یادداشت/ بار دیگرحزب‌الله سعدالله زارعی

یادداشت/ بار دیگرحزب‌الله

اجماع نسبی داخلی لبنان بر سر انتخاب «میشل عون» به عنوان رئیس‌جمهور که روز گذشته با 83 رأی پارلمان صورت گرفت، علامت مهمی از تغییر معادلات در لبنان است.
روابط عمومی ها از لحاظ حقوقی چه جایگاهی دارند؟ بررسی ضرورت تاسیس سازمان نظام روابط عمومی و ارتباطات احمد عامری . کارشناس روابط عمومی

روابط عمومی ها از لحاظ حقوقی چه جایگاهی دارند؟ بررسی ضرورت تاسیس سازمان نظام روابط عمومی و ارتباطات

عصر اهواز - با توجه به گسترش رسانه ها و شکل گیری رسانه های نو و همچنین گسترش وظایف روابط عمومی ها، کمتر مدیری را خواهیم یافت که از اهمیت نقش روابط عمومی در سازمان آگاه نباشد؛ تاثیرگذاری روابط عمومی در رشد و توسعه سازمان امری مهم است.

کانال تلگرام عصر اهواز

کد خبر: 319368
تاریخ انتشار: شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۷:۵۹

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

به گزارش مهر، گروه استان‌ها: این روزها حرم حضرت رضا(ع) حال و هوای دیگری دارد، برای مجاوران حضرتش، چرا که در دیگر ماه‌ها حضور زائران چشم گیرتر است اما این ماه فرصت مغتنمی است برای مجاورانی که در خلوت به پابوس شمس‌الشموس می روند…

نزدیک اذان است و مشتاقان حضرت گروه گروه از اطراف در حال حرکت به سمت حرم رضوی هستند، احساس می‌کنی جاذبه‌ای وسیع قلب‌ها را به سوی خود می‌کشاند

حالا در کنج درب ورودی آستان مقدس دست ادب بر سینه می‌گذاری و سلامی می‌دهی برخاندانی که کلهم نور واحدند و امامت را به نام معین الضعفا می‌خوانی و شهادت می‌دهی که تسمع کلامی و ترد سلامی.

تو دیگر رخصت حضور گرفته‌ای، اشک که میهمان رواق چشمان ات شد یعنی میهمان حرم شده‌ای، رو به روی پنجره فولاد ایستاده‌ای و دیگر از غم‌هایت فراموش می‌کنی. این بار هم قدم به بارگاهش گذاشته‌ای اما متفاوت‌تر! تو روزه‌دار هستی و آمده‌ای تا میهمان سفره اکرام علی ابن موسی الرضا باشی و چه شوقی از این بالاتر.

کم کم صدای مناجات‌ها بلند و بلندتر می‌شود و جنب‌وجوش‌ها بیشتر. اندک زمانی تا لحظات دلچسب اذان باقی مانده است، زائران علی‌ابن موسی‌الرضا خود را با سرعت به صف‌های نماز جماعت می‌رسانند و خدام الرضا نیز به آنان و مرتب‌کردن صف‌های نماز یاری می‌دهند. 

آغازی برای سخن گفتن با حضرت حق

نزدیک اذان است و صدای ملکوتی ربنا در سرتاسر حرم رضوی پیچیده است، گلدسته‌ها ندای عاشقی سر می‌دهند و تو را به گفتگو با معبود فرا می‌خوانند، حالا حرم سرتاسر مملو از عاشقانی چون توست که نماز می‌گذارند و شکر می‌گویند پروردگارشان را به خاطر بودن در حرم امام مهربانی‌ها.

تو باید در صف خوبان قامت به صلات ببندی، سجودت که تمام می‌شود، سلام نمازت را که می‌گویی سر می‌چرخانی به یمین و یسار؛ انتهایی برای صف پیدا نیست، اینجا نامتناهی است.

نماز و مناجاتت که پایان می‌یابد، نوبت نشستن بر خوان رحمت رضوی است و تو باید مسیرت را کج کنی به سوی صحن هدایت،‌ به سوی سفره‌ای به بندای خورشید..

خادمان هشتمین خورشید راهنمایی‌ات می‌کنند که حالا وقت آن است تا روزه‌ات را بگشایی. آری برایت سفره گسترانیده‌اند، سفره‌ای از زمین تا آسمان به وسعت رزق رضوی آن هم به طول سه کیلومتر…

خوان رحمت رضوی

شاید هر چقدر سر بچرخانی و تلاش کنی نتوانی انتهایش را ببینی چون به وسعت رحمت الهی و مهر رضوی گسترده شده است.

طولش شاید سه کیلومتر باشد اما به بلندای مهربانی امام هشتم برای عاشقان حضرت حق پهن شده است و حالا چقدر برایت لذت‌بخش است که در آغازین روزهای ماه مبارک رمضان، میهمان سفره افطاری هستی که میزبانش، علی‌ابن موسی‌الرضا است!

۱۸ هزار متر از فضای صحن هدایت حرم رضوی و سه هزار تخته فرش، میزبان قدم‌های تو زائر روزه‌دار است، سفره‌ای به طول سه کیلومتر برای اطعام روزه‌داران پهن شده است و تو نیز امشب در بین آنانی هستی که شامل رحمت شمس‌الشموس شده‌اند.

از دور و در همان نگاه اول هم می‌توانی ببینی سفره اطعام رضوی با چه نظم و سلیقه‌ای چیده شده است، گلدان‌های سفیدرنگی که در سفره جای گرفته‌اند، همه در یک خط مشخص قرار دارند،‌ ظرف‌های سوپ با فاصله مشخصی از یکدیگر قرار می‌گیرند و کتری‌ها در حال پر شدن از آب جوش هستند.

جالب است که این همه نظم و سلیقه و پذیرایی از زائران، فقط هشت دقیق وقت خدام‌الرضا را می‌گیرد! هشت دقیقه به نام هشتمین رحمت الهی. خادمان بارگاه رضوی ظرف هشت دقیقه از تمام زائران روزه‌دار پذیرایی می‌کنند و انگار هیچ اجری را بالاتر از این نمی‌دانند. .

روزه‌داران کم کم و در صف‌هایی منظم وارد محوطه ۱۸ هزار متری شده و بر سر سفره امام هشتم جای می‌گیرند. حالا می‌توانی ببینی که همه، پیر و جوان و کوچک و بزرگ در کنار یکدیگر هستند و می‌خواهند با غذایی از جنس عشق، ساعت‌ها روزه داری خود را پایان دهند.

خدام الرضا

خادمان حرم رضوی همه مشغول هستند تا زائران اندک زمانی را منتظر نمانند اما در این بین می‌خواهم با سید جواد سخن بگویم، سید جوادی که عزت زندگی‌اش را خادمی حضرت رضا می‌داند و برای پذیرایی از زائرانش سر از پا نمی‌شناسد. او می‌گوید: هرسال ماه رمضان که می‌شود، شوق این را دارم که در لحظه افطار برای روزه‌دارانی که میهمان آقایمان هستند، چای بریزم و از آنها پذیرایی کنم.

سید جواد ادامه می‌دهد: تمام تلاش ما خادمان این است که همه زائران، راض‍ از در خانه امام هشتم بروند و به جرأت می‌توانم بگویم خادمی حضرت رضا، عزت زندگی من است.

حالا می روم به سراغ خادمی دیگر که لباسی سپید برتن دارد و روزه‌داران را برای نشستن بر سفره اکرام رضوی راهنمایی می‌کند.

او م‍ی‌گوید: در این چند شب گذشته از ماه رمضان که سفره افطاری در حرم رضوی پهن می‌شود، زیباترین صحنه‌ها را بر سر این سفره پربرکت به چشم دیده‌ام.

این خادم بارگاه رضوی ادامه می‌دهد: دیشب پسری که حدود ۱۱ سال داشت، دست پدر پیر خود را گرفته بود و آرام آرام او را به سوی یکی از سفره‌ها می‌برد، در تمام مدت افطار، در حال پذیرایی از پدر پیرش بود و دیدن رفتار این پسر بچه با پدرش، مرا واقعا منقلب کرد.

او می‌افزاید: رحمت حضرت رضا برای همه مردم گسترده شده و همانطور که آن پسر کوچک، خدمتگزار پدر پیرش بود، ما نیز خادم زائران علی‌ابن موسی‌الرضا هستیم.

حالا انگار باید سخنی هم با میهمانان علی‌ابن موسی‌الرضا داشته باشی اما همه انگار در دریای رحمت الهی غرق شده‌اند، به چه فکر می‌کنند نمی‌دانی فقط می‌توانی چشمانشان را بخوانی که چقدر مملو است از عشقی که امام هشتم در وجودشان نهاده است، عشقی که تو را و چون تو را میهمان می‌کند و سفره رحمت را برایت می‌گشاید. 

سمت عشق

ایستاده‌ای هنوز اینجا. نمی‌دانی بالای سر حضرت هستی یا پایین پایش. هرکجا هستی باش، می‌دانی که در قلب پر مهر ثامن الائمه‌ای، در خوان گسترده رحمت الهی جای گرفته‌ای و مهر حضرت حق نصیبت شده است.

اینجا سمت بی‌معناست. فقط یک سمت معنا دارد؛ سمت عشق.منبع: مهر
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری

کانال تلگرام عصر اهواز

اخبار خوزستان