کد خبر: 322102
تاریخ انتشار: دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۵ - ۰۴:۵۰

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان


کمترین مدت استانداری مربوط به سرپرستی ‘مرتضی روزبه’ است به مدت ۳۹ روز و بیشترین مربوط به ‘سیدجعفر حجازی’ در حدود ۶ سال است.


به گزارش هورنیوز پس از انقلاب استانداری خوزستان از ۱۸ فرودین ماه ۱۳۵۸ تاکنون ۱۴ استاندار و سه سرپرست استانداری را به خود دیده است.

 
سید احمد مدنی، سیدمحمد غرضی (کاندیدای دوره یازدهم ریاست جمهوری)، محمدفروزنده، علی جنتی (وزیر کنونی فرهنگ و ارشاد اسلامی)، محسن میردامادی، محمدحسن تولایی، علیرضا تابش، محمدحسین مقیمی، احمد خرم، عبدالحسن مقتدایی، فتح الله معین نجف آبادی، امیر حیات مقدم و سید جعفر حجازی استانداران این استان از بدو انقلاب تا کنون بوده اند و با احتساب دو بار استانداری مقتدائی این استان ۱۴ استاندار را بعد از انقلاب تجربه کرده است.

 

برخی استاندارانی که در سال های پس از انقلاب در خوزستان فعالیت کرده اند، در سال های بعد در جایگاه های بالای دولتی حاضر شده اند که از آن جمله می توان به احمد خرم اشاره کرد که در دولت دوم خاتمی به عنوان وزیر راه و ترابری انتخاب شد.

 

سیدمحمد غرضی نیز دومین استاندار خوزستان در سال های پس از انقلاب است که در بهمن ۵۸ و در دوره سرپرستی هاشمی رفسنجانی بر وزارت کشور، به جای احمد مدنی به استانداری خوزستان آمد و در سال ۱۳۶۰ به عنوان وزیر نفت انتخاب و از سال ۱۳۶۴ تا ۱۳۷۶ به عنوان وزیر پست و تلگراف و تلفن در دولت مشغول به خدمت شد.

 
علیرضا تابش و محمدحسین مقیمی نیز که به ترتیب در سال های ۷۱ و ۷۲ استاندار خوزستان بوده اند، در سال های بعد مسئولیت هایی را در وزارت کشور بر عهده داشتند.
محمد فروزنده نیز که در سال ۶۰ و در سال های ابتدایی جنگ تحمیلی استاندار خوزستان بود، در سال های بعدی سمت های اجرایی فراوانی را تجربه کرد که از آن جمله می توان به وزارت دفاع در دولت دوم هاشمی رفسنجانی اشاره کرد؛ او هم اکنون رئیس بنیاد مستضعفان و جانبازان است.

 
محسن میردامادی نیز در سال های بعد به عنوان نماینده مردم تهران راهی مجلس شورای اسلامی شد.

 

علی جنتی وزیر کنونی فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال ۶۲ استاندار خوزستان شد و چهار سال در خوزستان ماند.

 
پس از آن نیز به عنوان استاندار خراسان، معاون وزیر ارشاد، سفیر ایران در کویت و معاون سیاسی وزیر کشور فعالیت داشت.

 

کمترین مدت استانداری مربوط به سرپرستی ‘مرتضی روزبه’ است به مدت ۳۹ روز و بیشترین مربوط به ‘سیدجعفر حجازی’ در حدود ۶ سال است.

 

به گزارش هورنیوز پانزدهمین استاندار خوزستان غلامرضا شریعتی می باشد که عصر روز یکشنبه ۳۰ خردادماه با رای مثبت همه اعضای هیت دولت بر صندلی استانداری خوزستان تکیه زد.منبع: هورنیوز
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان