کد خبر: 322587
تاریخ انتشار: سه شنبه ۱ تیر ۱۳۹۵ - ۰۹:۰۳

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

به گزارش مهر، احمد زارعی ظهر امروز سه شنبه در کارگروه کشاورزی شهرستان که در محل فرمانداری دزفول برگزار شد، اظهار کرد: در پی وقوع سیل فروردین ماه حدود پنج هزار هکتار از اراضی شهرستان تحت تاثیر شدید این حادثه قرار گرفته بودند و خسارت های زیادی به بخش کشاورزی دزفول وارد شد.

وی افزود: هر چند با وجود این سیل و خسارت های فراوانی که داشت اما وضعیت تولید گندم به حد بی سابقه ای در شهرستان رسید به طوری که تولید سالانه گندم دزفول به بیش از ۱۶۵ هزار تن رسیده بود که حدود ۱۲۰ هزار تن از سوی سازمان تعاون روستایی و ۳۰ هزار تن نیز از این تولیدات به صورت گندم بذری توسط موسسات تولید بذر از کشاورزان خریداری شد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دزفول، این میزان تولید گندم در دزفول را بی سابقه دانست و تصریح کرد: این افزایش تولید به گونه ای بود که نسبت به بهترین سال زراعی گندم شهرستان با افزایش تولید ۲۰ درصدی مواجه شده بودیم که یک نوید ارزشمند در سال اقتصاد مقاومتی بود.

کارخانه قند موجب تحول در منطقه 

زارعی با بیان اینکه در بحث تولید محصول استراتژیک چغندرقند نیز در عملکرد و حجم با افزایش تولید مواجه بوده ایم، گفت: این عملکرد مثبت با وجود مشکلات زیاد پیرامون تولید این محصول صورت گرفته، چرا که این محصول پس از تولید در دزفول باید به اصفهان و کرمانشاه حمل شود که همین امر سبب شده بخش زیادی از انرژی ما در فصل برداشت چغندر صرف ترانزیت و حمل و نقل شود به گونه ای که باید روزانه بیش از ۲۰ هزار تن محصول  بارگیری و به کارخانه استان های مذکور منتقل شود.

وی ضمن تقدیر از پیگیری های فرمانداری دزفول در راستای احداث و احیای کارخانه قند شهرستان، عنوان کرد: با احداث کارخانه قند بخش عمده ای از مشکلات بخش کشاورزی شهرستان که عدم وجود توازن در تولید است را برطرف خواهد کرد و باعث ایجاد توازن و تعادل در تولید محصولات کشاورزی در منطقه خواهد شد چرا که با ایجاد کارخانه قند بخش زیادی از اراضی زیر کشت چغندر خواهند رفت و تحول خوبی در منطقه به وجود می آید.

انتقاد از بی توجهی ها 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دزفول در ادامه با انتقاد از بی توجهی دستگاه های استانی و کشوری در بحث وقوع سیل فروردین ماه امسال، گفت: متاسفانه در زمان وقوع سیل ما عملا هیچگونه حمایت و تحرکی از سوی کانال های رسمی ستاد حوادث یعنی مدیریت بحران استان و کشور ندیدیم.

زارعی ادامه داد: اما پس از وقوع سیل و خسارت های فراوان توانستیم با امکانات منطقه ای و استفاده از ظرفیت های شهرستان بحران های ناشی از سیل در بخش کشاورزی را تا حد زیادی مرتفع کنیم.

وی با بیان اینکه بخش عظیمی از زیرساخت های کشاورزی شهرستان در زمان وقوع سیل تخریب شد، گفت: جاده های دسترسی مزارع، کانال های آبیاری و زهکش ها بشدت تحت تاثیر قرار گرفته بودند که خوشبختانه با بسیج خوبی که در شهرستان و با همکاری نهادهای مختلف از جمله فرمانداری دزفول صورت گرفت توانستیم به مدیریت بحران این حادثه  بپردازیم. 

زارعی اضافه کرد: هر چند خسارت های وارده بسیار فراتر از این اقدامات بود اما هماهنگی دستگاه های شهرستان و تعامل آنها با وجود بی توجهی متولیان استانی و کشوری جای تقدیر داشت و باعث جلوگیری از افزایش خسارت های کشاورزان شد.

آمادگی برای کشت تابستانه 

وی در ادامه با بیان اینکه ۵۰ هزار هکتار زمین کشاورزی تحت پوشش شبکه های آبیاری مدرن و سنتی برای کشت تابستانه دزفول در نظر گرفته شده است، افزود: خوشبختانه شبکه آبیاری دز در این مدت تعامل بسیار خوبی در راستای تامین آب با کشاورزان شهرستان و حتی کشاورزان فاقد قرارداد داشت که امیدوار هستیم این مساعدت ها برای کشت تابستانه و در جهت تامین آب مورد نیاز کشاورزان تداوم داشته باشد.

زارعی همچنین با اشاره به اینکه خرید به موقع محصول از کشاورز باعث توسعه در کشت می شود، گفت: با وجود اینکه کیفیت محصول گندم شهرستان پس از وقوع سیل به حد پایینی رسیده بود اما سازمان تعاون روستایی تمام محصول گندم را از کشاورزان شهرستان خریداری کرد و اعتبار آنها را نیز پرداخت کرد در حالی که بسیاری از سازمان ها از خرید محصولات این کشاورزان سرباز زده بودند ضمن اینکه اقدام مناسب سازمان تعاون روستایی در خرید محصول کلزا و دانه های روغنی کشاورزان دزفول نیز جای تقدیر داشت.

تولید ۹۰ درصد کلزای کشور در دزفول 

وی با بیان اینکه ۹۰ درصد بذر تولیدی کلزای کشور در خوزستان و دزفول تامین می شود، تصریح کرد: با توجه به اینکه ۹۰ درصد روغن کشور وارداتی است بنابراین توسعه کشت دانه های روغنی به صورت ویژه در دستور کار وزارت جهادکشاورزی قرار گرفته ما نیز در سال گذشته اقدام به توسعه کشت دانه های روغنی از جمله آفتابگردان و سویا کردیم.

زارعی با اشاره به اینکه در کشت تابستانه سال ۹۵ نیز مقدمات کشت سویا و سایردانه های روغنی در شهرستان از جمله تامین بذر، کود و شناسایی زمین فراهم شده ابراز امیدواری کرد که دزفول بتواند در زمینه کشت دانه های روغنی همچنان موفق و پیشتاز باشد.

 منبع: مهر
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان