کد خبر: 323202
تاریخ انتشار: پنج شنبه ۳ تیر ۱۳۹۵ - ۰۲:۳۲

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

به گزارش مهر، احمد قهرمانی شب گذشته در ضیافت افطار و جشن گلریزان ستاد دیه ویژه آزادسازی زندانیان جرائم غیرعمد که با حضور مسئولان و خیران شهرستان های شمالی خوزستان در دزفول برگزار شد، اظهار کرد: مطابق با شواهد و تجربیات باید گفت که ریشه بسیاری از مسائلی که به زندان ختم می شود ناشی از عدم گذشت طرفین است به عنوان مثال دو راننده به خاطر سرعت کم و یا زیاد به یکدیگر اعتراض می کنند که طرف مقابل به جای بخشش وارد نزاع می شود.

وی با بیان اینکه اگر گذشت و بخشش در جامعه نهادینه شود ریشه بسیاری از جرائم منجر به زندان برطرف می شود ابراز امیدواری کرد که جامعه به سمتی برود که به جای جمع آوری پول برای آزاد سازی زندانیان، کمک های نقدی صرف ساخت مدرسه، بیمارستان، آزمایشگاه و امثال اینها شود.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان دزفول ضمن انتقاد از عدم فعالیت چشمگیر نهادهای مدنی در کشور گفت: بسیاری از افراد دلشان می خواهد همه مسائل را از کانال قضایی حل کنند درحالی که سیستم قضایی همواره تیز و برنده است که ذات سختی دارد و نتیجه آن برخورد با افراد و زندانی کردن آن ها است اما نهادهای مدنی مرحله قبل از برخورد هستند.

قهرمانی ادامه داد: نهادهای بیمه ای ما اگر فعالیت خوب و ۱۰۰درصدی داشته باشند بسیاری از زندانیان دچار محکومیت نمی شوند.

وی تصریح کرد: اگر اصناف ما به صورت واقعی بر بازار نظارت کنند شخص بازاری دچار بدهکاری و محکومیت و در نتیجه زندان نمی شوند. در دزفول بسیاری از کاسبان فاقد پروانه هستند در حالی که فعالیت در بازار و کاسبی اصول زیادی دارد و جای هر کسی نیست.

قهرمانی با تاکید بر اینکه اصناف شهرستان باید در نظارت بر روند بازار جدیت بیشتری داشته باشند و مسئولیت خود را فراموش نکنند، عنوان کرد: فعالیت نهادهای مدنی در جامعه ما به شدت ضعیف است در حالی که در کشورهای پیشرفته نهاد حاکمیت از سوی نهادهای مدنی مدیریت می شوند.

وی در ادامه، نتیجه ورود و نظارت مستمر اصناف را کاهش جمعیت کیفری زندان دانست و افزود: اصناف باید به این مهم توجه کنند تا زندان را صرفا برای افرادی بگذاریم که مستحق حضور در زندان هستند چرا که جامعه شهرستان ما شایسته برخورداری از زندان چند هزار نفری نیست.

دادستان شهرستان دزفول خطاب به خیران نیز بیان کرد: در امر خیر و کمک کردن نباید تعارف و رودربایستی کنیم چرا که موضوع مهم مشارکت در امر خیر است و کمک حتی میزان کم آن نیز نزد خداوند اجر بسیار زیادی دارد و می تواند باعث رفع گره افراد بسیار زیادی شود.منبع: مهر
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان