کانال تلگرام عصر اهواز

کد خبر: 320610
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۴:۴۹

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

رئیس شبکه زیست محیطی مردم نهاد استان مرکزی در گفت و گو با مهر در این باره اظهار داشت: در جلسه ای که روز چهارشنبه با حضور مسئولان استان در زمینه مخاطرات تالاب میقان اراک، برداشت های شرکت املاح معدنی ایران از این تالاب و بررسی آسیب هایی که به این منطقه وارد می کند برگزار گردید مقرر شد بهره برداری این شرکت از تالاب میقان فعلا متوقف شود.

حمید اخوان افزود: در این جلسه همچنین موضوع بررسی آسیب هایی که برداشت های معدنی این شرکت به تالاب میقان وارد می کند مطرح و مقرر شد جمعی از کارشناسان این مساله را مورد بررسی قرار دهند.

رئیس شبکه زیست محیطی مردم نهاد استان مرکزی تصریح کرد: با توجه به اینکه در این جلسه پاسخ قانع کننده ای به سوالات محمدحسینی طاهری، دادستان اراک و عزیز فیلی، معاون عمرانی استاندار مرکزی در رابطه با عدم آسیب رسانی برداشت های شرکت املاح معدنی به تالاب میقان داده نشد مقرر شد فعلا بهره برداری این شرکت از تالاب میقان متوقف شود.

مدیر کل محیط زیست استان مرکزی نیز اخیرا به مهر گفته بود: طبق مصوبه سال ۸۶، بهره‌برداری‌های صنعتی و معدنی باید با مجوز چند سازمان از جمله محیط‌ زیست صورت گیرد اما مجوز بهره‌برداری شرکت املاح معدنی ایران از تالاب میقان در سال۹۰، یعنی چهار سال پس‌ از این مصوبه، بدون ارائه نظر محیط‌ زیست استان، برای ۲۵سال دیگر با اجازه برداشت ۱۵میلیون تُن سولفات سدیم تمدیدشده که این میزان برداشت معدنی تهدیدی جدی برای اکوسیستم تالاب میقان است.

گفتنی است مهر استان مرکزی طی هفته های اخیر در گزارشی با عنوان « نبض میقان کند می زند/ریزگردهای سولفات سدیم در کمین مرکز ایران » طی یک گزارش تفصیلی، تشریحی و مستند، به مساله برداشت های سولفات سدیم شرکت املاح معدنی از تالاب میقان اراک و تاثیر این برداشت ها در نابودی زیستگاه طبیعی تالاب میقان پرداخته بود.منبع: مهر
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری

کانال تلگرام عصر اهواز

اخبار خوزستان