کد خبر: 319261
تاریخ انتشار: شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۵

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

به گزارش مهر به نقل از روابط عمومی مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) اهواز، دکتر محمدرضا دادفر اظهار کرد: مصرف نکردن مایعات به اندازه کافی در طول روز باعث غلیظ شدن ادرار شده و این روند علت اصلی سنگ سازی دستگاه ادراری به شمار می رود که با فرارسیدن ماه رمضان معمولا مشاهده می کنیم که از پزشکان متخصص سوال می شود، در ماه مبارک رمضان برای روزه گرفتن چه مواردی باید رعایت شود و آیا روزه بگیریم یا نگیریم؟

وی ادامه داد: پاسخ این است که اگر فرد از نظر سلامت عمومی از وضعیت خوبی برخوردار باشد، در حال حاضر نیز سنگی در دستگاه ادراری وی موجود نباشد و سابقه بیماری خاص دستگاه ادراری نداشته باشد، همچنین در ساعت های افطار نیز به اندازه کافی مایعات مصرف کند، می تواند روزه بگیرید و روزه گرفتن برای این فرد ضرر ندارد.

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) اهواز افزود: اما افرادی که در حال حاضر به عارضه سنگ سازی دستگاه ادراری دچار هستند، چنانچه روزه بگیرند و در ساعات افطار مایعات کافی مصرف نکنند، احتمال اینکه اندازه سنگ بزرگ تر شود، بالاست.

عضو هیئت علمی دانشگاه تصریح کرد: هر سال پس از ماه رمضان این مسئله بیشتر قابل مشاهده است که فرد پیش از ماه رمضان سنگ کوچکی داشته و با مصرف نکردن مایعات به اندازه کافی، تعریق زیاد و همچنین با مصرف غذاهای پرنمک و چرب، سنگ موجود در دستگاه ادراری بزرگ شده و فرد به عوارضی مانند انسداد مجاری ادراری مبتلا شده است.

وی با تاکید بر اینکه روزه گرفتن موجب سنگ سازی نمی شود، گفت: عدم رعایت نکات بهداشتی توسط فرد موجب بروز این عارضه می شود. چنانچه مایعات کافی بنوشد، نمک زیاد مصرف نکند و قبل از ماه رمضان سونوگرافی بگیرد و وضعیت عمومی اش مشخص شود، دچار سنگ سازی دستگاه ادراری و انسداد مجاری ادرار نخواهد شد.

متخصص اورولوژی مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) اهواز عنوان کرد: کسانی که در سونوگرافی آنها قبل از ماه رمضان وجود سنگ تشخیص داده شد باید برای روزه گرفتن با پزشک متخصص مشورت کنند. لازم است در بررسی های پزشکی، نوع، جنس، اندازه و وضعیت سنگ ها در دستگاه ادراری و همچنین شانس عود سنگ سازی در این شرایط مشخص شود.

دادفر در پایان توصیه کرد: افراد با سن بالا، مبتلایان به بیماری های خاص از جمله دیابت و فشارخون، افرادی که سابقه سنگ داشته اند یا کسانی که اخیرا سنگ دفع کرده اند، همچنین مواردی که در چند ماه اخیر در سونوگرافی آنها، سنگ دیده شده است و کسانی که ادرار خونی یا دردهای مشکوک دارند، حتما باید به پزشک متخصص مراجعه کنند تا آزمایش های لازم و سونوگرافی از آن ها گرفته شود تا پزشک تعیین کند که آیا این افراد از نظر جسمی مجاز به روزه گرفتن هستند یا نیستند.

 منبع: مهر
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان