کد خبر: 323358
تاریخ انتشار: پنج شنبه ۳ تیر ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۹

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

مهر، گروه بین الملل ـ بیروت/ محمد قادری، حنیف غفاری: سلب تابعیت شیخ عیسی قاسم رهبر برجسته شیعیان بحرین این روزها اعتراض گسترده جهان اسلام را بر انگیخته است. در چنین شرایطی، صاحب نظران مسائل منطقه ای و سیاسی معتقدند که رژیم آل خلیفه آخرین نفسهای خود را کشیده و اقدام این رژیم مبنی بر سلب تابعیت شیخ عیسی قاسم نماد و نشانه ای از رسیدن شیخ حمد و همراهانش به نقطه استیصال و شکست است. در خصوص این مسئله و دیگر مسائل جاری در منطقه، با «وئام وهاب» رهبر دروزی حزب توحید عربی لبنان به گفت و گو نشسته ایم که به زیر از نظرتان می گذرد:

 امروز جریان تروریسم تکفیری از مرزهای سوریه و عراق تجاوز کرده و در دیگر نقاط جهان به ویژه کشورهای حامی اش ظهور و بروز یافته است. نظر شما در این باره چیست؟

واقعیت امر این است که در تفسیر و توصیف تروریسم و جریان های تکفیری در منطقه باید بر روی  نقش تعیین کننده دو بازیگر مخرب یعنی عربستان سعودی و ترکیه متمرکز شد. این دو بازیگر منطقه ای در کنار بازیگری فرامنطقه ای مثل ایالات متحده آمریکا قصد دارند ضمن حمایت از گروه های تروریستی و تکفیری، جریان مقاومت را به شکست و نابودی بکشانند.

عربستان سعودی قبلا سابقه مداخلات خونین تروریستی در دیگر کشورها را نیز داشته است. به عنوان مثال در جریان برگزاری انتخابات سراسری عراق در سال های قبل، زمانی که نتیجه انتخابات به سود آل سعود رقم نخورد، شاهد حمایت ریاض از گروه های تروریستی برای به آشوب کشیدن عراق بودیم.

 در حال حاضر نیز رژیم سعودی قصد دارد با تزریق بحران امنیت به سوریه، این کشور را از محور مقاومت جدا کند. ترکیه نیز در این معادله نقش پررنگی دارد. از این رو معرکه ای که هم اکنون با آن مواجه هستیم معرکه ای مستمر و طولانی مدت است و تا زمانی که عربستان و ترکیه از گروه های تکفیری حمایت کنند، تروریسم تکفیری ادامه خواهد داشت. همان گونه که اشاره کردید، این مسئله محدود به منطقه نیز نیست و خود را در دیگر نقاط جهان نیز نشان می دهد.

به نقش فرامنطقه ای ایالات متحده آمریکا در این معادله پیچیده اشاره کردید. به نظر شما هدف اصلی کاخ سفید از ایجاد و مدیریت این جریانات چیست؟

به نظر من هدف ایالات متحده آمریکا از ناامن سازی منطقه و دنبال کرده این پروژه، تقابل با ایران و مواجهه با انقلاب اسلامی است. حتی در رفتار ایالات متحده آمریکا پس از توافق هسته ای با ایران نیز این روند مشاهده می شود. از یک سو لابی های صهیونیستی و عربی در داخل و خارج از آمریکا و از سوی دیگر، دولت این کشور هر دو در ایجاد این وضعیت پیچیده نقش دارند.

 اصلی ترین هدف واشنگتن از این موضوع، عدم قدرت یابی جمهوری اسلامی ایران است. آمریکا قصد دارد به هر شکل ممکن جلوی قدرت یابی ایران در منطقه را بگیرد و حتی در برهه فعلی نیز سعی دارد مانع از بهره بردن ایران از امتیازات توافق هسته ای شود.

اخیرا شاهد اقدام رژیم بحرین در سلب تابعیت شیخ عیسی قاسم رهبر شیعیان این کشور بودیم. ارزیابی شما درباره این اتفاق چیست؟

سلب تابعیت شیخ عیسی قاسم توسط رژیم آل خلیفه واقعا مضحک است. چنین اتفاقاتی فقط در رژیم های مرتجع عربی می تواند روی دهد. حتی در قرون وسطی و عصر جاهلی نیز چنین اتفاقاتی رخ نمی داد. هم اکنون در کشورهای اروپایی بر سر لغو تابعیت تروریست های دارای تابعیت اروپایی که در صفوف داعش و النصره می جنگند چالش وجود دارد.

به عبارت بهتر، هنوز طرفداران لغو تابعیت این تروریست ها نتوانسته اند چنین درخواستی را عملی کنند. در چنین شرایطی یک رژیم مرتجع عربی تابعیت یک رهبر شیعه را لغو می کند. بدون شک چنین نظامی محکوم به شکست و سقوط است.

رژیم بحرین هم اکنون به کمک آل سعود سرپاست و به همراه آل سعود نیز شکست خواهد خورد.  سیاست های محمد بن سلمان به صورت همزمان منجر به تخریب پایه های قدرت در ریاض و منامه شده است و چنانچه «سردار سلیمانی» اظهار داشته است، رژیم آل خلیفه هزینه این اقدام و دیگر جرایمی که علیه مردم مظلوم این کشور متحمل شده است را خواهد پرداخت.

به «محمد بن سلمان» و خاندان آل سعود اشاره کردید. هم اکنون شاهد منازعات گسترده در دربار سعودی بر سر جانشینی ملک سلمان هستیم. ارزیابی شما از این روند چیست؟

پس از جنگ یمن و شکست عربستان در این جنگ، روند شکست و سرخوردگی آل سعود از تحولات منطقه شدیدتر شده است. عربستان سعودی تصور می کرد که در صنعا و عدن می تواند طی مدت کوتاهی به اهداف از پیش تعیین شده خود دست یابد اما شکست سختی را از ملت یمن پذیرفت.

از سوی دیگر؛ مجادله میان فرزندان عبدالعزیز بر سر قدرت، مجادله ای دامنه دار و مستمر محسوب شده و درگیری بین محمد بن سلمان و «محمد بن نایف» هر روز شدید تر می شود تا جایی که محمد بن سلمان در جریان سفر اخیر خود به ایالات متحده آمریکا سعی کرد مقامات واشنگتن را در خصوص حضور خود در مسند پادشاهی مجاب نماید.

 او در این باره ترجیح داد با مقامات آمریکایی دست به معاملات اقتصادی کلان بزند. اما این در حقیقت پول ملت عربستان است که محمد بن سلمان با آن معامله می کند. عربستان سعودی پولی که متعلق به ملت این کشور است را خرج ارهاب و حمایت از تروریسم و موارد دیگر می کند. در هر حال، منازعات دربار سعودی محدود به زمان فعلی نیست و این منازعه در آینده نیز ادامه خواهد داشت.

معادلات سیاسی لبنان را در برهه فعلی چگونه ارزیابی می کنید؟ تاثیرپذیری معادلات سیاسی لبنان از تحولات منطقه به چه شکل است؟

به نکته مهمی اشاره کردید. در حال حاضر اوضاع داخلی لبنان به صورت مستقیم از تحولات منطقه تاثیر می پذیرد و هم اکنون، معادلات داخلی لبنان تا حد زیادی تحت تاثیر بحران ایجاد شده در سوریه است. در این خصوص وظیفه تک تک ما تقویت مقاومت است. چنانچه امام خامنه ای فرموده اند، مقاومت خورشیدی است که غروب نمی کند. بنابراین وظیفه ماست که آنچه در توان داریم را در راستای تقویت مقاومت به کار گیریم. این مقاومت بود که مانع از سقوط لبنان شد. این مقاومت بود که در جریان جنگ با رژیم صهیونیستی سربلند بیرون آمد. این مقاومت است که امروز مایه امنیت و مباهات ماست.

با این توصیفات، تحرکات «جریان ۱۴ مارس» را در تقابل با محور مقاومت و طرفداران مقاومت چگونه تحلیل می کنید؟ آیا می توان نام این را خدمت به مردم و کشور لبنان دانست؟

جریان ۱۴ مارس خود را موظف به تبعیت از ایالات متحده آمریکا و رژیم سعودی می داند. من معتقدم «سعد الدین حریری» عملا خادم و سفیر عربستان سعودی در لبنان است و هدف و راهبردی که جریان ۱۴ مارس در پیش گرفته، تخریب مقاومت است.

شاهد مثال های زیادی در این باره وجود دارد مثل اینکه در جریان وضع تحریم های آمریکا علیه دولت برخاسته از مقاومت، سعد الدین حریری نقش بسیار پررنگی را ایفا کرد. حال در چنین وضعیتی آیا می توان اینها را خدمتگزار مردم دانست یا باید عمله ظلم خطاب کرد. به راستی این ذلت چگونه قابل تحمل و بیان است…

 به روز جمعه پایانی ماه مبارک رمضان و راهپیمایی روز قدس نزدیک می شویم. نقش و اهمیت راهپیمایی روز قدس در حمایت از جریان مقاومت را چگونه ارزیابی می کنید؟

 راهپیمایی روز قدس مجالی برای حمایت از جریان مقاومت محسوب می شود. ما نباید این روز را فراموش کنیم. امام خمینی (ره) با بینش عمیقی که داشتند روز قدس را جهانی کردند تا مبادا آزادی قدس فراموش شود. قدس فقط متعلق به ملت فلسطین نیست بلکه متعلق به همه مسلمان ها و بلکه همه ادیان الهی است. بر این اساس، آنچه وظیفه ماست و مرز بین ما و دشمن صهیونیستی را پررنگ می کند، اعلام حمایت از قدس شریف و فریاد زدن آزادی آن است.

در آستانه برگزاری مراسم چهلم شهادت شهید «سید مصطفی بدرالدین» قرار داریم. این شهید بزرگ مقاومت چگونه سلوک و شخصیتی داشت؟

شهید بدرالدین سال ها همرزم شهید «عماد مغنیه» و از موسسین مقاومت بود. او در راه دفاع از مقاومت و در سوریه به شهادت رسید. در حقیقت، شهید بدالدین از همان ابتدا راه شهادت را آگاهانه انتخاب کرده بود. او طالب شهادت در مسیر حق و مقاومت بود و در نهایت به این خواسته خود دست یافت.منبع: مهر
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان