کانال تلگرام عصر اهواز

کد خبر: 320351
تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۵ - ۲۰:۲۶

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

ورزش > فوتبال جهان – محارستان توانست با دو گل اتریش را شکست دهد

به گزارش عصر اهواز؛ به موجب سازش ۱۸۶۷م، امپراتوری اتریش به اتریش (سرزمین‌هایی که در پارلمان امپراتوری نماینده داشتند) و مجارستان تقسیم گردید. هر دو کشور یک نخست وزیر و یک پارلمان داشتند ولی از هر پارلمان ۶۰ نماینده به دعوت امپراتور-پادشاه، در بوداپست یا وین گرد می‌آمدند و مستقل از یکدیگر مسائل مشترک اتریش-مجارستان را مورد بحث قرار می‌دادند.

این سازش آلمان‌های ساکن اتریش و مجارها را به هم نزدیک کرد لیکن موجب رضایت خاطر رومنها، اسلاوها و ایتالیایی‌های ساکن امپراتوری، که با هم اکثریت سکنه مملکت را تشکیل می‌دادند، نشد. این اقوام با اصرار تمام هواخواه ایجاد حکومت فدرالیسم بودند. در خارج، اتریش با آلمان مصالحه کرد و پس از اتحاد با آن در سال ۱۸۷۹م ناحیه بوسنی و هرزگووین را گرفت. سیاست خارجی این امپراتوری متکی به اتحاد با آلمان و سپس اتحاد با ایتالیا بود و با روسیه و صربستان مخالفت می‌شد چون صربستان مرکز فعالیت‌های خطرناک اسلاوهای امپراتوری به شمار می‌رفت.

اتریشی‌ها درصدد بودند با رسمیت بخشیدن به حاکمیت خود بر دو ایالت بوسنی و هرزگوین آنها را از سلطه عثمانی‌ها خارج کنند و در عین حال به این وسیله، ملی‌گرایان اسلاو را از اتحاد با یکدیگر دلسرد سازند. در روز ۲۸ ژوئن ۱۹۱۴م آرشیدوک فرانتس فردیناند ولیعهد اتریش-مجارستان و همسرش در سارایوو به دست یک متعصب صرب که تبعهٔ اتریش بود کشته شدند. در نتیجه در ۲۸ ژوئیه ۱۹۱۴م اتریش به صربستان اعلان جنگ داد که باعث آغاز جنگ جهانی اول شد.

با مرگ فرانسوا ژوزف در ۱۹۱۶م، جانشین او کارل وعدهٔ اصلاحاتی در قانون اساسی را داد ولی حمایت متفقین از تجزیهٔ اتریش-مجارستان، فروپاشی آن را گریزناپذیر ساخت. معاهده‌های سنت ژرمن و تریانون رسماً انحلال دوگانه را تأیید کردند.

حال این دو کشور بعد از ۵۳ سال به مصاف هم رفتند.

ورزشگاه جدید بوردو امشب از ساعت ۲۰:۳۰ میزبان اولین بازی گروه F یورو ۲۰۱۶، میزبان دو تیم اتریش و مجارستان بود.

هنوز یک دقیقه از بازی نمی‌گذشت که نزدیک بود سریع‌ترین گل این جام به ثمر برسد اما شوت دیوید آلابا به تیرک دروازه‌ مجارستان بخورد کرد. این شوت نوید یک بازی زیبا را به بینندگان داد. یانزوویچ در دقیقه ۱۲ شانسش را آزمود اما او هم نتوانست برای اتریش گلزنی کند. بعد از این بود که بازی کمی به تعادل کشیده شد.

در حالی که ۵ دقیقه به پایان نیمه اول بیشتر باقی نمانده بود، پاریچ می‌توانست پاس عرضی ارسالی را وارد دروازه مجارستان کند که در آخرین لحظه تعادلش را از دست داد تا آه از نهاد طرفداران این تیم بلند شود. البته مجارستان نیز یک بار روی دروازه اتریش خطرساز شد و ضربه زودزیچ در دقیقه ۴۱ از کنار دروازه اتریش به بیرون رفت تا نیمه نخست با تساوی بدون گل به پایان برسد.

نیمه دم باز هم با حملات اتریش پیگیری شد اما در دقیقه ۶۳، بر خلاف روند بازی، زالای روی یک حرکت ترکیبی و پاس توی عمق، تور دروازه اتریش را به لرزه در آورد تا شاگردان کولر در بهت و هیرت فرو روند.

بعد از این گل اتریشی‌ها برای جبران روی دروازه مجارها خیمه زدند اما در دقیقه ۶۶ دومین ضربه را خوردند و دراگوویچ با دریافت کارت زرد دوم، از زمین مسابقه اخراج شد تا کار برای تیم تحت هدایت کولر بسیار سخت و دشوار شود.

در ادامه، اتریشی‌ها که برای حبران نتیجه جلو کشیده بودند در دقیقه ۸۷ روی یک ضد حمله غافلگیر شد و استیبر با یک ضربه چیپ کار را یک‌سره کرد تا مجارستان ۲ بر صفر پیش بیوفتد.

ضمن اینکه اتریش امشب برای اولین بار از سال ۲۰۱۳ در یک بازی رسمی باخت. آنها با ۹ پیروزی و یک تساوی،  صعود مقتدرانه ای به یورو داشتند.

 

 

۲۵۶ ۴۱

 منبع: خبرآنلاین
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری

کانال تلگرام عصر اهواز

اخبار خوزستان