یادداشت/ بار دیگرحزب‌الله سعدالله زارعی

یادداشت/ بار دیگرحزب‌الله

اجماع نسبی داخلی لبنان بر سر انتخاب «میشل عون» به عنوان رئیس‌جمهور که روز گذشته با 83 رأی پارلمان صورت گرفت، علامت مهمی از تغییر معادلات در لبنان است.
روابط عمومی ها از لحاظ حقوقی چه جایگاهی دارند؟ بررسی ضرورت تاسیس سازمان نظام روابط عمومی و ارتباطات احمد عامری . کارشناس روابط عمومی

روابط عمومی ها از لحاظ حقوقی چه جایگاهی دارند؟ بررسی ضرورت تاسیس سازمان نظام روابط عمومی و ارتباطات

عصر اهواز - با توجه به گسترش رسانه ها و شکل گیری رسانه های نو و همچنین گسترش وظایف روابط عمومی ها، کمتر مدیری را خواهیم یافت که از اهمیت نقش روابط عمومی در سازمان آگاه نباشد؛ تاثیرگذاری روابط عمومی در رشد و توسعه سازمان امری مهم است.

کانال تلگرام عصر اهواز

کد خبر: 317217
تاریخ انتشار: شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۵ - ۰۹:۴۶

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

به گزارش مهر به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اهواز، چهارشنبه ١٢ خردادماه جاری سومین جلسه کمیته دانشگاهی پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیر و عوامل خطر آن با حضور دکتر اسماعیل ایدنی رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز و سایر اعضای کمیته در سالن جلسات حوزه ریاست دانشگاه برگزار شد.

دکتر ایدنی در ابتدای این جلسه با بیان اینکه بیماریهای غیرواگیر به مجموعه ای از بیماریهایی اطلاق می شود که اساساً توسط یک عفونت حاد ایجاد نمی شوند و اثرات مرتبط با آنها دراز مدت بوده و عموماً نیاز به درمان و مراقبت طولانی مدت دارند، اضافه کرد: بیماریهای مزمن و غیرواگیر اصلی ترین عوامل مرگ و میر و ناتوانی در دنیای امروز به شمار می روند که شاید بتوان گفت دلیل عمده این وضعیت  تغییراتی است که در سالهای اخیر در شیوه زندگی مردم ایجاد شده است.

عدم آگاهی کافی از عوامل خطر

وی افزود: عدم آگاهی کافی از عوامل خطر و عدم به کارگیری تمهیدات لازم و ضروری سبب شده است تا این عوامل روز به روز افزایش یابند و افزایش روزافزون شیوع این بیماریها، خسارات اقتصادی بزرگی را به کشورها تحمیل می کند؛ بنابراین شناخت عوامل خطر، سیاستگذاری در چگونگی مقابله و در نهایت کاهش روند روزافزون آنها می تواند تأثیر به سزایی در کاهش بار این بیماریها داشته باشد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز تصریح کرد: به دلیل افزایش روند مرگ و میر ناشی از بیماریهای غیرواگیر به خصوص در کشورهای در حال توسعه، سازمان جهانی بهداشت از دو دهه پیش بیماریهای غیرواگیر را جزو اولویتهای بهداشتی کشورهای در حال توسعه اعلام کرد و ضرورت توجه همه جانبه به بیماریهای غیرواگیر مسئولان امر در کشور ما را بر آن داشت تا با تشکیل کمیته های ملی با عنوان «کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیر جمهوری اسلامی ایران» در جهت پیشگیری و کنترل هرچه بیشتر این دسته از بیماریها و عوامل خطر مرتبط با آنها تلاش کرده و فعالیتهای موجود در این زمینه را به نحو مقتضی جهت دهند.

رئیس شورای عالی نظام پزشکی کشور ادامه داد: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور با تکیه بر دانش نیروهای متخصص خود در معاونتهای مختلف اقدام به تهیه و تدوین سند ملی پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیر و عوامل خطر مرتبط در جمهوری اسلامی ایران در بازه زمانی ۱۳۹۴ تا ۱۴۰۴ نموده است، سندی که نه تنها دستیابی به اهداف ٩ گانه سازمان بهداشت جهانی را نشانه گرفته، بلکه اهداف دیگری را نیز با توجه به اولویتهای موجود کشور در بحث بیماریهای غیرواگیر تعریف کرده است.

وی تصریح کرد: سند ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر و عوامل خطر مرتبط در جمهوری اسلامی ایران با موضوع جلب مشارکت ذینفعان درون بخشی و برون بخشی نظام سلامت تدوین شده است و به تأیید رییس جمهور و رییس مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران نیز رسید، این سند شامل ۱۳ هدف است که ابعاد مختلفی در حوزه های بهداشت، درمان، اصلاح تغذیه مردم، افزایش تحرک و فعالیت های فیزیکی، کاهش مصرف نمک، شکر و روغن های مضر را شامل می شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با بیان اینکه سند تنظیم شده در قالب اهداف کلی و ملی است، عنوان کرد: در واقع این سند فرصتی را به وجود آورده است تا علاوه بر آشنایی در خصوص برنامه ها و سیاستهای کلی وزارت متبوع در رابطه با بیماریهای غیرواگیر، مجموعه دانشگاه با فرآیند برنامه ریزی در این خصوص نیز بیشتر آشنا شود.

ایدنی افزود: با مطالعه این سند آنچه که در ابتدا به نظر می رسد یک گام ضروری برای اجرایی کردن اهداف این برنامه است، تجزیه، تحلیل و شناخت وضعیت کنونی استان خوزستان است، زیرا تا درک درستی از وضعیت موجود، مسیری که باید در آن حرکت کنیم، چالش ها و اهداف پیش رو نداشته باشیم و اهداف این برنامه ملی را در استان مطابقت ندهیم، نمی توانیم آن را به اجرا درآوریم.

 

عضو هیئت علمی دانشگاه، متناسب نمودن نیاز استان با برنامه و منابعی که در سطح ملی تعریف شده است و کارآیی برنامه های تدوین شده را از دیگر ضروریات تحلیل وضعیت استان دانست و ادامه داد: در این برنامه شاخص های ارزشیابی در تعیین فرآیند، تدوین، ارزیابی خروجی یا فرآورده و پیامد نهایی لحاظ شده است ولی اهداف تعیین شده در سطح کلی است و هیچ جنبه عینی برای عملیاتی کردن برنامه های مذکور را ارائه نمی دهد.

رئیس شورای عالی نظام پزشکی کشور در پایان با بیان اینکه این سند در واقع فرصتی برای عملی کردن برنامه های مطرح شده در آن است، گفت: این پتانسیل در مجموعه دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز وجود دارد تا اهداف کلی مطرح شده در سند ملی را به یک برنامه اجرایی که قابل پایش و رصد نیز است درآورده و در سطح کلان مطرح کند.

 منبع: مهر
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری

کانال تلگرام عصر اهواز

اخبار خوزستان