کد خبر: 320189
تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۵ - ۰۶:۵۸

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

مدیر کل امور مالیاتی اصفهان گفت: پالایشگاه اصفهان در سال‌های گذشته توسط محیط زیست آلاینده اعلام نشده بود، اما از امسال مشمول آلایندگی شد و باید بر اساس قانون پالایشگاه اظهارنامه آلایندگی خود را ابراز کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان، مراد امیری در جمع خبرنگاران با بیان اینکه رویکرد اداره کل امور مالیاتی استان منطبق با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است، اظهار کرد: برنامه اداره کل برای سال جاری در شورای اداری و برنامه ریزی استان در دو بخش تدوین شد.

وی با بیان اینکه اداره کل امور مالیاتی از دو بخش مالیات دریافت می‌کند، ادامه داد: در بخش اصناف به سمت مودی محوری حرکت کردیم در این راستا با ۸۷۰ اتحادیه به توافق رسیدیم که مالیات اصناف را بدون افزایش نسبت به سال گذشته تعین کنیم.

مدیرکل امور مالیاتی اصفهان با اشاره به این توافق تصریح کرد: بر اساس این توافق یک آرامش نسبی در بازار اصفهان در سال جاری حکم فرما خواهد بود.

امیری با بیان اینکه برای گرفتن مالیات هزینه‌های بسیاری می‌شود، خاطر نشان کرد: اگر بر اساس یک برنامه بتوانیم با اتاق اصناف و اتحادیه‌ها به توافق برسیم قطعا هزینه‌های اداری پرداخت مالیات کاهش می‌یابد.

وی افزود: خوشبختانه ارسال تمام اظهارنامه‌ها و پرداخت‌ها به صورت الکترونیکی است و نیازی به حضور مودیان مالیاتی و انتظار در صف‌های طولانی در ادارات امور مالیاتی نیست.

مدیر کل امور مالیاتی اصفهان با اشاره به مودیان مالیاتی در بخش اشخاص حقوقی گفت: در جلسه‌ای با اتاق بازرگانی و فعالان اقتصادی استان به یک تعامل خوب رسیدیم. تمام فعالان اقتصادی و شرکت‌های استان در سال‌های گذشته و امسال یک انضباط مالی در مجموعه‌های خود برقرار کردند و نسبت به سال‌های گذشته فروش‌های کتمان شده بسیار کاهش پیدا کرد.

امیری اضافه کرد: در سال ۹۵ اصناف و شرکت‌های بزرگ اقتصادی به فرمایش مقام معظم رهبری گوش دادند و بر اساس آخرین اظهارنامه‌های مالیات بر ارزش افزوده به سمت فروش و ابرازهای واقعی پیش رفتند.

وی ادامه داد: مقررشد ابرازی مودیان مالیاتی اشخاص حقوقی بر اساس دفاتر، اسناد و مدارک واقعی را بپذیریم. در بخش شرکت‌ها در سال ۱۳۹۵ بدون هیچ گونه نگرانی و ناراحتی درآمدها را از خود شرکت‌ها بر اساس ابرازی آنها تحویل می‌گیریم.

مدی کل امور مالیاتی اصفهان با بیان اینکه امسال نخستین سالی است که قانون مالیات‌های مستقیم اجرا می‌شود، گفت: در این قانون طرح‌های مناسبی در رابطه با حمایت از تولید داخلی، ایجاد فرصت‌های اشتغال، ایجاد فضای رقابت پذیری در بخش صنعت گردشگری و … پیش بینی شده است.

امیری با بیان اینکه اداره کل امور مالیاتی اصفهان در سال جاری برنامه خود را بر مبنای مودی محوری و تعامل با آنها قرار داده است، اظهار کرد: دو محور برنامه‌های دولت در سال جاری در راستای اجرای اقتصاد مقاومتی پیاده سازی طرح جامع مالیاتی و پیاده سازی کامل مالیات بر ارزش افزوده است.

وی با بیان قانون مالیات بر ارزش افزوده قانون عام است، تصریح کرد: متاسفانه در سال‌های گذشته برخی از مودیان آن را اجرا نمی‌کردند و یا اگر اجرا می‌کردند رقمی را که از مردم به عنوان مالیات بر ارزش افزوده دریافت می‌کردند به حساب‌های دولتی واریز نمی‌کردند.

مدیرکل امور مالیاتی اصفهان خاطر نشان کرد: امیدواریم در سال ۱۳۹۵ چتر مالیات مالیات بر ارزش افزوده در سطح استان و کشور آن چنان پهن شود که از تمام مودیان ارزش افزوده دریافت کنیم.

امیری با بیان اینکه رقم مالیات بر ارزش افزوده ۹ درصد است، گفت: امیدواریم در سال جاری مالیات بر ارزش افزوده به صورت کامل در کشور اجرا شود و با وصول این رقم کشوری آباد داشته باشیم. از این ۹ درصد سه درصد به حساب شهرداری‌ها و دهیاری‌های استان و یک درصد نیز به حساب وزارت بهداشت واریز می‌شود.

وی با اشاره به پیاده سازی طرح جامع مالیاتی افزود: دولت الکترونیک بخشی از طرح جامع مالیاتی است. اگر توانستیم شفافیت اقتصادی، انضباط مالی در سطح شرکت‌ها و پرداخت‌های دولت به کارکنانش را ساماندهی کنیم و جمع درآمدی اشخاص را مشخص کنیم بخشی از دولت الکترونیک را اجرا کرده‌ایم.

مدیر کل امور مالیاتی اصفهان با بیان اینکه قانون مالیات‌های مستقیم از امسال اجرای می‌شود، خاطر نشان کرد: با اجرای این قانون سازمان امور مالیاتی می‌تواند مالیات واقعی را از مودیان مالیاتی بگیرد و از فرارهای مالیاتی جلوگیری کند.

امیری با بیان اینکه برای اجرای این قانون باید سالن‌های مودیان مالیاتی داشته باشیم، گفت: خرید تجهیزات، پهنای باند، فیبر نوری از ضروریات اجرای این طرح است. هم چنین آموزش‌های لازم به همکاران برای کار با نرم افزار ITS داده شده است. هر مودی مالیاتی دارای یک شماره اقتصادی است و اگر فردی در استان‌های مختلف فعالیت اقتصادی داشته باشد این امر در این سامانه دیده و جمع درآمدی او مشخص می‌شود.

وی با بیان اینکه در قانون جدید آخرین مهلت ارسال اظهارنامه مالیاتی صاحبان مشاغل تا آخر خرداد ماه است، ادامه داد: بر اساس آخرین آمار نیز حدود ۳۰ درصد از مویان مالیاتی به سامانه مراجعه و اظهارنامه‌های خود را وارد و مالیات پرداخت کرده‌اند.

مدیر کل امور مالیاتی اصفهان گفت: اگر کل مالیات کشور را عدد  ۱۰۰ در نظر بگیریم، حدود ۵۵ درصد از این رقم مربوط به استان تهران است و مابقی آن بین استان های دیگر توزیع می‌شود، در حال حاضر  بوشهر و خوزستان  به واسطه طرح‌هایی اقتصادی که در این استان‌ها اجرایی شده است در رتبه‌های بعدی پرداخت مالیات قرار گرفته‌اند.

امیری با بیان اینکه هر استانی که درآمد بیشتری کسب کند می‌تواند به عنوان مازاد درآمد از آن استفاده کند، ادامه داد: در سال گذشته به علت مشکلاتی که داشتیم ۷۰ درصد درآمدهای پیش بینی شده محقق شد. در سال جاری پیش بین شده است تمام هزینه‌های جاری و عمرانی دولت از محل مالیات‌ها تامین شود.

وی با بیان اینکه پالایشگاه اصفهان در سال‌های گذشته توسط محیط زیست آلاینده اعلام نشده بود، گفت: از امسال پالایشگاه اصفهان مشمول آلایندگی شد و باید بر اساس قانون پالایشگاه اظهارنامه آلایندگی خود را ابراز کند.

مدیر کل امور مالیاتی اصفهان با بیان اینکه در قانون دو دیدگاه در مورد پالایشگاه و پتروشیمی‌ها وجود دارد، گفت: بر اساس یک دیدگاه پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها ذاتا آلاینده هستند. یک اختلاف نظر حقوقی در این زمینه وجود دارد که نهاد حقوقی ریاست جمهوری باید جواب این اختلاف نظر را اعلام کند.

انتهای پیاممطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان