کد خبر: 316187
تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۵ - ۲۳:۳۹

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

سیاست > مجلس – رقابت بر سر ۱۲ کرسی هیات رییسه دائم مجلس دهم برای سال اول با نتیجه ۷ بر ۵ به نفع فراکسیون ولایت به پایان رسید.

به گزارش خبرآنلاین، صحن علنی مجلس شورای اسلامی امروز شاهد انتخاب هیات رییسه دائم دهمین پارلمان برای سال اول بود.

در رقابت بر سر کرسی ریاست مجلس علی لاریجانی نامزد فراکسیون ولایت از ۲۷۶ رای اخذ شده با ۲۳۷ رای بر مصطفی کواکبیان که تنها ۱۱ رای کسب کرده بود، پیروز شد تا اینگونه هم حضورش در ریاست مجلس را به ۹ سال برساند و هم رکورد پیشین خود در کرسی ریاست مجلس را ارتقا بخشد.

لاریجانی چند روز پیش هم در انتخابات هیات رئیسه موقت با کسب ۱۷۳ رای از محمدرضا عارف با ۱۰۳ رای پیشی گرفته بود. امروز عارف وارد این رقابت نشد و در عوض کواکبیان اعلام نامزدی کرد. او دقایقی بعد منصرف شد اما چون رای گیری آغاز شده بود، نتوانست انصرافش را به کرسی بنشاند.

کرسی های نواب رییسی به فراکسیون امید رسید
اگرچه در کرسی ریاست مجلس دهم تغییری به نسبت هیات رییسه موقت رخ نداد و ریاست در دست اصولگرایان باقی ماند اما کرسی نواب رییسی با یک جابجایی همراه شد.

محمد دهقان و حمیدرضا حاجی‌بابایی از سوی فراکسیون ولایت و علی مطهری و مسعود پزشکیان نامزدهای فراکسیون امید، برای انتخاب نایب رئیسی مجلس، کاندیدا شده بودند. از میان ۲۷۳ رای ماخوذه، مسعود پزشکیان با ۱۵۸ رای و علی مطهری با ۱۳۳ رای نواب رئیس اول و دوم مجلس شدند. اما حاجی بابایی با ۱۲۳ رای و دهقان با ۱۱۸ رای از ورود به هیات رئیسه دائم بازماندند.

براساس این نتیجه، نامزدهای فراکسیون امید پیروز رقابت بر سر کرسی های نواب رییسی بود.

گفتنی است در انتخابات هیات رییسه موقت مجلس از میان ۲۷۹ نماینده حاضر، پزشکیان با ۱۵۴ رای نایب رئیس اول و محمد دهقان با ۱۳۶ رای نایب رئیس دوم شد. علی مطهری با ۱۳۲ رای و حاجی بابایی با ۱۲۲ رای از حضور در هیات رئیسه موقت بازماندند. براین اساس محمد دهقان با ریزش ۱۸ رای آخرین رای را در بین چهار کاندیدا بدست آورد و علی مطهری تنها با یک رای بیشتر نسبت به هیات رییسه موقت توانست به جایگاه ویژه مجلس برسد.

فراکسیون ولایت ۴ بر دو پیروز رقابت کرسی های دبیری شد
نتیجه رقابت دو فراکسیون در ۶ کرسی دبیری هیات رئیسه هم با نتیجه ۴ بر ۲ به نفع فراکسیون ولایت به پایان رسید.

از میان ۲۷۵ رای اخذ شده از سوی نمایندگان، کاتب با ۱۴۶ رای، قاضی زاده با ۱۴۶، رنجبرزاده با ۱۴۰ رای، یوسف نژاد با ۱۳۵ رای، امیرآبادی با ۱۲۸ رای، وکیلی با ۱۲۴ رای به عنوان دبیران هیات رئیسه انتخاب شدند. از این میان تنها وکیلی و یوسف نژاد از نامزدهای فراکسیون امید بودند و ما بقی از اعضای فراکسیون ولایت.

یوسف نژاد و وکیلی جایگزین حسین زاده و موسوی لارگانی شدند که در هیات رییسه موقت حضور داشتند.

این درحالیست که فراکسیون ولایت در کرسی دبیری هیات رییسه موقت با نتیجه ۵ بر یک پیروز شده بود ولی فراکسیون امید باوارد کردن یوسف نژاد به لیست جدیدش توانست او را در کنار وکیلی راهی هیات رییسه کند.

یک نماینده اهل سنت در بین ناظران هیات رییسه مجلس

به گزارش عصر اهواز در انتخاب کارپردازان هیات رییسه نیز از ۲۷۸ رای ماخوذه، به ترتیب آشوری با ۱۶۵ رای، نعمتی با ۱۵۴ رای و عثمانی با ۱۳۸ رای ناظر هیات رئیسه شدند. نتیجه ای که براساس آن سهم فراکسیون ولایت از کرسی ناظری ۲ (نعمتی و آشوری) و سهم فراکسیون امید یک صندلی(عثمانی)  شد. نکته جالبتر حضور عثمانی نماینده اهل سنت در بین ناظرات هیات رییسه مجلس است.

گفتنی است بهروز نعمتی، محمد آشوری، و محمدقسیم عثمانی، روز یکشنبه هفته جاری به ترتیب با ۱۷۵ ، ۱۶۸ و ۱۳۶ رای ناظر هیات رئیسه موقت مجلس دهم شده بودند.

۲۷۲۱۶

 منبع: خبرآنلاین
برچسب ها:
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان