کد خبر: 317148
تاریخ انتشار: شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۵ - ۰۳:۰۹

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

مدافع عنوان قهرمانی برای رسیدن به فینال ابتدا باید از پس سه تیم ترکیه، کرواسی و چک در مرحله گروهی برآید.

به گزارش ایسنا، یورو ۲۰۱۶ فرانسه از جمعه، بیست و یکم خرداد آغاز می شود. این بازی‌ها با حضور ۲۴ تیم در ۶ گروه برگزار می شود. در گروه D، تیم‌های اسپانیا، چک، ترکیه و کرواسی قرار دارند و یکی از گروه‌های سخت این رقابت‌ها را تشکیل می دهند. در زیر تیم‌های حاضر در این گروه معرفی می شوند.

اسپانیا

سرزمین ماتادورها از ۱۷ بخش تشکیل شده است که مادرید پایتخت آن است. این کشور، ۴۶ میلیون تن جمعیت دارد و درآمد اصلی آن از توریسم است. اسپانیا در این صنعت، دومین کشور جهان است. مادرید مهمترین شهر اسپانیاست. به جز این شهر، بارسلونا، والنسیا، سویا، ویسکایا، مورسیا و کادیس، از شهر‌های مهم این کشور مخصوصا از لحاظ توریستی هستند.

مادرید

پایتخت اسپانیا، پرجمعیت ترین شهر این کشور است و از لحاظ قدرت اقتصادی، سومین شهر این کشور محسوب می شود. ارگان‌های دولتی، مقر ریاست جمهوری و پادشاه اسپانیا در این شهر هستند. یکی از مکان‌های پربازدید مادرید، کورتس خنرالس است. در این محل، سنا و کنگره پارلمانی قرار دارند.

علاوه بر این، برخی از مهمترین موزه‌های جهان در مادرید وجود دارد. موزه پرادو و رینا سوفیا از جمله آن‌ها هستند. از دیگر مکان‌های دیدنی این شهر، کاخ رئال است. گرن ویا نمونه اسپانیایی میدان تایمز نیویورک دیگر منطقه مهم این شهر است.

بارسلونا

مرکز کاتالونیا و در کنار دریای مدیترانه واقع است و دومین شهر پرجمعیت این کشور محسوب می شود. همچنین پانزدهمین شهر امن جهان است. بدون شک اگر به این شهر سفر کنید، باید برابر کلیسای ساگردا فامیلیا، پربازدیدترین بنای آن توقف کنید. پارک گوئل از دیگر مناطق دیدنی این شهر است.

والنسیا

مرکز استانی به همین نام است. این شهر در کنار رود توریا قرار دارد. یکی از مناطقی که ارزش دیدن دارد، آلبوفرا است. این محل یکی از بزرگترین دریاچه‌های اسپانیا محسوب می شود که علاوه بر ارزش فرهنگی، ارزش تاریخی و زیست میحطی دارد. آلبوفرا یکی از خاص‌ترین مناطق دنیاست.

اما فوتبال اسپانیا پس از مدت‌ها دوران درخشانی را سپری کرد. این کشور قهرمان یورو ۲۰۰۸ و ۲۰۱۲ شد و در سال ۲۰۱۰ جام جهانی را فتح کرد. دو سال پیش و در جام جهانی برزیل، اسپانیا در مرحله گروهی حذف شد و خیلی‌ها دوران درخشان ماتادورها را پایان یافته دانستند. آن‌ها به راحتی به مرحله نهایی یورو ۲۰۱۶ صعود کردند و در دو بازی اخیر دوستانه‌شان، ۹ گل به ثمر رساندند. آنها هنوز هم یکی از بخت‌های نخست قهرمانی محسوب می شوند.

تاریخچه حضور در یورو

۱۹۶۰

اولین دوره یورو در سال ۱۹۶۰ برگزار شد. اسپانیا در این رقابت‌ها شرکت کرد. این بازی‌ها تا نیمه نهایی به صورت رفت و برگشت و حذفی برگزار می شد. اسپانیا در اولین بازی لهستان را چهار بر دو شکست داد و دربازی برگشت نیز با سه گل پیروز شد. حریف بعدی لاروخا شوروی بود اما ژنرال فرانکو اجازه بازی به اسپانیایی‌ها را نداد و به همین علت ازاین رقابت‌ها حذف شدند.

۱۹۶۴

این بازی‌ها به میزبانی اسپانیا برگزارشد و با قهرمانی این تیم به پایان رسید. آن‌ها دو بر یک مجارستان را در نیمه نهایی شکست دادند و در فینال با نتیجه مشابه برابر شوروی پیروز شدند.

۱۹۶۸

اسپانیا به راحتی از مرحله گروهی صعود کرد اما در یک چهارم نهایی مغلوب انگلیس شد. الف رمزی تک گل این بازی را به ثمر رساند. این جام با قهرمانی ایتالیا، تیم میزبان پایان یافت.

۱۹۷۲

لاروخا در این بازی‌ها نتوانست به جمع هشت تیم برتر راه پیدا کند و در مرحله گروهی پایین‌تر از شوروی قرار گرفت. آلمان قهرمان این رقابت‌ها شد.

۱۹۷۶

آلمان مانع از صعود قرمزها به نیمه نهایی شد. دیدار رفت در ویسنته کالدرون، یک بر یک مساوی شد اما در مونیخ، آلمان با دو گل مهمانش را شکست داد. چک جام ۷۶ را بالای سر برد.

۱۹۸۰

اسپانیا در این بازی‌ها حتی نتوانست یک پیروزی کسب کند. در اولین بازی برابر ایتالیا بدون گل متوقف شد. سپس مقابل بلژیک و انگلیس با نتیجه مشابه دو بر یک مغلوب شد. این تیم در حالی که به عنوان تیم صدرنشین به این رقابت‌ها راه یافته بود، با بدترین نتیجه ممکن این بازی‌ها را به پایان رساند. آلمان برای دومین بار به عنوان قهرمانی دست پیدا کرد.

۱۹۸۴

فینال این بازی‌ها بین دو تیم فرانسه و اسپانیا برگزار شد و خروس‌ها با دو گل اسپانیا را شکست دادند تا لاروخا در فتح جام ناکام بماند.

۱۹۸۸

حذف دوباره در مرحله گروهی با دو شکست برابر ایتالیا و آلمان و یک پیروزی برابر دانمارک رقم خورد. هلند قهرمان این بازی‌ها شد.

۱۹۹۲

اسپانیا نتوانست به جمع هشت تیم برتر راه پیدا کند. دانمارک در عین ناباوری جام را بالای سر برد.

۱۹۹۸

لاروخا به سختی از مرحله گروهی صعود کرد. در یک چهارم نهایی نتواست از سد انگلیس میزبان بگذرد و حذف شد. آلمان با گل طلایی بیرهوف قهرمان این دوره شد.

۲۰۰۰

قهرمانی فرانسه در حالی رقم خورد که این تیم اسپانیا را در مرحله یک چهارم حذف کرده بود. میزبان در نیمه نهایی با نتیجه دو بریک این بار پرتغال را پشت سر گذاشت.

۲۰۰۴

اسپانیا در گروه A به همراه پرتغال میزبان ، یونان و روسیه قرار داشت. میزبان با ۶ امتیاز به عنوان تیم نخست به دور بعد صعود کرد و در کمال ناباوری، اسپانیا هم‌امتیاز با یونان از صعود به مرحله بعد بازماند. یونان به شگفتی‌اش ادامه داد و قهرمان یورو شد.

۲۰۰۸

تک گل فرناندو تورس کافی بود تا اسپانیا را قهرمان یورو کند. آلمان نایب قهرمان شد. لاروخا در نیمه نهایی ایتالیا را در ضربات پنالتی چهار بر دو شکست داد و در نیمه نهایی با سه گل برابر روسیه پیروز شد.

۲۰۱۲

مدافع عنوان قهرمانی، دوباره قهرمان شد. این بار ایتالیا مغلوب قهرمان جام جهانی شد و با چهار گل، شکست تحقیرآمیزی را برابر قرمزها تحمل کرد. اسپانیا در نیمه نهایی در ضربات پنالتی پرتغال را شکست داده بود.

۲۳ بازیکن

ویسنته دل‌بوسکه چهارم خرداد، فهرست اولیه را برای این رقابت‌ها اعلام کرد. نبود خوان ماتا، فرناندو تورس و دیگو کاستا به چشم می آمد.

پیش از اعلام فهرست نهایی، دنی کارواخال در دیدار فینال لیگ قهرمانان اروپا آسیب دید و یورو را نیز از دست داد تا اکتور بیرین، جانشینش شود. دل‌بوسکه یازدهم خرداد لیست نهایی را اعلام کرد و در عین ناباوری ایسکو و سائول را که در فهرست اولیه حضور داشتند، از فهرست کنار گذاشت.

برخی از بازیکنان اسپانیا به همراه تیم‌های باشگاهی شان طعم قهرمانی را در این فصل چشیدند. دخیا با منچستریونایتد قهرمان جام حذفی انگلیس شد، ریکو به همراه سویا لیگ اروپا را فتح کرد، پیکه، بارترا، اینیستا، آلبا و بوسکتس قهرمانی در لالیگا و جام حذفی را با بارسلونا جشن گرفتند، آلوارو موراتا به همراه یونتووس سری A و جام حذفی ایتالیا را به دست آورد، تیاگو آلکانتارا شرایط مشابهی با تیم بایرن مونیخ داشت، داوید سیلوا به همراه منچسرسیتی جام اتحادیه انگلیس را کسب کرد و سرخیو راموس، مدافع رئال مادرید و لوکاس واسکس هم جام قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا را بالای سر بردند.

بهترین بازیکن

آندرس اینیستا‌، هافبک بارسلونا پس از جدایی ژاوی هرناندس از این تیم، کاپیتان شد و توانست دوباره قهرمانی‌های متعددی را به همراه تیم باشگاهی‌اش تجربه کند. او در فصلی که گذشت، پنج جام دیگر به افتخاراتش اضافه کرد. بارسا علاوه بر سه گانه، جام جهانی باشگاه‌ها و سوپر جام اروپا را نیز فتح کرد. امسال هم اینیستا قهرمانی در لالیگا و کوپا دل ری را به دست آورد.‌ هافبک ۳۲ می تواند با قهرمانی کشورش، رکوردی بی سابقه را رقم بزند و برای سومین بار پیاپی، جام اروپایی را فتح کند. اینیستا تا به امروز ۳۱ جام را بالای سر برده است. او در فصل گذشته ۲ گل به ثمر رساند و تعداد پاس‌های صحیحش به ۲ هزار و ۲۹۱ رسید.‌ هافبک آبی اناری‌ها همیشه یک مهره کلیدی برای تیم ملی و باشگاهی‌اش بوده است.

ستاره جوان

کوکه‌، هافبک اتلتیکو مادرید همچون فصل گذشته عملکرد درخشانی برای تیمش نداشت اما از لحاظ تاکتیکی بدون نقص بود. او در پاس گل در میان پنج بازیکن برتر لالیگا قرار دارد. ۱۲ گل تیم مادریدی در این فصل، با پاس این بازیکن وارد دروازه حریفان شد.‌ این هافبک ۲۴ ساله به همراه تیمش در این فصل جامی را بالای سر نبرد اما توانست نایب قهرمانان لیگ قهرمانان اروپا شود.

کرواسی

جمهوری کرواسی در اروپای مرکزی واقع است. مجارستان، بوسنی و هرزگووین، اسلونی،مونته‌نگرو و صربستان همسایگان این کشور چهارمیلیونی هستند. پرجمعیت‌ترین و مهمترین شهر کرواسی، زاگرب است. از دیگر شهر‌های مهم می توان به دوبروفنیک و اسپلیت اشاره کرد. اقتصاد این کشور بر اساس صنعت و کشاورزی است. همچنین توریسم در تابستان، منبع درآمدزایی مهمی به حساب می آید. در کرواسی به خاطر موقعیت جغرافیایی، چهار فرهنگ متفاوت وجود دارد.

فوتبال کرواسی

کرواسی زمانی که از یوگسلاوی جدا شد (سال ۱۹۹۱) به یکی از تیم‌های بزرگ قاره اروپا تبدیل شد. این تیم توانست در اولین حضورش به مرحله نهایی یورو و جام جهانی صعود کند و حتی در جام جهانی ۹۸ فرانسه نیز به مدال برنز دست پیدا کند اما در اروپا بهترین رتبه‌شان حضور در مرحله یک چهارم نهایی است. آن‌ها امسال رقابت سختی برای صعود به مرحله حذفی دارند. اسپانیا، چک و ترکیه، حریفان آسانی برای این تیم نیستند. کرواسی در گروه H به عنوان تیم دوم به مرحله نهایی راه یافت.

بازیکنان

هیچ رازی در تیم کرواسی وجود ندارد. آن‌ها یکی از بهترین خط میانی‌های این تورنمنت را دارند. لوکا مودریچ، ایوان راکیتیچ، متئو کواچیچ و مارسلو بروزویچ، این خط را تشکیل می دهند. از دیگر نقاط قوت این تیم، خط حمله آن است که ماریو مانژوکیچ شاخص ترین آن‌ها است. به احتمال فراوان، کرواسی در خط حمله تنها از او استفاده کند. مشکل اصلی این تیم دفاع چپ است چون کاچیچ، سرمربی کرواسی پیواریچ، بهترین گزینه مورد نظر را در این پست از دست داد.

مهره کلیدی کرواسی، مودریچ،‌ هافبک رئال مادرید است. او یکی بازیکنان تاثیرگذار تیمش در کسب عنوان قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا بود.‌ هافبک ۳۰ ساله در لالیگا نیز بازی‌های خوبی به نمایش گذاشت و یکی از قابل توجه‌ترین ویژگی‌هایش در این فصل، تعداد پاس‌های صحیحش بود. ۲۰۲۰ پاس صحیح، مودریچ را در جایگاه پنجم لالیگا جای داد.

ترکیه

جمهوری ترکیه کشوری اوراسیایی است. همسایه‌های اروپایی این کشور بلغارستان و یونان هستند و ایران، آذربایجان، ارمنستان، گرجستان و عراق و سوریه دیگر هم مرزهای این کشور محسوب می شوند. ترکیه ۷۹میلیون جمعیت دارد. اقتصاد ترکیه ترکیبی از صنایع بومی و نوین است. آن‌ها در زمینه تولیدات کشاورزی در سال ۲۰۰۵، رتبه هفتم را به خود اختصاص دادند. آنکارا پایتخت ترکیه به همراه آنتالیا و استانبول، از مهمترین شهر‌های این کشور هستند.

فوتبال

ترکیه در یکی از سخت‌ترین گروه‌ها قرار دارد اما با سرمربی با تجربه‌اش و تیم خوبی که دارد می تواند امیدوار به صعود از مرحله گروهی باشد. آنها در دوره قبل نتواستند در بازی‌های پلی آف حریف کرواسی شوند و از صعود به مرحله نهایی این رقابت‌ها بازماندند. در این دوره با پشت سر گذاشتن هلند، در مرحله نهایی حضور یافتند. این کشور تاکنون چهار بار (۱۹۶۰،۱۹۹۶،۲۰۰۰،۲۰۰۸) به بازی‌های یورو راه یافته است. بهترین رتبه اش صعود به نیمه نهایی در سال ۲۰۰۸ بود. در این مرحله به مصاف آلمان رفت و سه بر دو شکست خورد.

امسال فاتح تریم، بازیکنان مستعدی را با خود به فرانسه می برد. نقطه قوت تیمش خط میانی است و از اوگژان اوزیاکوب، سلوک اینان و اوزان توفان در ترکیب اصلی استفاده خواهد کرد. مهمت توپال نیز در ترکیه به عنوان‌ هافبک بازی می کند اما به احتمال فراوان در دفاع بازی خواهد کرد چون این تیم در این خط با کمبود بازیکن مواجه است. آردا توران و‌ هاکان کالان‌اوغلو با اینکه فصل خوبی را پشت سر نگذاشتند اما به خط حمله کمک خواهند کرد.

اوزیاکوب فصل فوق العاده ای را به همراه بشیکتاش ترکیه گذارند و توانست با این تیم سوپر لیگ ترکیه را فتح کند. پاس‌های عمیقش، چرخش‌هایش در مرکز زمین، شوت‌های از راه دورش و توانایی‌اش در رهبری به ترکیه کمک زیادی خواهد. او حلقه اتصالی میان مهاجمان و‌ هافبک‌های دفاعی خواهد بود.

چک

این کشور در اروپای مرکزی قرار دارد. جمهوری چک که فاقد مرز آبی است، کشور‌های آلمان، اتریش، اسلواکی و لسهتان را در همسایگی خود می بیند. در حالی که چک عضو اتحادیه اروپا شده اما واحد پول این کشور کرونا است. آن‌ها از سال ۱۹۹۳ از اسلواکی جدا شدند و اکنون این کشور از سه منطقه بوهم، موراوی و سیلزی تشکیل می شود. ۱۳ استان این کشور، ۱۰ میلیون جمعیت دارد که پرجعیت‌ترین شهر آن پراگ، پایتخت است. پراگ یکی از درخشان‌ترین شهر‌های جهان است. این شهر توسط رود ولتاوا به دو بخش تقسیم شده است. در کنار آتن، رم، پاریس و لندن، از بزرگترین شهر‌های قدیمی اروپا به حساب می آید. زیبایی و تاریخی بودن این شهر باعث شده است در میان ۲۰ شهر پربازدید جهان قرار بگیرد. پایتخت چک دو چهره دارد. در یک طرف خیابان‌های جدید با بوتیک‌های مدرن دیده می شود و در سوی دیگر خیابان‌های دهه ۵۰ قرار دارند.

فوتبال

جمهوری چک تنها ۲۰ سال است که به تنهایی رقابت می کند. آن‌ها در اولین حضورشان به همراه اسلواکی قهرمان شدند (۱۹۹۶). پس از جدایی، در تمام دوره‌های یورو حضور داشتند و در سال ۲۰۰۴ تا نیمه نهایی رسیدند. یکی از به یادماندنی‌ترین بازی‌هایشان را در این دوره به ثبت رساندند. در آن دیدار برابر هلند قرار گرفتند و با وجود اینکه با دو گل عقب افتادند اما بازی را سه بر دو به پایان رساندند.

آنها برای رسیدن به مرحله نهایی یورو ۲۰۱۶ در گروه A قرار داشتند و با پشت‌سر گذاشتن تیم‌هایی همچون هلند، ایسلند و ترکیه به عنوان تیم نخست به این رقابت‌ها صعود کردند. پاول وربا هیچ‌گاه برای دعوت کردن بازیکنان کم و نام نشان حاضر در لیگ این کشور دچار تردید نشد. فهرست ۲۳ نفره خود گویای این موضوع است. چک در حالی که از بازیکنان با تجربه ای همچون توماس روسیچکی و پتر چک بهره می برد اما به بازیکنان جوانش تکیه کرده است.

ستاره و بهترین بازیکن جوان

پتر چک، دروازه‌بان اصلی و ستاره این تیم است. او تابستان گذشته چلسی را ترک کرد و به آرسنال پیوست. کاپیتان ۳۴ ساله جمهوری چک به علت حضور تیبو کورتوا تصمیم به جدایی از تیم لندنی گرفت. فصل را خیلی خوب شروع نکرد اما با گذشت زمان، به کیفیت پیشین خود بازگشت. چک بیش از ۱۰۰ بازی در کارنامه ملی اش دارد و اکنون بزرگترین رقابت اروپایی را تجربه می کند. چک به عنوان کاپیتان می تواند الگویی برای هم تیمی‌هایش باشد.

داریدا، بازیکن جوان چک پیش از یورو ۲۰۱۲ نخستین بازی ملی اش را به ثبت رساند.‌ هافبک ۲۳ ساله در دیدار یک چهارم نهایی برابر پرتغال به میدان رفت. بازیکن هرتابرلین اکنون باتجربه‌تر شده و در ضربات آزاد تبحر خاصی پیدا کرده است.

انتهای پیاممنبع: ایسنا
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان