کد خبر: 315328
تاریخ انتشار: یکشنبه ۹ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۶

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

به گزارش مهر، کتایون نجفی‌زاده صبح یکشنبه در حاشیه کارگاه مرگ مغزی و اهدای عضو در بوشهر اظهار داشت: گام‌های بسیار مهمی برای افزایش اهدای عضو از بیماران مرگ مغزی به بیماران نیازمند پیوند عضو صورت گرفته است.

وی با اشاره به اینکه به دستور وزیر بهداشت سامانه مرکزی اهدای عضو راه‌اندازی شده است، اضافه کرد: راه‌اندازی حمل و نقل هوایی برای انتقال اعضا از دیگر اقداماتی است که در بهبود وضعیت اهدای عضو نقش آفرین است.

رئیس اداره شبکه فراهم‌آوری اعضای پیوندی وزارت بهداشت با اشاره به مرگ روزانه هفت تا ۱۰ نفر به سبب نرسیدن عضو پیوندی، بیان کرد: سالانه پنج هزار نفر در کشور دچار مرگ مغزی می‌شوند که ۵۰ درصد اعضای این افراد قابل پیوند است.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته ۸۰۸ عضو مرگ‌های مغزی هدیه شد، خاطرنشان کرد: با فرهنگ‌سازی مناسب می‌توان این میزان پیوند را تا چهار برابر افزایش داد.

نجفی‌زاده همچنین از افزایش خانواده‌ها به اهدای عضو افراد مرگ مغزی خبر داد و بیان کرد: در برخی از استان‌ها میزان رضایت خانواده‌ها برای پیوند اعضاء تا ۹۰ درصد هم رسیده است.

وی با اشاره به اینکه پیوند کلیه بیشترین میزان برداشت و پیوند را داشته است، افزود: پس از کلیه، کبد دارای بیشترین میزان پیوند است.

به گزارش مهر، کارگاه مرگ مغزی و اهدا عضو با حضور رییس اداره شبکه فراهم آوری اعضای پیوندی وزارت بهداشت در دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در حال برگزاری است. 

از جمله محورهایی این کارگاه می‌توان به بررسی وضعیت کنونی اهدای عضو در ایران و استان بوشهر، نقش سایر نهادها و ارگان‌ها در ارتقای اهدای عضو و معرفی طرح کوردیناتور پشتیبان و ضرورت اجرای آن در استان اشاره کرد.

شرایط تأیید کنندگان، بررسی پروتکل تأیید مرگ مغزی و برنامه‌ریزی اجرایی، شرایط متخصصین بیهوشی فراهم آوری، بررسی پروتکل، بررسی روش‌های مراقبت از فرد مرگ مغزی و انتقال مرگ مغزی، مکانیسم مرگ مغزی و مراحل اهدای عضو از دیگر محورهایی این کارگاه است.

از جمله مخاطبین این کارگاه، افراد هماهنگ‌کننده مرکز فراهم آوری، هماهنگ‌کننده داخل بیمارستانی، مترون‌ها (رابطین بیمارستانی)، بازرسین، تیم شناسایی تلفنی، پرسنل اداری، هاروست، پرسنل اتاق عمل هاروست ICU پرسنل، سفیران اهدای عضو هستند.

این کارگاه به مدت شش روز و با تدریس دکتر کتایون نجفی زاده رییس اداره شبکه فراهم آوری اعضای پیوندی وزارت بهداشت و دکتر امید قبادی قائم‌مقام اداره پیوند وزارت بهداشت برگزار خواهد شد.منبع: مهر
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان