کد خبر: 319588
تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۵ - ۰۹:۵۵

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

به گزارش مهر، علی ممبینی ظهر امروز یکشنبه در جلسه شورای آموزش و پرورش خوزستان در سالن جلسات استانداری اظهار کرد: رتبه کشوری خوزستان در سابقه قبل از ورود به دبستان (اجرای توسعه دوره پیش دبستانی) خوب است. البته در حال حاضر درصد خوزستان ۷۸.۶ ولی مازندران ۹۶، گیلان ۸۷ و فارس نیز ۸۶ درصد است.

وی تصریح کرد: با وجود درصد بالای برخی از استان های نامبرده معلوم می شود که هنوز کارهای بسیاری برای انجام در خوزستان داریم. هر چند درصد فعلی استان نیز از میانگین کشوری بالاتر است.

رئیس آموزش و پرورش استثنایی خوزستان بیان کرد: سال گذشته پنج هزار و ۳۹۴ نوآموز و ۸۳ هزار دانش آموز را در طرح سنجش قرار دادیم. این نوآموزان در بخش های مختلفی از جمله بینایی و شنوایی سنجی مورد غربالگری قرار گرفتند.

ممبینی ادامه داد: در پایان کار ۱۲۴ ارجاعی در بخش بینایی سنجی داشتیم که برخی از آنها مشکلی نداشته، برخی ها در آن بازه زمانی نیازمند عینک بوده و برخی دیگر نبودند، برخی تنبلی چشم و دو مورد نیز نیازمند عمل جراحی و استفاده از وسیله کمک بینایی (کتاب های درشت خط) بودند.

وی یادآور شد: ۲۵۸ نوآموز ارجاعی هم در بخش شنوایی سنجی داشتیم که برخی ها نیاز به درمان پزشکی و شستشوی گوش، برخی دارای مشکل شنوایی یک طرفه و افت شنوایی و برخی دیگر هم نیازمند به استفاده از سمعک بودند.

رئیس آموزش و پرورش استثنایی خوزستان تأکید کرد: نکته مهم و نهایی این آمار لزوم توجه به دوره پیش دبستانی است چون اگر نوآموزان این دوره را مورد سنجش قرار نمی دادیم یک سال از شناسایی دانش آموزان دارای مشکلات نامبرده عقب می ماندیم.

نیازمند ۱۲ میلیارد تومان برای جذب ۳۰ هزار نوآموز نیازمند

معاون آموزش و پرورش خوزستان نیز در این جلسه گفت: پیش دبستانی به عنوان اولین و مهمترین اولویت آموزش و پرورش خوزستان در دستور کار قرار گرفته و چون اکثر دانش آموزان دو زبانه هستند هنگام ورود به مقطع ابتدایی دچار مشکلاتی می شوند.

اردشیر شجاعی با اشاره به اینکه در دو سال گذشته اقدامات بسیار خوبی برای توسعه پیش دبستانی انجام شده گفت: مباحث متعددی برای متولی اصلی برگزاری دوره پیش دبستانی وجود داشت که معاونت حقوقی رئیس جمهور اعلام کرد آموزش و پرورش متولی اصلی صدور مجوز برگزاری این دوره است و بهزیستی فقط قادر به برگزاری دوره های مهدکودک است.

وی افزود: کتاب های تأکید کننده بر زبان گفتاری و شنیداری، مهارت های دست ورزی و کتاب باغ قرآنی از جمله کتب مورد استفاده در دوره پیش دبستانی هستند.

معاون آموزش و پرورش خوزستان تصریح کرد: امسال پیش دبستانی را الزامی اعلام کردیم چون تکرار پایه از ۹ هزار دانش آموز در مقطع ابتدایی به چهار هزار و ۵۰۰ دانش آموز کاهش پیدا کرده است.

شجاعی با اشاره به اینکه با توجه به تلاش هایی که صورت گرفته ولی هنوز تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم، گفت: نزدیک به ۳۰ هزار نوآموز به دلیل نبد منبع مالی جذب نشدند و برای جذب آنها نیاز به ۱۲ میلیارد تومان داریم. برای جذب این نوآموزان دو طرح استفاده از خیران آموزشی و برگزاری گلریزان را اجرا خواهیم کرد ولی همچنان به کمک استانداری نیاز داریم.

وی اضافه کرد: پشت کتاب های پیش دبستانی را نیز برای تبلیغات سازمان ها و شرکت های اسپانسر علاقمند به تأمین اعتبار جذب نوآموزان فوق در نظر گرفته ایم.منبع: مهر
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان