کد خبر: 319315
تاریخ انتشار: شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۳:۴۱

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

به گزارش مهر، علی فرهادی ظهر امروز شنبه در دومین جلسه شورای هماهنگی حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس خوزستان در سالن جلسات استانداری اظهار کرد: هماهنگی برای مشارکت پایانه ها در ساماندهی مجتمع های خدماتی ـ رفاهی به منظور استفاده زائران راهیان نور، ثبت ملی ـ معنوی یادمان های دفاع مقدس خوزستان و پیگیری تعیین محتوای یادمان ها و تجهیز یادمان ها به مراکز فرهنگی از جمله کارهای انجام شده این کمیته است.

وی افزود: استفاده از ظرفیت های خیران و دعوت از سایر سازمان ها برای ساخت و توسعه مراکز فرهنگی یادمان ها از دیگر کارهای انجام شده این کمیته است.

فرهادی انتقاد کرد: متأسفانه دو سال است که از لحاظ اعتباری مشکلاتی را داریم و چند یادمان نوساز استان که پیشرفته بسیار خوبی هم داشته به حال خود رها شده است.

وی ادامه داد: خبرهای خوبی از این یادمان ها به گوش نمی رسد و گاها به آنها بی احترامی هایی نیز شده که تقاضا داریم تا هرچه سریعتر این یادمان ها به سرانجام شایسته خود برسند.

اجرای برنامه های دفاع مقدس روتین صدا و سیمای خوزستان در طول سال

ایرج مزارعی معاون اطلاعات و اخبار صدا و سیمای خوزستان نیز به عنوان عضو کمیته فرهنگی،‌ اجتماعی و رسانه ای دفاع مقدس در این جلسه گفت: در معرفی الگوها و نمادهای ارزشی به جوانان، جریان سازی افکار عمومی خوبی برای دفاع مقدس داشتیم.

وی افزود: در حوزه رادیو نیز برنامه ای تحت عنوان صدای زائر با محوریت کاروان های راهیان نور اجرا شد. البته برنامه های مختلف دیگری هم در رادیو خوزستان با محوریت دفاع مقدس و در تایم عصر اجرا می شود.

با اشاره به اینکه محوریت برنامه های نوروزی نیز دفاع مقدس و البته با رویکرد راهیان نور بود، بیان کرد: برنامه قرارگاه بی قراران و سجده بر آسمان هر کدام در ۱۴ نوبت ۴۵ دقیقه ای پخش شد.

پخش برنامه سرزمین نور، دعوت از مهمانان مرتبط با دفاع مقدس در برنامه شب های کارون و راه اندازی باکس ویژه شهدای مدافع حرم نیز از دیگر کارهای انجام شده توسط صدا و سیمای خوزستان بود.

وی با اشاره به اینکه برنامه رهروان شهدا نیز شب های جمعه از شبکه استانی پخش می شود، یادآور شد: پخش گفتگوهای خبری در راستای اهداف و ارزش های دفاع مقدس، پخش برنامه ها و گزارش های ویژه چهار خرداد در شبکه استانی به زبان فارسی، در شبکه العالم به زبان عربی و در شبکه پرس. تی. وی به زبان انگلیسی و پخش برنامه های زنده و ضبطی برای سه خرداد سالروز آزادسازی خرمشهر از دیگر برنامه های انجام شده این کمیته هستند.

صدا و سیمای خوزستان پخش برنامه هایی همسو با اهداف و ارزش های دفاع مقدس را وظیفه ذاتی و شرعی خود می داند و نسبت به این موضوع حساسیت خاصی دارد. برنامه های اجرایی در این راستا نیز اصلا مقطعی نیست و برنامه های روتین بسیاری را در طول سال اجرا می کنیم.

آموزش نحوه گزارش ادبیات شفاهی جنگ به بانوان پژوهشگر

سیده فرانک موسوی سرپرست اموربانوان و خانواده استانداری خوزستان نیز به عنوان عضو کمیته زنان و دفاع مقدس نیز در این جلسه گفت: با جمع آوری لیستی از آثار شهدای دفاع مقدس در حال ثبت آنها هستیم.

وی در ادامه با اشاره به تشکیل جلسات مختلف در فرمانداری شهرهای استان افزود: هم اکنون در حال تهیه بانک اطلاعاتی زنان پژوهشگر هستیم که مقرر شده تا هر فرمانداری سه زن را به ما معرفی کند. بسیاری از فرمانداری ها این معرفی را انجام دادند.

سرپرست اموربانوان و خانواده استانداری خوزستان اضافه کرد: نحوه نگارش ادبیات شفاهی جنگ را به بانوان پژوهشگر معرفی شده آموزش خواهیم داد.

موسوی یادآور شد: یکی دیگر از کارهای انجام شده در این کمیته نیز این بود که با فرمانداران به صورت منطقه ای جلسه گذاشتیم تا یک نفر با به عنوان نماینده هماهنگ کننده بین اداره کل امور بانوان استانداری و واحد بسیج خواهران آن شهرستان معرفی کنند.

وی عنوان کرد: رویکردمان این است که بانوان به تمامی مباحث ورود پیدا کرده و بعد از تعیین انجام فعالیت های مختلف آن را به سایر کمیته های مربوط به هر فعالیت تعیین شده ابلاغ خواهیم کرد.

سرپرست اموربانوان و خانواده استانداری خوزستان بیان کرد: محتوای کتاب ها و مستندات بسیاری از نویسندگان زن از دفاع مقدس آماده چاپ است ولی تاکنون به چاپ نرسیده که نیاز به همکاری و مساعدت مسئولان دارد.

لزوم تأمین اعتبار برای جمع آوری تاریخ شفاهی جنگ

رفیعی معاون پرورشی آموزش و پرورش خوزستان نیز به عنوان آموزش، پژوهش و اسناد در این جلسه گفت: در تأمین اعتبارات پژوهش مشکل داریم و سال گذشته کلیه دستگاه ها با کمبود منابع مالی و تأمین اعتبارات مواجه بودند.

وی درخواست کرد: ‌تقاضای همکاری در این زمینه را داریم تا آموزش و پرورش که حوزه کاری بسیار گسترده ای دارد بتواند راحت تر به موضوع پژوهش وارد شود. به هر حال جمع آوری تاریخ شفاهی دفاع مقدس ضرورت بسیاری دارد که در صورت همکاری برای تأمین اعتبار پیشرفت های خوبی نیز در این زمینه حاصل خواهد شد.منبع: مهر
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان