کد خبر: 321681
تاریخ انتشار: یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۵ - ۰۳:۱۹

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

بازیکن هندبال سنگ آهن بافق گفت: لیگ به این صورت برگزار نشود بهتر است. اگر قرار است فدراسیون از بازیکنان حمایت نکند لیگ را تعطیل کند و فقط تیم ملی هندبال را تحت پوشش خود قرار دهد.

سعید پورقاسمی در گفت‌وگو با سرویس اخبار ورزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در مورد مطالبات خود از سنگ آهن بافق ، اظهار کرد: سنگ آهن تمام معادلات من را بهم ریخت. مسئولان باشگاه زمان عقد قرارداد طور دیگری با بازیکن صحبت می‌کنند و همه‌ی شرایط را عالی عنوان می‌کنند، همچنین پیشنهاد خوب به بازیکن ارائه می‌کنند ولی در عمل اتفاق نمی‌افتد. اکنون سنگ آهن بیشتر از ۳۰ درصد از مبلغ قراردادم را پرداخت نکرده‌است و ۷۰ درصد از مبلغ مانده است.

وی که سال قبل در لیگ اروپایی بازی کرده‌ است، بیان کرد: سال قبل در لیگ ایران بازی نکردم و در لیگ مجارستان بازی می‌کردم. هرچند که شرایط مالی در این لیگ‌ها خیلی بهتر از ایران است و مبالغ قرارداد‌ها خیلی بیشتر است، ولی بازی در خارج از ایران مشکلات و سختی های خاص خود را دارد. به همین دلیل تمام پل های پشت سرم را خراب کردم و به ایران آمدم. اما امسال نیز از یکی دو تیم خارجی پیشنهاد دارم و اگر شرایط خوبی داشته باشند صددرصد در لیگ اروپایی بازی خواهم کرد.


بازیکن هندبال سنگ آهن بافق در مورد برگزاری لیگ‌های اروپایی توضیح داد: در لیگ‌های اروپایی تمام تیم‌ها در کل لیگ باهم به رقابت‌ می‌پردازند و هیچ تیمی تا آخرین روز حذف نمی‌شود. در مجارستان ۱۲ تیم در لیگ حضور داشتند که بعد از مرحله‌ی اول شش تیم اول با هم به رقابت‌ می‌پردازند و شش تیم دوم نیز با هم به میدان می‌روند. در این لیگ‌ها تا آخرین روز لیگ همه‌ی تیم‌ها حضور دارند و برای تعیین مقام اول تا دوازدهم با هم می‌جنگند.

به گفته‌ی وی برگزاری لیگ ایران به این شکل جایز نیست. او در این مورد تصریح کرد: من امسال در ایران با لیگی مواجه شدم که به نظرم اگر برگزار نمی‌شد خیلی بهتر بود. بعضی از تیم‌ها فقط سه هفته بازی کردند و بعد از سه بازی حذف شدند. بازیکنان این تیم‌ها چه گناهی داشتند که فقط در یکسال سه بازی داشتند. آن‌ها حتی نمی‌توانستنند به دلیل قانون نقل‌و انتقالات به تیم دیگری بروند. آنها در زیرگروه بازی می‌کردند خیلی به نفع‌شان بود.

پورقاسمی ادامه داد: نمی‌دانم چه شخصی این لیگ را طراحی کرده است. تاکنون لیگ به این شکل ندیده بودم. من هم اگر به جای اسپانسرها بودم، از تیمی حمایت می‌کردم که یکسال با این تیم تبلیغات کنم. بعد از سه بازی تیم حذف شود، شاید من هم جای آنها باشم حق و حقوق بازیکنان را پرداخت نکنم.

وی یکی دیگر از مشکلات لیگ جاری را تعطیلی سه ماهه آن دانست و افزود: بازیکنان در اوج آمادگی بودند که لیگ سه ماه تعطیل شد و آمادگی به صفر رسید. بدن را سه ماه آماده نگه داشتن خیلی سخت است.


بازیکن هندبال سنگ آهن بافق درباره‌ی شراط هندبال ایران گفت: همه می‌دانیم تیم ملی با آن‌همه مشکلات و اتفاقات پیش آمده نتوانست سهمیه المپیک و جام جهانی فرانسه را کسب کند. حتی در جام ملت‌های آسیا نیز نماینده‌ای نداشت. لیگ هم که اینچنین برگزار شد. اگر برای فدراسیون تنها تیم ملی مهم است همین‌ تیم را زیر پوشش بگیرد و به آن‌ها حقوق بدهد. سایر تیم‌ها و بازیکنان را نیز تعطیل کند.

بازیکن هندبال در ادامه اضافه کرد: پنج تا شش هزار نفر مربی، ورزشکار و کادر در لیگ برای تامین نیاز زندگی خود زحمت می‌کشند و از این راه کسب درآمد می کنند. اگر این‌گونه می‌خواهند لیگ برگزار کنند تعطیل شود بهتر است تا بازیکنان به این درآمد دل‌خوش نباشند. از هیچ سمتی حمایت نمی‌شویم. هیچ‌کس برای حقوق بازیکنان ارزش قائل نیست! این چه لیگی است؟


پورقاسمی در پاسخ به این سوال که مسئولان فدراسیون بازیکنان را در انتخاب باشگاه خود مقصر می‌دانند نظرت چیست؟ با ناراحتی اظهار کرد: یعنی چی؟ چرا فدراسیون باید به تیمی که نمی‌تواند حق و حقوق بازیکنش را بدهد اجازه حضور در لیگ را می‌دهد؟ چرا فدراسیون از باشگاه چک ضمانت یا وثیقه دریافت نمی‌کند تا اکنون از آن محل بازیکنان را حمایت کند و پشت بازیکنانش باشد؟ به جای حمایت به هر مسئولی که مراجعه می‌کنیم به ما می‌گوید وضعیت مملکت همین است، شما ۳۰ درصد گرفته‌اید سایر تیم‌ها همین را نیز دریافت نکرده‌اند.این که جواب بازیکنان نیست.


بازیکن سنگ‌آهن بافق با ابراز تاسف گفت: ما به راحتی ۳۰ درصد پول خود را نگرفتیم. برای دریافت همین مقدار هم اعتصاب کردیم. با لباس فرم جلوی معدن سنگ، جلوی دفتر مرکزی سنگ آهن اعتصاب کردیم. به نشانه‌ی اعتراض سر تمرین نرفتیم تا توانستیم هیات مدیره سنگ آهن را مجاب کنیم تا ۳۰ درصد ما را پرداخت کند. ۷۰ درصد دیگر هم معلوم نیست. مسئولان باشگاه می‌گویند پولی ندارند، ولی من معتقدم سنگ آهن با آن بزرگی منطقی نیست که نتواند حقوق بازیکنانش را پرداخت کند.


او با بیان این که باشگاه سنگ آهن برای پرداخت مبلغ قراردادها وعده آخر خرداد داده است افزود: از اول فصل باشگاه وعده و وعید زیاد داده است، تا جایی که چندتن از بازیکنان ما در وسط لیگ از تیم کناره‌گیری کردند. آخرین وعده‌ی باشگاه آخر خرداد بود که شنیده‌ام مسئولان باشگاه گفته اند پول نداریم، هرکاری می‌خواهید بکنید. از دیدگاه من این پاسخ خوبی برای ورزشکار نیست. برای یک ارگان دولتی چون سنگ آهن با آن عظمت اصلا کار پسندیده‌ای نیست.


به بیان پورقاسمی باید فدراسیون حمایت کند. او در این خصوص توضیح داد: ۱۲ سال ملی‌پوش بودم. حداقل فدراسیون باید برای ما ارزش قائل شود. ورزشکارانی که دارند در این سطح بازی می‌کنند و اسم و رسم هندبال هستند، زحمت‌های زیادی کشیده‌اند تا به این سطح رسیده‌اند. فدراسیون باید ارزش این بازیکنان را ارج نهد. خیلی از بازیکنان از سال ۸۹ از باشگاه سنگ آهن طلبکار هستند ولی فدراسیون یکبار حمایت نکرده‌است. پس وظیفه‌ی فدراسیون چیست؟


او قانون شکایت از باشگاه و روال طولانی آن را هم به ضرر بازیکنان دانست و افزود: لااقل فدراسیون این قانون را حذف کند. برای شکایت از باشگاه باید ابتدا به فدراسیون بیاییم و کمیته انضباطی تشکیل شود، کمیته رای صادر کند و بعد از طریق دادگاه اقدام کنیم. روال تشکیل کمیته انضباطی دست کم پنج ماه طول خواهد کشید. اگر فدراسیون نمی‌تواند حمایت کند لااقل این قانون را حذف کند تا مستقیم به دادگاه شکایت کنیم و سریع‌تر به نتیجه برسیم.


بازیکن هندبال سنگ آهن بافق درباره ی دلیل کنار گذاشتنِ تیم ملی، تصریح کرد: با خود گفتم اگر آسیب ببینم و مصدوم شوم کسی جوابگو نخواهد بود. فدراسیون نیز از من حمایت نخواهد کرد و اگر مصدوم شود من را بدون حمایت کنار خواهد گذاشت. همین الان فدراسیون می‌خواهد تیم ملی را به قطر اعزام کند. بازیکنان که اصلا شرایط مناسبی برای رقابت‌ها ندارند ولی چون این تورنمنت رایگان است می‌خواهند تیم را اعزام کنند. تیم قطر می‌خواهد خود را برای المپیک آماده کند، تیم ملی ما بدون آمادگی و با احتمال درصد آسیب دیدگی بالا و برای آماده ساختن تیم قطر اعزام می‌شود. چوب این برنامه‌ریزی‌های اشتباه را فقط بازیکنان می‌خورند.

انتهای پیاممنبع: ایسنا
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان