کد خبر: 317398
تاریخ انتشار: شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۵ - ۲۲:۳۳

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

به گزارش مهر به نقل از شبکه السومریه، جاسم المحمدی مدیر ناحیه الصقلاویه بیان کرد: نیروهای عراقی ظهر امروز به وقت محلی همه مناطق ناحیه الصقلاویه در شمال فلوجه را پاکسازی کردند و پرچم عراق را بر بالای مراکز و ساختمانهای دولتی به اهتزاز درآوردند.

وی افزود: در این عملیات دهها داعشی به هلاکت رسیدند.نیروها ۵۰۰۰ غیر نظامی را از مناطق آزاد شده خارج کردند و نیروهای امنیتی اقدام به خنثی سازی بمب ها کار گذاشته شده و منازل بمبگذاری شده در مناطق الصقلاویه کردند و به جستجوی گسترده برای یافتن بازمانده های داعشی پرداختند.

المحمدی تاکید کرد: نیروهای عراقی همه زنان و مردان را از یکدیگر جدا کردند تا عملیات بازجویی از آنها انجام شود.کسانی که ارتباطی با داعش نداشته باشد یا کیفرخواستی علیه وی نباشد آزاد خواهد شد.

منابع عراقی از ورود نیروهای عراقی به مرکز الصقلاویه از سمت جاده سریع السیر و نصب پرچم عراق بر بالای ساختمان های آن و وارد کردن تلفات سنگین به تروریست ها خبر دادند.

منابع وابسته به نیروهای مردمی عراق اعلام کردند: نیروهای مردمی و امنیتی به پیشروی به سوی مرکز ناحیه الصقلاویه ادامه می دهند.نیروها جاده مواصلاتی الصقلاویه به فلوجه را قطع کرده اند و در حال پیشروی به داخل این ناحیه برای آزادی آن هستند.

این منابع بیان کردند: نیروها یک کیلومتر تا مرکز الصقلاویه در شمال فلوجه فاصله دارند و به پیشروی خود از پل الکرمه در غرب الصقلاویه و نیز محور جنوب شرقی ادامه می دهند و در روستای خلف السلطان استحکامات دفاعی دشمن را درهم شکسته اند و خسارات و تلفات سنگینی به داعش وارد کرده اند.

به گفته این منابع نیروی هوایی عراق مراکز تجمع داعش را در جنوب روستای خلف السلطان هدف قرار داده است و نیروهای مردمی به کرانه رود فرات در جنوب شرق الصقلاویه رسیده اند.

این منابع افزودند: نیروهای مردمی و امنیتی امروز قریب به ۲۰۰ خانواده را از الصقلاویه خارج کرده اند.در هنگام خروج این خانواده ها یکی از داعشی هایی که در میان خانواده ها مخفی شده بود خود را وسط آنها منفجر کرد که بر اثر آن شماری کشته و زخمی شدند.

به گفته این منابع، نیروهای عراقی به امن کردن راهها و گذرگاهها برای خانواده هایی که از داعش فرار می کنند ادامه می دهند.

 

الصقلاویه در شمال غرب فلوجه در استان الانبار و ۶۵ کیلومتری بغداد واقع شده است.جمعیت آن را ۵۰ هزار نفر تخمین زده اند.مساحت آن بالغ بر ۴۲ کیلومتر و منطقه ای خالص کشاورزی محسوب می شود.ساکنان آن را عشایر المحامده و برخی دیگر از عشایر تشکیل می دهند.در یکی از مناطق آن استان شهر تاریخی انبار وجود دارد.نام الصقلاویه به علت نوعی از اسب به نام صقلاوی است.

کشتار الصقلاویه به دست داعش در جریان به کارگیری گازکلر علیه سربازان محاصره شده در منطقه الصقلاویه در شهر فلوجه رقم خورد.در اوایل سال ۲۰۱۴ داعش به طور کامل بر الصقلاویه مسلط شد و در روزهای گذشته نیروهای عراقی در جریان عملیات آزاد سازی فلوجه بر پل الصقلاویه مسلط شدند و امروز نیز به گفته منابع عراقی همه مناطق آن را به کنترل خود درآوردند.

الاسدی: فلوجه آخرین مرکز در خارج از شهر فلوجه بود

احمد الاسدی سخنگوی نیروهای مردمی عراق گفت: نیروهای مردمی و ارتش و پلیس امروز موفق به ورود به مرکز ناحیه الصقلاویه و اهتزاز پرچم عراق و آزاد سازی آن به طور کامل شدند و به عهد و پیمانی که برای آزاد سازی اراضی از لوث داعش است وفا کردند.

وی افزود: بله الصقلاویه به طور کامل آزاد شد و آن آخرین مرکز داعشی ها خارج از شهر فلوجه بود و با آزاد سازی آن تروریسم آخرین نفس های خود را در فلوجه می کشد و ما تروریسم را از ریشه بر می کنیم و فریادهای مغرضان و شایعات هرگز باعث نخواهد شد که از عمل به وظیفه و پاکسازی اراضی و حراست از آبرو دریغ کنیم و ذره ای سستی به خود راه بدهیم.

محاصره جبیل و الشهداء پس از تسلط بر النعیمیه

منابع وابسته به نهاد مبارزه با تروریسم عراق اعلام کردند: نیروهای مبارزه با تروریسم از سمت جنوب به شهر فلوجه حمله کردند و ضمن تسلط بر النعیمیه، مناطق جبیل و الشهداء را به محاصره خود درآوردند.

این در حالی است که برخی منابع دیگر از تسلط نیروهای عراقی بر النعیمیه و محاصره جبیل و الشهداء در داخل شهر خبر دادند.

شمار کشته شدگان داعش در فلوجه و اطراف آن

خالد العبیدی وزیر دفاع عراق اعلام کرد: تعداد کشته شدگان داعش در داخل شهر فلوجه و اطراف آن به ۱۲۶۸ نفر رسیده است واین بر اساس گزارش های رسمی دریافتی از یگانهای نظامی است.

وی با اشاره به آزاد سازی الصقلاویه تاکید کرد: عبدالامیر الشمری فرمانده عملیات بغداد با من تماس گرفت و مرا از آزاد سازی الصقلاویه مطلع کرد.داعش تلفات و خسارت سنگینی داشته است.این دستاورد بزرگی است که به دیگر پیروزی ها اضافه می شود.

داعش در حال زوال

منابع وابسته به نیروها مردمی گزارش دادند: نیروهای مردمی مواضع داعش در اطراف رود فرات را هدف قرار داده اند.داعش در حال عقب نشینی است و صدها کیلومتر از اراضی تحت اشغال خود را از دست داده است.مناطق اطراف فلوجه تقریبا آزاد شده است و آزاد سازی شهر نزدیک است.

عملیات با تمام توان ادامه دارد

هادی رزیج فرمانده پلیس الانبار گفت: عملیات فلوجه با تمام قدرت ادامه دارد و آنچه درباره توقف این عملیات از سوی برخی رسانه ها منتشر شده، بی اساس است.این نبرد تا پیروزی ادامه خواهد داشت.نیروها عراقی اعم از ارتش و پلیس و مبارزه باتروریسم بر اطراف شهر مسلط شده اند و آماده حمله به شهر هستند.

هلاکت ۶۷ تکفیری در درگیری های شمال فلوجه

منابع وابسته به پلیس گزارش دادند: نیروهای پلیس موفق به هلاکت ۶۷ داعشی که در میان آنها هشت تک تیرانداز خارجی وجود داشت در جریان درگیری های محورهای ناحیه الصقلاویه در بیست کیلومتری شمال فلوجه شدند.

بر اساس این گزارش، نیروهای عراقی موفق به انهدام ۲۳ مرکز وابسته به داعش شدند و ۲ کیلومتر از سه محور به سوی مرکز ناحیه الصقلاویه پیشروی کردند.

یورش داعش در البوهوی ناکام ماند

اسماعیل المحلاوی فرمانده عملیات الانبار اعلام کرد: تروریست های داعش به نیروهای امنیتی در منطقه البوهوی در جنوب فلوجه یورش بردند که به دنبال آن درگیری شدیدی میان نیروهای عراقی و داعشی ها رخ داد.

وی افزود: در این درگیری ها ۲۷ داعشی کشته شدند و تلفات و خسارات سنگینی به آنها وادار شد و تروریست های تکفیری مجبور به فرار شدند.منبع: مهر
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان