کد خبر: 316065
تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۷:۱۶

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

به گزارش مهر، علی یزدانی ظهر امروز سه شنبه در جلسه کارگروه اقتصاد مقاومتی خوزستان در سالن جلسات استانداری خوزستان اظهار کرد: مقام معظم رهبری در ابتدای سال فرمودند اگر واقعا ۶۰ درصد از کارخانه ها دچار بیکاری شده اصلا درست نیست و خسارت برای مردم است چون همین صنایع کوچک مردم را بهره مند می کنند.

وی افزود: رونق، پیش بینی، بررسی و در نظر گرفتن مشوق ها و استفاده از پتانسیل صندوق های تابعه این وزارت برای واحدهای صنعتی دچار مشکل از جمله برنامه های در دست اقدام است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و کارگروه ملی تسهیل و رفع موانع تولید در کل کشور تشکیل شده و تا به حال ۶ جلسه برگزار شده است. با تشکیل این ستادها و کارگروه ها به معرفی واحدهای نیمه فعال و مشکل دار صنعتی به کارگروه تسهیلات به منظور فعال شدن دوباره آنها می پردازیم.

یزدانی بیان کرد: واحدهای صنعتی علاقمند به تسهیلات باید توانایی چند مورد از جمله اینکه ظرف مدت همین امسال به ظرفیت اسمی رسیده یا اینکه به بهره برداری برسند و یا از رکود خارج شوند، را داشته باشند.

متقاضیان دریافت تسهیلات باید دارای مجوز باشند

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران عنوان کرد: متقاضیان دریافت تسهیلات باید دارای مجوز باشند و بعد از تصویب در کارگروه تسهیلات برای دریافت تسهیلات به بانک ها و یا برای رفع مشکل به شرکت های ارائه دهنده خدمات زیرساختی مانند گاز، آب، برق، تلفن معرفی می شوند.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران گفت: برای اینکه چنین امور تسهیلاتی به اطلاع عموم واحدهای صنعتی کشور برسد اطلاعیه های مختلفی را در سایت وزارتخانه و استان ها درج، پیامک، ارسال و یا از طریق رسانه ها به ویژه رسانه ملی اطلاع رسانی خواهیم کرد.

یزدانی خبر داد: تعیین تکلیف واحدهای معرفی شده به بانک ظرف مدت یک ماه، آزادسازی وثایق مازاد با هدف ابزاری برای ایجاد رونق، پذیرش ضمانتنامه های صندوق های تابعه وزارتخانه ها و بیمه نامه شرکت های بیمه ای با اوراق بهادار و همچنین فعال شدن مجدد اعتبارات اسنادی در قالب (ال. سی) داخلی که به خاطر تخلفات گذشته دو سال متوقف بود ولی بعد از اصلاح دوباره به بانک مرکزی ابلاغ شده از جمله مسئولیت هایی است که در قالب بخشنامه از سوی بانک مرکزی به سایر بانک های کشور ابلاغ شد.

وی یادآور شد: شرکت شهرک ها نیز باید واحدهای رکودی، ‌ واحدهای فعال زیرظرفیت، طرح های صنعتی بالای ۶۰ درصد پیشرفت را شناسایی کند. همچنین باید دوره های آموزشی برای افزایش رقابت پذیری واحدهای صنعتی کوچک و متوسط را برگزار کند.

معاون وزیر صنعت، ‌معدن و تجارت خبر داد: تا ۹ خردادماه جاری تعداد چهار هزار و ۳۰۹ واحد و طرح صنعتی دارای مجوز برای دریافت تسهیلات در سامانه بهین یاب ثبت نام کردند که از این تعداد سه هزار و ۶۴۵ مورد واحد صنعتی و ۵۲۸ مورد نیز طرح صنعتی و ۱۳۶ طرح یا واحد صنعتی مربوط به وزارت جهاد کشاورزی است.

یزدانی ادامه داد: در استان خوزستان از مجموع طرح های فوق ۱۶۰ واحد صنعتی، ۶ طرح صنعتی و دو واحد متعلق به جهاد کشاورزی برای دریافت تسهیلات در سامانه بهین یاب ثبت نام کرده اند.

وی اظهار کرد: تا پایان اردیبهشت ماه امسال، ۸۷ هزار و ۹۱۷ واحد صنعتی از وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان های تابعه در کل کشور پروانه بهره برداری اخذ کردند که از این تعداد ۸۰ هزار و ۸۱ واحد آن کوچک است. چهار هزار و ۳۵۶ واحد نیز متوسط و سه هزار و ۴۸۰ واحد نیز اشتغال بالای ۱۰۰ نفر را دارند.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران تأکید کرد: اهمیت توجه به صنایع کوچک و متوسط در این آمار وجود دارد و بر همگان آشکار می شود. با حداقل حمایت ها بسیاری از واحدهای راکد، زیرظرفیت و طرح های با بالای ۶۰ درصد پیشرفت می توانند در سال جاری به بهره برداری برسند.

یزدانی تصریح کرد:‌ از این میزان ۳۷ هزار و ۱۴۸ واحد در کل کشور مستقر در شهرک های صنعتی هستند و ۳۴ هزار و ۵۵۷ واحد کوچک و یک هزار و ۷۲۳ مورد نیز متوسط هستند. در کل کشور بیش از ۹۲ درصد واحدها کوچک و متوسط هستند و میزان درصد در هر استان متفاوت است.

وی بیان کرد: در کل کشور فقط در شهرک ها تا سال قبل ۱۰ هزار و ۹۹ واحد صنعتی دارای پروانه توسط بانک ها تملک شدند و ۲۵ درصد آنها غیرفعال و ۷۵ درصد نیز زیرظرفیت در حال فعالیت بودند. به دور از تصمیمات این کارگروه بانک ها مکلف هستند تا از منابع خودشان واحدهایی که تملک کردند را فعال و به ظرفیت اسمی برسانند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت خبر داد: در خوزستان مجموعه واحدهای دارای پروانه بهره برداری از سازمان صنعت، معدن و تجارت خوزستان دو هزار و ۲۱۹ واحد صنعتی است که دو هزار و ۱۰ واحد کوچک، ‌۸۷ واحد متوسط و ۱۲۲ واحد بزرگ است.

یزدانی توضیح داد: به واحدهای اشتغالزا تا ۴۹ نفر واحد کوچک، بین ۵۰ تا ۱۰۰ نفر نیز متوسط و بالای آن نیز بزرگ می گویند. در استان خوزستان به نسبت استان های دیگر تعداد واحدهای بالای ۱۰۰ نفرش آمار قابل توجهی است که سیاست ها برای فعال کردن و به ظرفیت رساندن آنها خارج از این مصوبات است و اگر فرصتی باشد به آنها اشاره خواهم کرد.

وی عنوان کرد: از یک هزار و ۲۲۵ واحد مستقر در داخل شهرک ها و نواحی صنعتی خوزستان یک هزار و ۱۸۱ مورد آن واحد کوچک هستند و از این تعداد واحدهای کوچک ۳۳۷ مورد متوقف هستند. از بین متوقف های این استان نیز ۳۲۷ واحد کوچک، ۶ واحد متوسط و چهار واحد نیز بزرگ هستند.

۶۳ واحد تملک شده توسط بانک ها در خوزستان

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران یادآور شد: تعداد واحدهای تملک شده توسط بانک ها در خوزستان ۶۳ واحد است که ۵.۷ درصد کل کشور محسوب می شود. از این تعداد تنها یک مورد فعال بوده و ۶۲ مورد دیگر نیز غیرفعال بودند.

یزدانی خبر داد: در استان خوزستان ۹۵۲ واحد زیر ظرفیت ۵۰ درصد کار می کنند که ۹۳۲ مورد آنها کوچک و متوسط است. تعداد واحدهای صنعتی مستقر در تمامی شهرک های صنعتی کشور را به تفکیک رشته فعالیت و نام شرکت ها داریم.

وی اظهار کرد: رسالت بعدی مربوط به واحدهایی است که با ظرفیت بین۵۰ تا ۷۰ درصد کار می کنند. زیربناهاش وجود دارد و منابع کار هم هست و فقط می خواهد به ظرفیت اسمی برسد و اشتغالزایی را افزایش دهد. تعداد واحدهای با این ظرفیت کار در خوزستان ۵۲۶ مورد است که ۴۴۰ مورد کوچک و ۳۷ مورد هم متوسط هستند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در ارتباط با طرح های صنعتی تصریح کرد: در کل کشور بالغ بر ۱۰۰ هزار و ۵۵۲ طرح صنعتی از سازمان صنعت، معدن و تجارت جواز تأسیس گرفتند که از این تعداد سه هزار و ۴۴۶ طرح در استان خوزستان است. همچنین طرح های بالای ۶۰ درصد پیشرفت که اولویت کاری وزارت است نیز تعداد ۸ هزار و ۶۰۰ طرح در کشور و ۱۸۵ طرح نیز در خوزستان وجود دارد.

یزدانی با اشاره به اینکه هشت طرح صنعتی در خوزستان توسط بانک ها تملک شده است و همه این طرح ها غیرفعال هستند، گفت: حمایت از صنایع کوچک و ایجاد و توسعه زیرساخت های صنعتی از جمله وظایف این وزارتخانه است.

وی خبر داد: در کشور ۹۴۸ شهرک و ناحیه صنعتی داریم که در ۷۷۸ مورد آن هنوز زمین واگذار می کنیم و ۱۳۶ هزار هکتار زمین در اختیار داریم که ۳۱ هزار هکتار آن واگذار شده است. در خوزستان نیز ۷۰ شهرک و ناحیه صنعتی داریم که در ۵۱ مورد آنها زمین واگذار می شود.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران گفت: سرمایه گذاران علاقمند به سرمایه گذاری در ۵۰ شهرک صنعتی کشور هستند که نام آن را تقاضا محور گذاشته ایم. ۹۷ ناحیه صنعتی کشور ۷۰ درصد از منابع داخلی این وزارت را تأمین می کنند.

یزدانی یادآور شد: ۱۴۷ مورد از جوازهای تأسیس صادر شده سال ۹۴ در خوزستان برای فعالیت در داخل شهرک ها و نواحی صنعتی با ما قرارداد بستند. ۱۰۷ مورد از این قراردادها متعلق به هفت شرکت و ناحیه صنعتی در شهرک شماره یک و دو اهواز، ‌ آبادان، بندرامام خمینی، ماهشهر و دزفول است.

وی اضافه کرد: ۳۷۸ شهرک و ناحیه صنعتی در کل کشور داریم که یا با زیر ۱۰ درصد ظرفیت فعال هستند، یا به بهره برداری نرسیدند و یا اینکه هیچ قراردادی منعقد نکرده اند. در ۶ شهرک و ناحیه صنعتی خوزستان نیز تاکنون هیچ قراردادی منعقد نشده و همچنین سال ۹۴ در ۳۶ واحد و شهرک صنعتی خوزستان هیچ افزایش قیمتی نداشتیم.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: هفت پروژه ستاد اقتصاد مقاومتی به این وزارت ابلاغ کرده و هفت هزار و ۵۰۰ واحد تولیدی مشکل دار، راکد یا زیر ظرفیت هم در راستای این پروژه ها برای خروج از رکود به ما معرفی کردند که آنها را به ۱۰ هزار مورد ارتقا دادیم. ۹ هزار مورد آن واحدهای صنعتی کوچک و یک هزار واحد نیز متوسط هستند.

یزدانی افزود: بخشودگی جرائم یکی از مهمترین کارهایی بود که انجام دادیم و به صورت کلی واحدهای صنعتی ۶۰۰ میلیارد تومان بدهی دارند که ۴۰۰ میلیارد تومان آن جریمه و ۲۰۰ میلیارد تومان نیز اصل پرداختی آنها بود.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در پایان خبر داد: ۹۰ درصد از جریمه ها را مشمول بخشودگی قرار دادیم و ۱۰ درصد مابقی را نیز به صورت پرداخت اقساطی در ۱۲ ماه از واحدها دریافت خواهیم کرد. همچنین در خرید مواد اولیه هم به نفع واحدهای صنعتی ضمانتنامه صادر می کنیم.منبع: مهر
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار ایران و جهان