کد خبر: 319620
تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۱:۲۸

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

به گزارش مهر، فرج الله خبیر ظهر امروز یکشنبه در جلسه شورای آموزش و پرورش خوزستان در سالن جلسات استانداری گفت: آموزش و پرورش استان خوزستان در توسعه پوشش دوره پیش دبستانی رشد قابل توجهی را از نظر کمی داشته است. البته در کیفیت آموزشی نیز پیشرفت هایی حاصل شده که شاهد تأثیرات خوب آن در کاهش تکرار پایه دانش آموزان مقطع ابتدایی هستیم ولی این آموزش ها اگر تداوم داشته باشد کماکان در سایر مقاطع نیز اثر خواهند گذاشت.

وی افزود: پیش بینی شده که ۱۰۷ هزار دانش آموز پایه اول ابتدایی را در سال تحصیلی آینده داشته باشیم ولی باید به همین میزان هم در راستای توسعه دوره پیش دبستانی فعالیت کنیم تا میزان پوشش آن را از ۷۶ درصد افزایش دهیم.

سرپرست استانداری خوزستان تصریح کرد: اعلام شده که استان های مازندران، گیلان و فارس درصد پوشش دوره پیش دبستانی بالاتری نسبت به استان دارند بنابراین باید رمز موفقیت چنین استان هایی را بررسی و از تجارب آنها در راستای افزایش درصد در استان خوزستان بهره مند شویم.

خبیر با اشاره به لزوم استفاده از ظرفیت مناطق مختلف خوزستان در راستای افزایش درصد پوشش دوره پیش دبستانی گفت: به عنوان نمونه شهرهایی مانند امیدیه، ماهشهر، دزفول، آبادان و خرمشهر که ظرفیت های خوبی دارند باید دارای بالاترین درصد پوشش باشند.

وی پیشنهاد داد:‌ طرح ساماندهی مناطق حاشیه مصوب شده که ردیف بودجه ای را هم برای اجرایی شدن آن در نظر گرفته اند، تلاش می کنیم تا از بودجه این طرح برای تخصیص اعتبار به پوشش دوره پیش دبستانی در خود مناطق حاشیه و محروم استفاده کنیم.

جذب ۳۵۰۰ نیروی جدید در آموزش و پرورش

سرپرست استانداری خوزستان خبر داد: در سال جاری سه هزار و ۵۰۰ نیروی جدید در آموزش و پرورش خوزستان جذب شدند که در حوزه پیش دبستانی به کار گرفته خواهند شد.

خبیر با قدردانی از اقدامات خوب معاونت تربیت بدنی آموزش و پرورش خوزستان در راستای تقویت ورزش دانش آموزان عنوان کرد: فقر حرکتی اثرات سوئی را بر جسم و متقابلا ذهن دانش آموزان خواهد گذاشت و برای همین بحث مقابله با فقر حرکتی باید به صورت جدی در دستور کار قرار بگیرد.

وی بیان کرد: برای جلسه آینده شورای آموزش و پرورش خوزستان باید پروژه مهر را به عنوان دستور کار جلسه قرار بدهیم تا با استفاده از قابلیت ها، امکانت و ظرفیت دستگاه ها و شرکت های مختلف، وضعیت بهتری را برای شروع تحصیلی سال آینده داشته باشیم.

سرپرست استانداری خوزستان یادآور شد: بخشی از نیازمندی های تقویت فضاهای ورزشی دانش آموزی از جمله تجهیزات را می توان در قالب پروژه مهر تأمین و برطرف کرد.

خبیر با انتقاد از ماده ۵۳ قانون گفت: متأسفانه این ماده قانونی هیچ الزام قانونی برای دستگاه اجرایی ایجاد نمی کند که درصدی از بودجه عمرانی یا جاری خود را به ورزش دانش آموزی یا حتی ورزش همگانی اختصاص دهند. البته آموزش و پرورش هم باید برای استفاده از این ماده رایزنی هایی را انجام بدهد.

وی با انتقاد از قانون نویسان ادامه داد: کسانی که در راستای ایجاد یک امکان قانون را می نویسند باید الزاماتی را هم درنظر بگیرند، در غیر صورت نباید آن را مصوب کنند. در حقیقت اگر قرار است بر روی قانونی امکان تصمیم گیری و بهره مندی درست نباشد نباید آن را تصویب کنند.

سرپرست استانداری خوزستان تأکید کرد: باز هم به مسئله زنگ ورزشی تأکید می کنم و باید جدی تر از سال گذشته به آن توجه شود چون مطمئنا این زنگ تأثیرات زیادی در رفع فقر حرکتی دانش آموزان خواهد داشت.

فقر حرکتی دانش آموزان

خبیر اضافه کرد: بخشی از فقر حرکتی دانش آموزان با زنگ ورزش و نوع رفتار معلمان ورزش ارتباط دارد.

وی در ارتباط با استفاده از ظرفیت های ورزشی سایر سازمان ها و شرکت ها برای تقویت ورزش دانش آموزی گفت: اگر گزارش موثقی مبنی بر وجود ظرفیت ورزشی خالی سایر سازمان ها، شرکت ها و ادارت وجود دارد می توان آن را به شورا ارائه داد تا با ادارات متبوع در راستای استفاده بهینه از این ظرفیت ها به منظور تقویت دانش آموزی رایزنی هایی را داشته باشیم.

سرپرست استانداری خوزستان در پایان با تأکید بر در دستور کار قرار دادن دوباره تکمیل استخر بعثت اهواز و استخر نیمه کاره مسجدسلیمان گفت: متأسفانه در یک بازه زمانی پروژه های بسیاری شروع به کار کردند در صورتی که دخل و خرج ها با هم همخوانی ندارد.منبع: مهر
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان