا گفت: این ما هستیم که حقوق و مزایا می دهیم نه شما.

دبیرکل حزب الله لبنان اظهار داشت: هیچیک از بانک های سراسر دنیا هم نمی توانند مانع رسیدن حمایت های مالی به حزب الله شوند؛ تجربه ثابت کرده حتی در زمانی که شدیدترین تحریم های مالی علیه حزب الله اعمال شده است، پول های مورد نیاز به ما رسیده است.

وی در خصوص دست داشتن برخی از احزاب و جریان های سیاسی لبنان در تحریم مالی حزب الله گفت: برخی طرف های لبنانی به واشنگتن رفتند تا از آمریکا تحریم حزب الله را خواستار شوند.

دبیرکل حزب الله لبنان با اشاره به سلب تابعیت «شیخ عیسی قاسم» توسط آل خلیفه اظهار داشت: سلب تابعیت این عالِم گرانقدر و شجاع مسأله ای بسیار خطرناک است.

وی ضمن مشروع خواندن مطالبات مردم بحرین اظهار داشت: در بحرین چیزی به نام آل خلیفه وجود ندارد، بلکه این رژیم در گرو آل سعود است. این رژیم سعودی است که مانع از برگزاری مذاکرات در بحرین می شود.

سید حسن نصرالله افزود: شیخ عیسی قاسم و تمامی علمای بحرینی همراه وی طی ۵ سال گذشته تمام تلاش خود را برای مسالمت آمیز نگاه داشتن انقلاب بحرین به کار بستند.

وی همچنین یادآور شد: این من نیستم که تکلیف مردم بحرین را تعیین کنم، بلکه علمای بحرینی هستند که خط مشی مردم را تعیین می کنند.

سید حسن نصرالله اظهار داشت: رژیم آل خلیفه دستورات و اوامر آل سعود و نماینده انگلیس در بحرین را دنبال می کند.

وی همچنین اظهار داشت: اگر کسی شایسته دریافت جایزه نوبل در جهان باشد، بدون شک او کسی نیست جز «شیخ عیسی قاسم» روحانی برجسته بحرینی به دلیل تلاش های بی‌‌وقفه و خالصانه اش برای بحرین.

دبیرکل حزب الله لبنان در بخش دیگری از سخنان خود به تحولات یمن و مذاکرات سیاسی در کویت نیز اشاره کرده و گفت: منطق سعودیها در یمن همچنان بدین گونه است که به مردم یمن می گویند شما گردن‌هایتان را بدهید تا بعد از آن مذاکره کنیم.

وی افزود: هدف سعودیها تسلیم کردن یمن و احزاب و جریان های سیاسی این کشور است؛ هدفی که تاکنون به آن دست پیدا نکرده اند.منبع: مهر
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان