کد خبر: 315268
تاریخ انتشار: یکشنبه ۹ خرداد ۱۳۹۵ - ۰۹:۳۷

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

سیاست > مجلس – علی لاریجانی نه فقط در مجلسی با ترکیب اکثریت اصولگرایان، بلکه در مجلسی که وزنه جریانات سیاسی در آن برابر بود هم رای قاطعی را برای کرسی ریاست موقت مجلس کسب کرد.

به گزارش عصر اهواز، رقابت بر سر هر ۱۲ کرسی هیات رییسه مجلس که طی روزهای اخیر تنها در رسانه ها و تحلیل‌های سیاسی نمود و بروز داشت امروز به صحن پارلمان رسید تا کاندیداهای هر کدام از صندلی های هیات رییسه یکی پس از دیگری در معرض رای نمایندگان قرار گیرند.

پیروزی علی لاریجانی بر عارف با ۷۰ رای بیشتر اولین نتیجه اعلام شده در این کارزار رقابتی بود.

اما نکته جالب توجه درباره ۱۷۳ رای ریخته شده به گلدان به نفع لاریجانی آن بود که علی رغم تغییر بیش از ۷۰ درصدی ترکیب مجلس دهم و با وجود آنکه وزنه اصولگرایان واصلاح طلبان در این مجلس پایاپای و نسبی است؛ اما علی لاریجانی با ریزش رای نسبت به مجلس نهم روبرو نشده است.

مروری بر آراء لاریجانی در انتخابات هیات رییسه موقت مجالس هشتم و نهم نشان می دهد لاریجانی در مجلس هشتم که بدون رقیب وارد میدان شده بود رای قاطع ۲۳۲ نماینده را کسب کرده بود ولی در مجلس نهم که غلامعلی حدادعادل در کنار لاریجانی کاندیدای ریاست موقت شده بود لاریجانی ۱۷۳ رای کسب کرد وحداد ۱۰۰ رای. او امروز نیز در رقابت با محمدرضا عارف با کسب ۱۷۳ رای در مقابل ۱۰۳ رای او، پیروز این رقابت شد.  این رای گویای تثبیت سبد رای وی علی رغم تغییر ترکیب نمایندگان است.

۲۷۲۱۶منبع: خبرآنلاین
برچسب ها:
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان