کد خبر: 322254
تاریخ انتشار: دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۰

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

به گزارش مهر، احمد سیاحی ظهر امروز دوشنبه در دومین نشست کمیته تخصصی مراکز فرهنگی و یادمان های دفاع مقدس شورای هماهنگی حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس خوزستان اظهار کرد: با توجه به بحث غرفه های بازارچه های محلی در یادمان های دفاع مقدس امروز میراث فرهنگی هم باید در این جلسه دعوت می شد تا با هم اندیشی آنها به مشکلات رسیدگی می کردیم.

وی افزود: ارزش های دفاع مقدس و یادمان ها وقتی مطرح می شود قطعا خوزستان عمده ترین نقش را داشته است. دفاع مقدس در ایران جزو افتخارات مسئولان و همچنین مردم است.

معاون عمرانی استاندار خوزستان تصریح کرد: در شهرهای مختلف خوزستان درگیری و ارتباط با جنگ هشت ساله قابل لمس بوده و بیشترین ارتباط با این مقوله نیز در این استان است.

سیاحی گفت: امروزه ۲۰ یادمان دفاع مقدس و ۳۶ نقطه اساسی در کنار این یادمان ها در خوزستان داریم. کارهای خدمات رسانی استان به زائران باید به صورت مستمر و سالانه انجام شود و حتی در ایام نوروز نیز شاهد حضور مهمانان نوروزی در این یادمان ها هستیم.

دبیر کمیته تخصصی مراکز فرهنگی و یادمان های دفاع مقدس شورای هماهنگی حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس خوزستان بیان کرد: زیرساخت ها و قابلیت های مناسب برای میزبانی از مهمانان نوروزی و همچنین زائران نیز باید ایجاد شود. سالانه حداقل سه میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در قالب کاروان های راهیان نور از یادمان های خوزستان و مناطق جنگی استان بازدید دارند که باید به نحو احسن به آنها خدمات رسانی کرد.

وی عنوان کرد: هیچ استانی وجود ندارد که این همه بازدید از مناطق عملیاتی و یا نقاط مرزی را به اندازه خوزستان داشته باشد.

بیش از یک میلیون زائر

سیاحی یادآور شد: بحث زائران اربعین نیز طی سه سال اخیر در خوزستان پررنگ شده و تعداد آنها از ۴۰۰ هزار به بیش از یک میلیون نفر رسیده است. این زائران از دو پایانه مرزی شلمچه و چذابه به سمت کربلا و برای زیارت عتبات عالیات اعزام می شوند.

وی تأکید کرد: هر چند که خدمات رسانی به زائران حسینی و همچنین راهیان نور وظیفه اخلاقی، انسانی و سازمانی و همچنین افتخار ملی برای مسئولان محسوب می شود ولی نیاز به یک ردیف بودجه و اعتبار مستقل ملی یا استانی داریم.

معاون عمرانی استانداری خوزستان انتقاد کرد: هر ساله خدمات و تجهیزات شهرهای مختلف مانند ماشین های آتش نشانی و یا اورژانس را به دو پایانه مذکور برای خدمت به زائران حسینی منتقل می کنیم در حالی که اگر در شهرهای استان اتفاقی رخ بدهد امکان ایجاد اختلال وجود دارد.

مشارکت ملی برای خدمات رسانی به زائران

سیاحی ادامه داد: مشارکت ملی برای خدمات رسانی به زائران حسینی در خوزستان لازم است چون این مسئله فرااستانی است. تاکنون به اندازه کافی از امکانات خوزستان استفاده کردیم و امروز دیگر می خواهیم از مشارکت همه دستگاه های ملی در خصوص خدمت رسانی به زائران راهیان نور و اربعین حسینی بهره مند شویم.

وی عنوان کرد: در ارتباط با باغ موزه دفاع مقدس خوزستان واقعا باید ابراز نگرانی کنم چون هنوز به نتیجه مطلوبی نرسیده ایم و زمان آغاز به کار مطالعات نهایی مشاور طرح را هم باید مشخص کنیم. به اعتقاد بنده خیلی دیر به این مسئله رسیدگی شده و باید به کار سرعت بیشتری ببخشیم.

معاون عمرانی استانداری خوزستان گفت: هنوز ابتدای کار قرار داریم و در خوزستان باید یک باغ موزه دفاع مقدسی که فرا استانی باشد را راه اندازی کنیم تا اصلا قابل مقایسه با باغ موزه های مشهد، تهران و یا همدان نباشد.

سیاحی تصریح کرد: در خصوص یادمان های دفاع مقدس و مراکز فرهنگی مستقر در این یادمان ها نیز کارهای بسیار خوبی انجام شده ولی با این حال متأسفانه در برخی از یادمان ها حتی در حداقل امکانات مثل سرویس های بهداشتی با مشکل مواجه هستیم.منبع: مهر
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان