کد خبر: 315818
تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۵ - ۲۲:۳۹

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

به گزارش مهر، مهدی قمشی ظهر امروز دوشنبه در همایش بررسی پیامدهای انتقال آب کارون اظهار کرد: کمبود آب شیرین تجزیه پذیر و قابل استحصال یکی از مشکلات اساسی موجود در حوزه آب محسوب می شود. این مشکل از ۲۰ سال پیش شدت یافته و در این زمان همه نقاط کره زمین را دچار مشکل کرده است.

وی افزود: میزان آب قابل استحصال و تجزیه پذیر در کشور ما در این زمان به زیر ۱۰۰ میلیارد متر مکعب کاهش یافته که این مسئله نشان دهنده این است که از این منظر در وضعیت بحرانی به سر می بریم.

استاد دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: یکی از دلایل اصلی وقوع پدیده ریزگردها در خوزستان  ناشی از طبعات استفاده بیش از حد از منابع آبی موجود است و در همین راستا برنامه سناریو طرح جامع آب کشور نیازمند بازنگری است.

قمشی با بیان اینکه در این زمان ١٨ میلیون هکتار اراضی قابل کشت در کل کشور وجود دارد، گفت: متاسفانه به دلیل کمبود منابع آبی موجود تنها ۱۰ میلیون هکتار از این اراضی قابل کشت است.

وی با اشاره به اهمیت راهکارهای ارائه شده در زمینه بحران کمبود آب در طرح آمایش سرزمین اظهار کرد: به طور حتم با صرفه جویی در مصرف آب می توان به مبحث توسعه پایدار، افزایش بهره وری کیفیت آب و حفاظت از منابع محیط زیستی و گسترش منابع آبی جدید توجه فراوانی کرد و در این زمینه به شاخصه های مثبتی رسید.

وجود ۳ میلیون هکتار زمین کشاورزی قابل کشت

استاد دانشگاه شهید چمران اهواز با بیان اینکه حدود سه میلیون هکتار زمین کشاورزی قابل کشت در خوزستان وجود دارد گفت: با توجه به این میزان اراضی حتی با جمع آوری همه آبهای موجود در کشور نیز نمی توان این میزان اراضی را به زیر کشت برد. در سال های اخیر آورد آب کارون کم شده و مصرف در این حوزه ها افزایش یافته است و تا کنون یک و دو دهم میلیارد متر مکعب آب در خوزستان به دلیل انتقال آب های بی شمار کاهش یافته و این مسئله مردم را حساس کرده است.

قمشی تصریح کرد: در این زمان آب مورد نیاز زمین های کشاوزی در حوزه کارون ١٢ میلیارد متر مکعب است که تنها دو میلیارد متر مکعب آن برای سایر مصارف باقی می ماند که این مسئله یک فاجعه محسوب می شود.

وی با اشاره به اهمیت استفاده از انرژی برقابی در خوزستان گفت: در این زمان ٧٢ درصد از انرژی برقابی کشور از سدهای موجود در خوزستان تامین می شود. توجه به استفاده از انرژی های پاک باید مورد توجه قرار بگیرد.

استاد دانشگاه شهید چمران اهواز اظهار کرد: طرح های انتقال آب بسیاری بر روی رودخانه های خوزستان به مرحله اجرا رسیده و مشکل در این زمان طرح های در حال برنامه ریزی است و این مسئله یک تهدید است و در استان واهمه ایجاد می کند.

وی گفت: به طور حتم و بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته یک قطره از آب سد بهشت آباد به پایین دست نخواهد رسید. وزارت نیرو با چه توجیهی عقلانی به این عمل تن خواهد داد. این میزان هزینه باید صرف پروژه ای شود که به پایین دست صدمه نزند.

قمشی با بیان اینکه انتفال آب بین حوزه ای استان خوزستان را دچار مشکلات جدی می کند گفت: با افتتاح تونل کوهرنگ سه مشکلات اساسی استان اصفهان در زمنیه شرب حل خواهد شد و البته این نکته نیز قابل ذکر است که وضعیت فعلی اصفهان هم مشکلات جدی در این بخش ندارد. سهمیه استان یزد و کرمان بسیار بیشتر از سهمیه مورد نیاز آنهاست. اینگونه پروژه و طرح های انتقال آب دلایل علمی ندارد.منبع: مهر
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان