کد خبر: 315764
تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۹:۳۳

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

به گزارش مهر، حسین صمدی بروجنی ظهر امروز دوشنبه در همایش بررسی پیامدهای انتقال آب کارون عنوان کرد: حدود یک کیلومتر از تونل پروژه بهشت آباد حفاری شده و البته این تونل به دلیل فعالیت های صورت گرفته مدنی حدود دو سال است که متوقف شده است. امروز خط دوم انتقال آب به یزد و کرمان نیر باید مورد توجه قرار بگیرد.

وی افزود: احداث تونل های متعدد در حوزه زاینده رود باعث به وجود آمدن اراضی کشاورزی جدیدی شده که آب مورد نیاز این اراضی از حجم آب موجود در تونل ها بیشتر شده و این مسئله بسیار مشکل ساز خواهد شد.

دانشیار دانشگاه شهرکرد گفت: حفاری این تونل ها در ابتدا حوزه آبی زاینده رود را دچار آسیب های فراوانی می کند. باید تخصیص های صورت گرفته را مورد بازنگری قرار داد.

صمدی بروجنی با بیان اینکه حفر تونل بهشت آباد منوط به ساخت یک سد با ظرفیت یک میلیارد و ٨٠٠ متر مکعب بوده است، اظهار کرد:  در حال حاضر با توجه به توقف ساخت تونل این پروژه باید به این مسئله نیز دقت فراوانی کرد. بارش ها در حوزه زاینده رود دارای روندی معنا دار نیست و علت اصلی کاهش آب در این حوزه به دلیل کاهش حجم آب های زیر زمینی است.

وی گفت: ما باید به کارون هویت ببخشیم و در صورتی که از دیدگاه اجتماعی، امینت انرژی توجه کنیم می توان جلوی بسیاری از تصمیمات غلط در حوزه کارون را گرفت.

دانشیار دانشگاه شهرکرد اضافه کرد: به طور حتم در صورت احداث تونل بهشت آباد مقصد نیز دچار مشکل خواهد شد. این مسئله ناشی از عدم توسعه متوازن و پایدار و نبود دیدگاهی جامع نگرانه در کشور صورت گرفته است.

صمدی بروجنی افزود: پروژه بهشت آباد پنج استان را تحت شعاع قرار می دهد و این مسئله ضرورت توجه به مسائل اجتماعی این طرح را نشان می دهد. در مباحث انتقال آب باید مسائل اجتماعی و زیست محیطی به صورت هم زمان توجه کرد.منبع: مهر
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان