کد خبر: 322347
تاریخ انتشار: دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۶:۵۷

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

مهر ، گروه استان‌ها، ساناز ستاری: شهر بزرگ را شاید بتوان یک سازمان بزرگ دانست، سازمانی عریض و طویل که ساماندهی و رسیدگی به امور هربخشش نیازمند مدیریت، تلاش، دقت و توجه به نیازهای شهروندان است.

حالا اگر این شهر بزرگ، علاوه بر شهروندان خود، مهمانان و مسافران زیادی نیز داشته باشد، کار مدیریت شهر متفاوت‌تر، بزرگ‌تر و دشوارتر خواهد شد و این همان موضوعی است که مدیریت شهری مشهد در بخش‌های مختلف با آن سرو کار دارد.

زیبایی، پاکیزگی، امنیت در حوادث شهری، دریافت خدمات شهری مناسب و توجه به کیفیت زیست محیطی شهر شاید مهم‌ترین خواسته‌های شهروندان از مجموعه‌ای است که نام «معاونت خدمات و محیط زیست شهری» را به خود گرفته است اما انجام این وظایف در شهری همانند مشهد با جمعیت فراوان زائر و مسافر، شاید کمی سخت‌تر و متفاوت‌تر باشد.

اینها اما بهانه‌ای شد تا دقایقی را به گفتگو با خلیل‌الله کاظمی، معاون خدمات و محیط زیست شهری شهرداری مشهد بنشینیم که مشروح این گفتگو را در ادامه می‌خوانید:

*با سلام و تشکر از این که وقت خود را دراختیار مهر قرار دادید، درابتدا و به عنوان سوال اول بفرمایید اعتبارات حوزه فضای سبز در سال جاری در شهر مشهد چقدر است و آیا نسبت به سال گذشته تغییری داشته است یا خیر؟

برای حوزه فضای سبز در سال ۹۵، ۱۶۷ میلیارد تومان اعتباری اختصاص داده شده است که این اعتبار برای احداث و توسعه فضای سبز شهری هزینه خواهد شد، ۱۹ درصد از این اعتبار مربوط به پارک های بزرگ ، ۹ درصد مربوطه به کمربند سبز، ۲۳ درصد حوزه سازمان پارک ها و ۴۹ درصد در نیز مربوط به مناطق شهرداری است که برای اجرای پروژه پارک‌های محلی هزینه می‌شود.

*سهم مناطق کم برخوردار از اعتبارات حوزه فضای سبز در سال ۹۵ چقدر است؟

در سال ۹۵ حدود ۶۸ درصد از اعتبارات فضای سبز در مناطق کم برخوردار هزینه می‌شود و سهم سایر مناطق از این اعتبارات ۳۲ درصد خواهد بود،‌ همچنین در سال ۹۴ از ۱۴۰ میلیارد تومان اعتبار تخصیص یافته، ۵۱ درصد در مناطق کم برخوردار و ۴۹ درصد در مناطق برخوردار هزینه شد.

با توجه به اعتبارات تخصیص یافته سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴، میزان اعتبارات مناطق کم برخوردار بین ۱۵ تا ۲۰ درصد افزایش یافته است و خوشحال هستیم که می‌توانیم که مناطق کم برخوردار را نیز طراوت ببخشیم و محیطی مناسب را برای همشهریان فراهم کنیم.

*همانگونه که می‌دانید، فضای ‌سبز یکی از مهم‌ترین عوامل در بهبود روحیه شهروندان و بهبود دید بصری و از همه مهم‌تر، کنترل آلودگی هوا است، با توجه به اهمیت مقوله توسعه فضای سبز شهری، اولویت کاری شما در این حوزه در شش ماهه دوم سال جاری چیست؟

در این زمینه باید بگویم با برنامه‌ریزی‌های انجام شده در حوزه فضای سبز، توسعه پارک های محلی و خطی در اولویت اول ما قرار دارند، بزرگترین پارک خطی کشور طی ۳ سال آینده در مشهد به بهره برداری می رسد که این پارک که از محور ورودی شهر مشهد از سمت نیشابور آغاز می‌شود و تا پلیس راه طرق، میدان غدیر در حاشیه بزرگراه کمربند صدمتری، میدان امام حسین، میدان شهید فهمیده، میدان قائم و میدان نمایشگاه ادامه می‌یابد و ۳۲ کیلومتر طول دارد.

در برخی مناطق عملیات اجرایی این پارک خطی، ۶۷ درصد پیشرفت داشته است و امسال بالغ بر ۱۲ درصد دیگر از این پروژه اجرا می‌شود که می‌توانیم شاهد اتفاقات خوبی در حوزه محیط زیست شهری مشهد باشیم.

*شما به توسعه پارک‌های محلی به عنوان یک اولویت معاونت خدمات و محیط زیست شهرداری مشهد اشاره کردید، جایگاه پارک‌های محلی در توسعه فضای سبز شهری چگونه تعریف می‌شود؟ آیا توانسته‌اید این تعریف را محقق کنید؟

ما تلاش کردیم نگاه خود را به توسعه پارک‌های محلی معطوف کنیم تا شهروندان بتوانند با کمترین فاصله از محل سکونت خود به آنها دسترسی داشته باشند، در شهر مشهد ۵۱۸ پارک وجود دارد که از این تعداد، ۴۰۳ پارک در مقیاس محله هستند بنابراین نگاه ما، یک نگاه سبز است.

*این آمار در حوزه پارک‌های شهری چگونه است؟

درحوزه پارک‌های بزرگ با مقیاس شهری نیز می‌توان به پارک خورشید، پارک وکیل آباد، پارک چهل بازه، پارک کوهسنگی و پارک بهار اشاره کرد، فاز اول پارک چهل بازه با مساحت ۸ هکتار در سال جاری به بهره‌برداری می‌رسد و عملیات اجرایی فاز دوم پارک بهار نیز درسال ۹۵ پایان می‌یابد.

بالغ بر۲۰ هکتار از پارک خورشید شامل پلکان انتهای آب و برق، پارک هنر، مسیر دسترسی از انتهای آب و برق تا انتهای هاشمیه نیز تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد، این پارک ها در واقع می‌توانند محلی برای تنفس مشهد باشند و آلودگی هوا را تا حدودی کنترل کنند.

همچنین ما در حوزه کمربند سبز به عنوان یکی از نیازهای اساسی شهر مشهد اقداماتی را انجام دادیم از جمله آنکه بعد از انجام مطالعات مربوط به طرح جامع کمربند سبز، در حال حاضر بالغ بر دو هزار و ۳۰۰ هکتاراز اراضی کمربند سبز در ضلع جنوب شهر مشهد را در قالب دو طرح چهل بوستان و اراضی کوهستان طراحی و احداث کردیم.

در این بین می توان مهم‌ترین هدف از اجرای کمربندهای سبز مشهد را جلوگیری از توسعه افقی شهر و تلطیف هوای مشهد دانست.

*درحال حاضر سرانه فضای سبز شهر مشهد چند مترمربع است؟

سرانه فضای سبز در پایان سال ۹۴ در مشهد به بیش از ۱۳ مترمربع رسید که تلاش می کنیم طی ۳ سال آینده به ۱۵ مترمربع برسد در حالیکه سرانه استاندارد فضای سبز کشور ۱۲ مترمربع است بنابراین می توان به یک شاخص مطلوب در این حوزه برسیم تا مردم شهرمان هوایی پاک را تنفس کنند.

*موضوع نقش و مشارکت مردم در بهبود روند امور شهری همواره مطرح بوده است، از دیدگاه شما مردم در توسعه فضای سبز شهر چه نقشی را می‌توانند ایفا کنند؟

درحوزه مشارکت مردم در گسترش فضای سبز، طرحی در شورای شهر مشهد مبنی بر توسعه فضای سبز جلوی منازل به تصویب رسید که اگر شهروندان برای کاشت درخت جلوی درب منازل اعلام آمادگی کرده و نسبت به نگهداری درخت اقدام کنند، هزینه‌های مربوط به نگهداری و آبیاری توسط شهرداری پرداخت می‌شود و از محل قبض عوارض شهروندی به آنها بخشیده م‌ شود و شهروندان می‌توانند درختان کاشته شده را به نام عزیزانشان ثبت کنند.

در این طرح تا کنون، ۹۸ هزار اصله درخت در خیابان های فرعی کاشته شده است و ۱۵۷ هکتار به فضای سبز شهری اضافه شده است بنابراین مردم می‌توانند با یک حرکت کوچک، اتفاقاتی‌بزرگ را رقم بزنند.

*طرح باغ بام‌ها هم‌اکنون در چه مرحله‌ای قرار دارد؟

در برخی از نقاط سطح شهر مانند منطقه ۱ و منطقه ثامن شهرداری مشهد، مخصوصا نقاطی که تقریبا زمینی برای توسعه فضای سبز شهری وجود ندارد و به دلیل ساخت و سازهای انجام شده، سرانه فضای سبز رو به کاهش است به همین دلیل در ساختمان‌های مسکونی بالای ۵ طبقه اجرای طرح باغ بام اجباری است.

برای این مناطق، لایحه‌ای مبنی بر اجرای روش‌های جدید برای توسعه فضای سبز مانند روش باغ بام در شورای شهر  به تصویب رسید، تاکنون نیز حدود ۶ هزار متر مربع باغ بام در این دو منطقه احداث شده است که در توسعه فضای سبز شهری نقش مهمی دارد، برای مساحت ۴۸  هزار متر نیز پروانه ساخت صادر شده است که طرح باغ بام در این فضاها نیز اجرا خواهد شد.

احداث باغ بام نیز می‌تواند راهی دیگر برای کاهش آلودگی هوای شهرمان و زیبایی محیط شهری مشهد باشد.

نکته‌ای که در راستای افزایش سرانه فضای سبز شهری بسیار اهمیت دارد، مشارکت با ادارات، سازمان ها و شرکت ها است،  هم‌اکنون زمین‌های زیادی در اختیار شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف است که امکان توسعه فضای سبز در آنها وجود دارد، در همین زمینه و با مشارکت ادارات نسبت به احداث فضای سبز در فضاهای مطلوب آنها اقدام کردیم .

با اجرای این طرح ۱۷۴ هزار اصله درخت تاکنون کاشته شده و ۲۸۰ هکتار به فضای سبز شهری اضافه شده است.

*می‌خواهم راجع به یک نگرانی دائمی شهر مشهد سوالی را بپرسم و آن هم درمورد کال کشف است. آیا با  اقدامات انجام شده توانسته‌اید مشکلات زیست‌محیطی کال کشف را تا حدی که نگرانی‌های مردم رفع شود،‌ کنترل کنید؟ مردم مایل هستند در این زمینه بیشتر بدانند

یکی از بزرگترین دغدغه‌ها و نگرانی‌های مردم مشهد و مسئولان مملکتی در سال‌های اخیر، کال کشف بوده است ودلیل اصلی این نگرانی‌ها استفاده از پساب‌های شهری در تولید سبزیجات و صیفی‌جات است.

ما در سال ۹۳ به مبحث کال کشف وارد شدیم وتا حدودی این قصه پر غصه ساماندهی شده است، در حال حاضر نیز حدود ۱۱۵ هکتار از اراضی حاشیه کال کشف حد فاصل پل‌التیمور تا سیس‌آباد درختکاری شده و فضای سبز ایجاد شده است و به این ترتیب تلاش کرده‌ایم تا از ورود فاضلاب به این حریم جلوگیری کنیم و در همین زمینه،‌ اعتباری بالغ بر ۹ میلیارد تومان را برای تملک حاشیه کال کشف در نظر گرفته‌ایم.

در رابطه با نجات کشف رود، طرح‌های مختلفی مانند طرح توانمند سازی کشاورزان منطقه، برخوردهای قهری با متخلفان حوزه برداشت آب از کشف رود و طرح صنوبرکاری مصوب و تا حدود زیادی اجرا شده بود اما این طرح‌های مصوب مقطعی بودند و پشتوانه محکم اجرایی نداشتند تاجایی که در مقاطعی از زمان در اجرا نیز موفق نبودند و نتوانستند کشف را احیا کنند.

در عرصه کمربند سبز شمالی، هزار و ۹۰۰ هکتار از اراضی حاشیه کال کشف برای توسعه فضای سبز تعریف شده بود که سرانه فضای سبز این محدوده با اجرای این پروژه به سرانه استاندارد می رسد.

*یکی از جنبه های شهر مشهد که همیشه مورد توجه همشهریان و زائران قرارگرفته، بحث گل‌کاری‌هایی است که در سطح شهر مشهد انجام می‌شود، در این زمینه توضیحی بدهید که چه مقدار از فضای شهری مشهد گل‌کاری می‌شود؟

بالغ بر ۱۰۰ هکتار از فضای سبز شهری مشهد در فصول مختلف گل‌کاری می‌شود که نزدیک به ۸۰ درصد آنها گل‌کاری‌های دائمی به شمار می‌روند و ۲۰ درصد گل‌کاری‌ها مربوط به گل‌های فصلی است که به تناسب هر فصل خریداری و کاشته می‌شوند.

با هماهنگی‌های انجام شده در فصول تابستان، پاییز و زمستان، ۱۰۰ درصد گل های مورد نیاز در سال را که بالغ بر ۲۳ میلیون بوته گل است، از داخل استان تامین می‌کنیم، در فصل نیز بهار ۳۳ درصد نیاز از داخل استان و ۶۷ درصد از خارج استان تامین می‌شود.

همچنین در سال گذشته توانستیم در حوزه توسعه فضای سبز شهری موفقیتی نسبی را کسب کنیم که این فضاهای سبز علاوه بر زیبایی فضای شهری و افزایش رضایتمندی مجاوران و زائران، نقش خوبی درکنترل آلودگی هوای مشهد داشته است.منبع: مهر
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان