کد خبر: 317471
تاریخ انتشار: یکشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۵ - ۰۷:۲۵

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

سیاست > مجلس – رضا شیران خراسانی *

انقلاب اسلامی به عنوان مهمترین رخداد قرن بیستم فضایی را در سپهر سیاسی ایران فراهم کرد تا فاصله ملت و حاکمیت با رأی مستقیم مردم کم شود و اکنون جمهوری اسلامی ایران مفتخر به برپایی یکی از مردم سالارترین حکومت های دینی در منطقه و حتی جهان است. سهم داشتن همه جریانات سیاسی معتقد به قانون اساسی و مبانی انقلاب در معادلات قدرت از دیگر افتخارات جمهوری اسلامی است که امروز پس از خلق حماسه هفتم دی ماه نود و چهار توسط ملت شریف و نجیب ایران به بهترین وجهی و به وضوح در مجلس دهم قابل رؤیت است. همه ما باید این فضا را مغتنم بشماریم و از فرصت پیش آمده به نحو احسن در راستای توسعه متوازن کشور و ارتقای سطح کیفیت مادی و معنوی زندگی مردم استفاده نماییم.
عدم تأثیر رفتار فراکسیونی در انتخاب ریاست موقت مجلس دهم
در اولین تصمیم، نمایندگان ملت، دکتر علی لاریجانی را با ۱۷۳ رأی موقتاً و سپس با ۲۳۷ رای برای یکسال دائما؛ به عنوان سکاندار پارلمان دهم برگزیدند. در این مجلس نیز طبق سنت مرسوم مجلس در ادوار گذشته، هیئت رئیسه دائم تقریبا همان اعضای هیات رئیسه موقت بودند.
این در حالی است که نهادینه نشدن تحزب در سیستم سیاسی ما موجب شده است نخبگان سیاسی رفتار فراکسیونی و تشکیلاتی قابل پیش بینی ای نداشته باشند و تصمیمات فردی و اجتهادات شخصی جلوتر از اهداف فراکسیونی حرکت کند . انتخاب علی لاریجانی به عنوان رئیس موقت مجلس دهم حکایت از همین موضوع دارد، هرچند نباید پتانسیل های فردی دکتر لاریجانی را نیز در این انتخاب نادیده گرفت.
مطالبات رهبری باید دغدغه ی هر دو فراکسیون باشد
حال در این میان بعد از مسئله ریاست مجلس دهم، عده ای با مقایسه فراکسیون امید و ولایت، به دنبال سنجش وزن و میزان نزدیکی و نسبت این دو فراکسیون با مطالبات رهبری هستند، در حالی که ما معتقدیم باید هر دو فراکسیون پیگیر مجموعه مطالبات باشند و به تعبیر مقام معظم رهبری با حفظ روحیه استکبارستیزی، «مجلس را سنگری استوار در برابر ترفند و فسون و افزون‌خواهی گستاخانه‌ استکبار و نقطه‌ اتکای درخشانِ مردم مؤمن و انقلابی بسازند». امروز بیش از هر زمان دیگری باید نمایندگان منتخب منافع کشور را بر منافع فردی و جناحی ترجیح دهند و در عین حال به اسارت بحث های حزبی و گروهی درنیایند و ضمن رعایت تقوای سیاسی از حرکت در مسیر بد اخلاقی ها اجتناب کنند و فقط برای رضای خداوند کار کنند که امام راحل عظیم الشأن رضوان الله تعالی علیه فرمودند: کار برای خدا شکست ندارد.
مجلس، مکانی برای کشمکش و گروکشی سیاسی نیست
به هر تقدیر ما معتقدیم، در این عرصه نمایندگانی که به پارلمان وارد شده اند، به دنبال تحقق مطالبات مردمی و عمل به فرامین مقام معظم رهبری هستند و ما نمایندگان منتخب مردم نباید فراموش کنیم که مجلس شورای اسلامی، مکانی برای کشمکش، گروکشی و تسویه حسابهای سیاسی نیست و در اینجا آنچه اهمیت دارد توجه به دو حوزه ای است که رهبر فرزانه انقلاب روی آنها تأکیدات ویژه دارند؛ یعنی اقتصاد مقاومتی و فرهنگ.
الزامات تحقق اقتصاد مقاومتی و گسترش و تعمیق فرهنگ اسلامی
رهبر معظم انقلاب در پیام خود به مناسبت آغاز به کار دهمین دوره مجلس شورای اسلامی خطاب به نمایندگان منتخب مردم «از الزامات تحقق اقتصاد مقاوم و گسترش و تعمیق فرهنگ اسلامی، و همچنین پرهیز از سرگرم شدن به زایده‌های جناحی و غالب ساختن انگیزه‌های شخصی بر مصالح عمومی توصیه و تاکید کردند». ایشان در ادامه این پیام فرمودند: «اولویّت‌های مهمّ دیگر مجلس در بخش‌های گوناگونِ مربوط به اقتدار ملّی و استحکام امنیّت و مصونیّت کشور، وجود دارد که تضمین‌کننده‌ استقرار عدالت اجتماعی و استقلال و پیشرفت کشور است. شناخت این اولویّت‌ها ازجمله‌ وظایف نمایندگان و در دسترس ذهن هوشمند آنان است».
لذا بر مبنای فرمایش رهبری، آنچه از نمایندگان مجلس دهم انتظار می رود، پاسخگویی به مطالبات ولی فقیه و رفع دغدغه های معیشتی مردم است، این مجلس از تقوا، عقلانیت و بلوغ لازم برخوردار است و باید بر این اساس تمام تلاش خود را بر انجام وظایف انقلابی و قانونی معطوف سازد و در سایه این امر مجلس شورای اسلامی به جایگاه ویژه‌ خویش یعنی «رأس امور» قرار خواهد گرفت.

* منتخب مردم مشهد و کلات

۲۷۲۱۳منبع: خبرآنلاین
برچسب ها:
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان