تالار عروسی لیانا اهواز
خرید آنلاین بلیط چارتری و سیستمی رزرو بلیط هواپیما با بهترین نرخ تهران اهواز

کد خبر: 32051
تاریخ انتشار: شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۲:۰۵

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان


اهواز ـ مدیرعامل شهرک‌های صنعتی خوزستان گفت: ۹۳۸ واحد از واحدهای به بهره‌برداری رسیده در شهرک‌های صنعتی خوزستان فعال و ۳۱۴ واحد نیز نیمه فعال یا راکد هستند.

به گزارش عصر اهواز به نقل از مهر، اخلاق محمدیان در نشست خبری به مناسب روز ملی صنایع کوچک با تبریک روز بخش اظهار کرد: امروز ۲۱ مرداد روز حمایت از صنایع کوچک است، در سال ۱۳۴۱ سازمان صنعتی ملل متحد کارشناسانی را به‌منظور ایجاد الگوی شهرک‌سازی برای تجمیع صنایع در ایران به کشور اعزام کرد که این کارشناسان به بررسی نقاط مختلف کشور می‌پردازند و اهواز را به‌عنوان تنها نقطه مناسب با مزیت‌های مناسب از جمله زمین کافی و امکانات مختلفی از جمله آب، راه‌آهن و راه‌آهن انتخاب می‌کنند.

وی افزود: ۲۱ مرداد سال ۱۳۴۳ سازمانی تحت عنوان سازمان نواحی صنعتی ایران با هدف ایجاد زیرساخت‌های سرمایه‌گذاری مانند شهرک‌سازی شروع به کار می‌کند. پس از ۵۰ سال در سال ۹۳ با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی روز ۲۱ مردادماه سالروز تأسیس نواحی صنعتی ایران به‌عنوان روز ملی حمایت از صنایع کوچک نام‌گذاری می‌شود و در آن سال مراسم باشکوهی برگزار و طی سال‌های اخیر نیز ادامه پیدا می‌کند.

محمدیان با اشاره به اینکه هم‌اکنون در استان خوزستان ۷۰ شهرک و ناحیه صنعتی وجود دارد، گفت: تاکنون دو هزار و ۵۳ فقره قرارداد درون شهرک‌های صنعتی منعقدشده که از این تعداد یک هزار و ۲۵۲ واحد به بهره‌برداری رسیده و تبدیل به واحد صنعتی شده است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی خوزستان با اعلام این خبر که ۹۳۸ واحد از واحدهای به بهره‌برداری رسیده در خوزستان فعال و ۳۱۴ واحد نیز نیمه فعال یا راکد هستند، گفت: ۷۵ درصد واحدهای بهره‌بردار با ظرفیت‌های مختلف بین ۳۰ تا ۵۰، ۵۰ تا ۷۰ و ۷۰ تا ۱۰۰ درصد فعال و مشغول به تولید هستند.

محمدیان بیان کرد: در بحث تأمین آب رتبه اول کشور را داریم ولی در عین حال کمبودهایی نیز در این زمینه وجود دارد؛ ۵۱ شهرک و ناحیه صنعتی خوزستان به میزان یک هزار و ۵۵۱ لیتر در ثانیه دارای آب هستند ولی ۸۵۶ لیتر در ثانیه هم کمبود داریم.

وی بیان کرد: در بحث تأمین برق که از حیاتی‌ترین امکانات هست رتبه چهارم را داریم؛ به تعداد ۵۸ شهرک برق‌رسانی به میزان ۴۶۱ مگاوات برق‌رسانی شده ولی ۱۵۷ مگاوات نیز کمبود داریم. در بحث گاز ۳۲ شهرک و ناحیه صنعتی گازرسانی شده و ۲۷ شهرک صنعتی هم نیاز به گازرسانی دارد. در زمینه انتقال خطوط تلفن مخابراتی ۴۷ شهرک و ناحیه صنعتی این امکان را دارند و ۱۳ شهرک دیگر نیاز به این خدمات دارند.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی خوزستان گفت: در دولت چهار ساله تدبیر و امید، ۵۱۷ فقره قرارداد منعقدشده، ۳۷۲ هکتار اراضی واگذار شده، ۳۰۵ واحد به بهره‌برداری رسیده و آب‌رسانی به چهار شهرک و ناحیه صنعتی، برق‌رسانی به هشت شهرک و ناحیه صنعتی، گازرسانی به هفت شهرک و ناحیه صنعتی و خطوط تلفن نیز به ۱۷ شهرک و ناحیه صنعتی واگذار شده است.

محمدیان افزود: ساخت ۶ واحد تصفیه خانه را شروع کردیم که سه واحد آن در شهرک‌های صنعتی رامهرمز، ایذه و شهرک اهواز دو انجام شده و اندیمشک، دزفول دو و شوش نیز در حال ساخت هستند. کل مساحت فضای سبز ما در شهرک‌های صنعتی ۱۹۱ هکتار است و با توجه به شرایط سخت خوزستان یکی از کارهای سخت و طاقت فرسا هست و ۸۲ هکتار آن در این چهار ساله انجام شده که واقعاً رقم بسیار خوبی است.

وی با بیان اینکه در کنار این فضای سبزهای ایجاد شده ۱۶۶ کیلومتر شبکه آبیاری قطره‌ای اجرا شد، گفت: تاکنون ۱۱۲ کیلومتر شبکه روشنایی ایجاد و تعمیر کردیم و اکثر نواحی و شهرک‌های صنعتی از نعمت روشنایی برخوردار هستند.

محمدیان تصریح کرد: ۲۳ کیلومتر شبکه توزیع برق فشار متوسط ایجاد و در عین حال دو باب مسجد در شهرک صنعتی شماره چهار اهواز و شهرک ایذه ساخته شد. یکی دیگر از کارهای خوب انجام شده افتتاح و بهره‌برداری مرکز خدمات فناوری و کسب‌وکار اهواز است که با ظرفیت ۳۹ دفتر مشاوره (اکثراً واگذار شده) است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی خوزستان گفت: هشت خودروی آتش‌نشانی طی سه و چهار سال اخیر خریداری و هشت شهرک و ناحیه صنعتی را به این خودروها مجهز کردیم؛ تا قبل از این هیچ‌کدام از شهرک‌ها خودروی آتش‌نشانی نداشتند و برای بهبهان، ایذه و اندیمشک نیز در حال تهیه ماشین آتش‌نشانی هستیم.

محمدیان بیان کرد: از دیگر اقداماتی که در بحث حمایت از واحدهای صنعتی کوچک و متوسط دنبال می‌کنیم، دوره‌های آموزشی است. یک هزار و ۴۳ دوره آموزشی را برای ۱۷۸ هزار و ۱۲ نفر طی چهار سال اخیر برگزار و ۶۱ تور صنعتی برای واحدهای مختلف برپا کردیم. تعداد ۸۱ واحد صنعتی را در برگزاری ۱۷ نمایشگاه خارجی مشارکت داده و از ۱۳ پایان‌نامه در حوزه صنعت حمایت کردیم.


Asr Ahwaz News Agency

5.0 35
Google | Google+

منبع: خبـرگزاری مـهر
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری