تالار عروسی لیانا اهواز
خرید آنلاین بلیط چارتری و سیستمی رزرو بلیط هواپیما با بهترین نرخ تهران اهواز

کد خبر: 32200
تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۱

عصر اهواز - وقتی حبیب‌الله بیطرف به عنوان وزیر پیشنهادی نیرو در دولت دوازدهم به مجلس معرفی شد، بسیاری از فعالان سیاسی و محیط زیستی استان خوزستان از انتخاب رئیس جمهور نالیدند و گله مند شدند، چرا که وزیر نیروی دولت اصلاحات جزو پیشگامان انتقال آب از ذخایر این استان بوده است.
امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

به گزارش عصر اهواز ،

وقتی حبیب‌الله بیطرف به عنوان وزیر پیشنهادی نیرو در دولت دوازدهم به مجلس معرفی شد، بسیاری از فعالان سیاسی و محیط زیستی استان خوزستان از انتخاب رئیس جمهور بصورت جدی گله مند شدند. چرا که وزیر نیروی دولت اصلاحات جزو پیشگامان انتقال آب از ذخایر این استان بوده است.

استان خوزستان، که به قلب اقتصاد ایران و البته محرومیت معروف است، در طی چند دهه اخیر به روزگاری ناراحت کننده و اسفناک رسیده و بسیاری از منابع آبی این استان به خاطر سیاست‌های دست‌اندرکاران آب دولتها، امروز در حال نابودی و خشکیده شدن است.

بیطرف که زمانی از رهبران دانشجویان موسوم به خط امام خمینی ره محسوب می‌شد، با حضور در گفتگوهای تلویزیونی بعد از اشغال سفارت آمریکا معروف شد و بعد از پیوستن به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نهایتاً در سی سالگی استاندارد یزد شد.

در همان دوران بود که فکر انتقال آب به استان یزد در سر این مهندس جوان عمران وارد شد.

او به خاطر سابقه‌اش در جهاد سازندگی و ارتباط با بیژن نامدار زنگنه، در دوران صدارت زنگنه بر وزارت نیرو، معاون وی شد.

بیطرف در همان سال‌ها به عنوان عضو هیئت مدیره شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران، نقش مهمی در تایید طرح احداث سد گتوند داشت، سدی که در تاریخ عمرانی ایران، از باب خطاهای مهندسی و مطالعاتی تا قرن‌ها زبانزد خواهد بود.

در دهه ۴۰ شمسی، مطالعات اولیه یکی از شرکت‌های مشاور بین‌المللی نشان داده بود که ساخت سدی بر رودخانه کارون پیش از ورودش به جلگه خوزستان، باید با توجه به زمین‌سناسی دقیق دره مشرف به شهر گتوند انجام گیرد، چرا که وجود یک برونزد بزرگ نمکی می‌تواند آثار مخربی بر جای بگذارد.

در دهه‌های ۶۰ و هفتاد شمسی، برخی از مدیران علاقمند به سدسازی با نادیده گرفتن مطالعات زمین‌شناسی و محیط زیستی، تلاش کردند در هر جایی که دره‌ای و رودخانه‌ای می‌یافتند، سدی ساخته شود.

این دقیقاً همان دورانی است که حبیب‌الله بیطرف یکی از قدرتمندترین افراد مجموعه وزارت نیرو محسوب می‌شد.
با وجود هشدارهای فراوان کارشناسان، مکان‌یابی نامناسب سد انجام و دولت مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی ساخت سد را تایید کرد.

توده بزرگ نمکی، نزدیک به پنج کیلومتری مکان تایید شده سد است، بطوری که بعد از آبگیری، بخشی از آن به درون آب می‌رود.

در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد از او خواسته شد آبگیری سد را برای حل مشکل توده نمکی به عقب بیاندازند، اما سد آبگیری و بحران آغاز شد. اگر سد، در نقطه‌ای مناسب‌تر، قبل از توده نمکی ساخته می‌شد، آیا امروز شاهد حل شدن میلیون‌ها تن نمک در آب دریاچه گتوند بودیم؟

وقتی در ابتدای دهه ۸۰، فیلم‌های تبلیغاتی ساخت سد کرخه از سیمای جمهوری اسلامی پخش می‌شد، کمتر کسی به آینده تالاب هورالعظیم می‌اندیشید.

امروز می‌دانیم که بخشی از ریزگردهایی که شهروندان خوزستانی را قربانی می‌کند، به خاطر نرسیدن آب کافی به هورالعظیم است، آن‌هم از طریق رود کرخه.

در دهه هشتاد، کارشناسان زیادی به سراغ محمد خاتمی رئیس جمهور وقت رفتند تا نسبت به سیاست‌های وزارت نیرو و تاثیرش بر آینده ایران‌زمین هشدار بدهند اما رئیس دولت اصلاحات اهمیتی به نظر کارشناسان و نمایندگان نداد، زیرا در کل آن دولت و شخص حبیب الله بیطرف بحث منطقه ای داشتند و دارند.

همچنین بر اساس مدارک و اسناد موجود، در سال ۱۳۸۲، دکتر عیسی کلانتری که آن زمان مشاور رئیس جمهوری بود، در نامه‌ای به رئیس جمهور در مورد وضعیت دریاچه ارومیه به خاطر سدهای ساخته شده و در حال ساخت دوران وزارت بیطرف بر رودخانه‌های منتهی به آن هشدار داده است.

 

 تصویر نامه عیسی کلانتری به رئیس جمهور در مورد عملکرد وزارت نیرو دوران حبیب الله بیطرف

تصویر نامه عیسی کلانتری به رئیس جمهور

انتقال آب کارون به رفسنجان

برای نخستین بار در اواخر فروردین ماه ۱۳۸۳ بود که وزیر نیرو وقت، حبیب‌اله بیطرف عنوان کرد که در چارچوب طرح جامع آب کشور در منطقه جنوب غربی ایران یعنی حوزه‌های آبریز رودخانه‌های دز، کارون و کرخه، پنج میلیون متر مکعب آب مازاد داریم.

بیطرف که آن زمان با خبرنگار ایسنا گفت‌وگو میکرد، در پاسخ به این سوال که چه برنامه‌ای برای جلوگیری از هدر روی آب‌های مرزی دارید اظهار کرد: در این باره برنامه‌ریزی کرده‌ایم که بخش عمده‌ای از این آب‌ها ( منطقه جنوب غربی ایران ) را به کویر مرکزی و در داخل کشور و بخشی را نیز برای صادرات به خارج از کشور هدایت کنیم.

پس از سخنان وزیر نیرو سابق، این موضوع از محافل کارشناسی به حوزه عمومی وارد شد و کم‌کم نمایندگان خوزستانی مجلس را به واکنش واداشته و پس از این که چند اعتراض از سوی مقامات محلی مطرح شد، حمید زنگنه نماینده مردم اهواز در مجلس و نائب رئیس کمیسیون عمران در مرداد۸۳ به ایسنا گفت که انتقال آب کارون به رفسنجان، مردم استان خوزستان را بسیار نگران کرده است.

 

او اظهار کرد: مهمترین سوال مردم در این استان درباره علت این موضوع است. استان خوزستان با بیش از دو میلیون هکتار زمین مستعد کشاورزی به این آب احتیاج دارد و این مسئله با گسترش صنایع جانبی برای کشت نیشکر، بیشتر مورد توجه است. در استان خوزستان حداقل سه برابر رفسنجان، زمین کشاورزی مستعد وجود دارد که در صورت تامین آب موردنیاز آنها این استان به یکی از مراکز فعال در بخش کشاورزی تبدیل خواهد شد.

وی به خبرنگار ایسنا گفت:« در رفسنجان کارهای بسیاری از جمله پرداخت وام کشاورزی با سرعت زیادی صورت گرفته، ولی متاسفانه اگر کشاورزان خوزستانی بخواهند از چنین امکاناتی برخوردار شوند با مشکل مواجه خواهند شد.»

زنگنه انتقال آب کارون به رفسنجان را کاری غیرقانونی و غیرکارشناسانه دانست و افزود:« ‌این طرح مقرون بصرفه نیست و با وجود دو میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار زمین کشاورزی مستعد در خوزستان، اگر این‌ آب صرف اراضی کشاورزی استان شود، قطعا خدمات بیشتری به مملکت ارایه خواهد شد.»

تمامی این بحث ها و پافشاری های وزارت نیرو ، به سوال ۵۰ نماینده مجلس شورای اسلامی از حبیب الله بیطرف ختم میگردد، جلسه ای که بیطرف تمام قد از این طرح دفاع میکند.

 

 

برای آشنایی بهتر مخاطبان ، خلاصه فیلم سوال ۵۰ نماینده در اختیار شما عزیزان قرار میگیرد

 

  در صورت پخش نشدن ویدئو بر روی تصویر زیر کلیک کنید.
فیلم: یک روش نو کردن آباژور قدیمی

Asr Ahwaz News Agency

5.0 35
Google | Google+

منبع: عصر اهواز
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
انتشار یافته: ۲ | درصف انتظار: 0 | غیرقابل انتشار: 0
  1. درود به شجاعت مهندس حمید زنگنه، که خوزستان مانند او دیگر نماینده ای به چشم ندید

  2. سلام
    واقعا اگر چند نماینده مثل برادر گرامی جناب آقای مهندس حمید زنگنه در خوزستان داشتیم و مردم هم با دید باز به مسائل شهری و استانی نگاه می کردند الان شاهد استانی نمونه در ایران بودیم ولی متاسفانه چنین نیست که بعضی از نمایندگان حال حاضر در استان فقط وفقط با طایفه خودشان بالا می آیند خوب و بعد هم که به مجلس راه پیدا میکنند فقط برای دو و اطرافیانشان کار انجام میدن و وقتی به چنین مسائل مهمی میرسند سکوت اختیار میکنند.
    بازم سپاس از جناب مهندس حمید زنگنه