کد خبر: 322699
تاریخ انتشار: سه شنبه ۱ تیر ۱۳۹۵ - ۱۳:۴۲

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

به گزارش مهر، به مناسبت روز جهانی مواد مخدر عصر سه شنبه همایش «نقش خانواده در پیشگیری از گرایش به مصرف مواد مخدر» با حضور اعضای ستاد مبارزه مواد مخدر شهرستان خرمشهر در مجتمع فرهنگی هنری خلیج فارس این شهر برگزار شد.

فرماندار خرمشهر در این همایش تجارت مواد مخدر را دومین تجارت پردرآمد در جهان خواند و عنوان کرد: مبارزه با مواد مخدر در واقع مبارزه با کشورهایی است که داعیه مبارزه با مواد مخدر دارند.

ولی الله حیاتی با بیان اینکه ایران کشوری است که در جغرافیای جهان ادعاهای بزرگی دارد و روی پای خود ایستاده است، افزود: دشمن، کشوری با این مولفه ها را پذیرا نیست و از آنجا که موتور متحرکه کشور جوانان هستند دشمن برنامه ریزی کرده که جوانان را یا سست عنصر کرده و یا به سمت اعتیاد سوق دهد و به طور کلی به طرق مختلف آنها را از بدنه کشور جدا کند.

وی با بیان اینکه هزینه مبارزه با مواد مخدر در کشور رقمی معادل ۱۰ هزار میلیارد تومان است، افزود: امروزه بحث مواد مخدر به صورت مدرنیته تبدیل شده و نسبت به گذشته که دسترسی به مواد دشوار و مصرف آن در فرهنگ ایرانی مقبوح بود، کاملا متفاوت است.

فرماندار خرمشهر بر لزوم شناسایی علل گرایش افراد به اعتیاد تاکید کرد و از کمبود امکانات و خدمات مشاوره ای به عنوان سایر عوامل تاثیرگذار یاد کرد و گفت: خدمات مشاوره ای ما باید راهکارهای بومی متناسب با نیاز جامعه را برای مبارزه با مواد مخدر تعریف کند.

وی افزود: اساس و شالوده این کار در خانواده هاست و زمانی که کانون گرم خانواده ها به کانون بی مهری تبدیل شود و فضای سنتی خانه ها به سمت مدرنیته پیش رود که به طبع آن نظارت ها کاهش یابد می تواند بسترساز گرایش جوانان به سمت مواد افینونی باشد.

حیاتی ، کمرنگ شدن باورهای دینی را دیگر عامل ازدیاد گرایش به مصرف مواد مخدر برشمرد و ترویج باورها و ارزش های دینی در خانواده را یکی از عوامل پیش گیرنده خواند و با تاکید بر نقش مذهب و روحانیون، برنامه ریزی براساس این ارزش ها در خانواده ها را اساسی دانست.منبع: مهر
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان