کد خبر: 316427
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۶:۱۲

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: در زمان انقلاب، امام(ره) هنر زن بودن را مطرح کردند که هم جنبه علمی و هم کاربردی و عملیاتی داشت و مقابله بود با فرهنگی که قصد داشت به جهان سوم القا کند که هنر زن این است که سعی کند شبیه زن غربی باشد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه خوزستان، الهه موالی‌زاده در نشست تبیین جایگاه زن از منظر امام خمینی(ره) که امروز (۱۲ خردادماه) در آمفی تئاتر دانشکده اقتصاد دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد، با بیان این‌که مدل سازی و تئوری‌سازی یکی از بزرگ‌ترین رحمت‌های امام(ره) است، اظهار کرد: مدل‌سازی از هر تئوری می‌تواند در ادامه و تداوم راه موثر باشد و تئوری‌هایی در طول حیات بشر استمرار پیدا می‌کند که الگو و مدلی ارائه دهد و بر این اساس، هم سازوکارها و هم راهکارها برای این تئوری مشخص خواهد شد.

وی افزود: پایداری، سازگاری و تداوم مدل‌هایی که امام(ره) در شروع انقلاب اسلامی ارائه دادند، به دلیل فکر‌هایی است که در این تئوری‌ها مطرح شدند. الگویی که امام(ره) در زمینه مقاومت طراحی کردند، هنوز ابزاری برای مقاومت تمام مستضعفین روی زمین است و ما معتقدیم که ادامه نیز خواهد داشت.

موالی‌زاده افزود: یکی از زیباترین الگوهایی که امام(ره) ساخت و پردازش کرد، در حوزه زنان بود. در آن دوران تنها دو الگو وجود داشت یکی الگوی زن غربی که نماد زن متجدد، مدرن، تحصیل‌کرده ، فعال اجتماعی و دارای حق و حقوق بود و دیگری زن شرقی بود که نه تنها از ابتدایی‌ترین حق و حقوق محروم بود بلکه به عنوان نیرویی فنوتیک، عقب‌مانده و پشت‌کوهی مطرح می‌شد و این مسائل، اغلب به دین ارتباط داده می‌شد.

وی گفت: در دوران انقلاب، امام(ره) الگوی زن ایرانی را مطرح کردند و فرمودند که بانوان به مبارزات علیه شاه وارد شوند. افراد زیادی در آن زمان با این مطالب مخالف بودند و اعتراض کردند اما فرمان امام(ره) در میدان ژاله متبلور شد و آمار بسیار بالایی از شهدا را زنان تشکیل می‌دادند.

این فعال زنان افزود: در زمان انقلاب، امام(ره) هنر زن بودن را مطرح کردند که هم جنبه علمی و هم کاربردی و عملیاتی داشت و مقابله بود با فرهنگی که قصد داشت به جهان سوم القا کند که هنر زن این است که سعی کند شبیه زن غربی باشد.

موالی‌زاده اظهار کرد: ما نه تنها امروز الگویی برای کشورهای اسلامی و عاملی برای تحرکات شده‌ایم، بلکه در کشورهای غربی نیز توانسته‌ایم تا حدی برای زنان الگو باشیم، هر چند توقع ما این است که بسیار بهتر از امروز باشیم.

به گزارش خبرنگار ایسنا؛ دکتر مهناز کسمتی، عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز، نیز در این نشست اظهار کرد: امام(ره) در همه ابعاد برای ما الگو بود و نسل جوان نیازمند بازخوانی افکار بلند ایشان است.

وی با اشاره به دیدگاه امام(ره) درباره زنان گفت: ایشان زن را به عنوان یک انسان می‌دیدند نه یک جنس جنبی و حاشیه‌ای که در کنار جنس اصلی قرار می‌گیرد. امام(ره) فرمودند که زن انسان است، آن هم یک انسان بزرگ، زن مربی جامعه است و از دامن زن انسان‌ها پیدا می‌شوند.

کسمتی اظهار کرد: تمام ابعادی که ایشان برای زن متصور بودند را در فاطمه زهرا(س) می دیدند و از ایشان به این شکل صحبت می‌کنند که فاطمه زهرا(س) موجودی الهی و جبروتی است که به صورت یک زن ظاهر شده است.

عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز افزود: ایشان در جای دیگری می‌فرمایند که در اسلام زن‌ها را در و مردها با یکدیگر برابرند البته بعضی احکام خاص مربوط به مرد است و بعضی مناسب زن و این بدین معنا نیست که اسلام نسبت به زن و مرد فرقی گذاشته است. اسلام به بانوان نظر خاصی درد و زنان از درجه و برتری بیشتری برخوردارند.

وی گفت: محور دوم تفکرات امام(ره) درباره جایگاه زن در خانواده است. به دلیل شخصیت فیزیولوژیک زن، از بدو به وجود آمدن فرزند، زنان هستند که او را در بدن خود نگهداری کرده و رشد می‌دهند و رابطه فرزند با مادر بسیار قوی‌تر از رابطه با پدر است.

این فعال زنان افزود: از نظر امام(ره) زن در خانواده نقش و جایگاه بسیار مهمی را بر عهده دارد و حد فاصل بین خانواده و جامعه است. ایشان، زن را یکتا موجودی می‌داند که می‌تواند یک جامعه را به ارزش‌های والای انسانی برساند چراکه دامن زن بهترین مکتب برای تربیت فرزند است.

کسمتی ادامه داد: سومین محور درباره شخصیت زن در نظر امام(ره)، به لحاظ حضور اجتماعی است و ایشان به لحاظ حضور علمی و فرهنگی، سیاسی، نظامی و دفاعی جایگاه والایی برای زنان قائل بودند.

وی افزود: امام(ره) در سخنانی خطاب به زنان می‌فرماید که فضایل را تحصیل کنید تا فرزندان شما در دامن فضایل تحصیل کنند . همچنین درباره نقش زنان در سیاست می‌فرماید که خانم‌ها حق دارند در سیاست دخالت کنند نه این‌که فقط رای بدهند، تکلیفشان این است که حضور فعال داشته باشند.

کسمتی ادامه داد: بعد از ۳۵ سال که از انقلاب اسلامی می‌گذرد، با تلاش‌های زیاد خانم‌ها اکنون تنها ۱۷ نماینده زن در جمع نمایندگان مجلس شورای اسلامی حضور دارند و این نشان می‌دهد که ما هنوز نتوانسته‌ایم سخنان امام خمینی(ره) را به عرصه عمل برسانیم.

انتهای پیاممطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار ایران و جهان