کد خبر: 315063
تاریخ انتشار: شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۶:۴۶

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

به گزارش مهر، شکراله سلمان زاده ظهر امروز شنبه در نشست خبری اظهار کرد: چهار تا ۱۰ خرداد هفته ملی عاری از دخانیات نامگذاری کردند تا فرصتی پیش بیاید با اجرای برنامه های مختلف مردم را به روی آوردن به سبک زندگی سالم و ترک دخانیات تشویق کنیم.

وی افزود: سیمای بیماری های غیر واگیردار که زمانی مشکل کشورهای توسعه یافته بود امروز به بیماری های غیرواگیردار تغییر شکل داده است.

رئیس مرکز بهداشت خوزستان تصریح کرد:‌ در حال حاضر ۷۰ درصد بیماری ها و مرگ به علت بیماری های غیرواگیردار مثل قلبی ـ‌ عروقی، دیابت، انواع سرطان ها و همچنین حوادث و سوانح است.

سلمان زاده بیان کرد: بیش از یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون نفر در دنیا از دخانیات استفاده می کنند که بر اساس پیش بینی ها این آمار تا سال ۱۴۰۴ به یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون نفر می رسد.

وی با اشاره به اینکه در دیابت بعد از چین و هند کشور سوم دنیا هستیم، گفت: امروزه سیگاری ها در جهان رو به پرجمعیتی حرکت می کند و متأسفانه روزانه ۸۰ تا ۱۰۰ نفر روزانه به دخانیات روی می آورند. بالای دوسوم استفاده دخانیات در کشورهای توسعه یافته و بیش از نیمی از این آمار در آسیا است.

رئیس مرکز بهداشت خوزستان عنوان کرد: مصرف قلیان پدیده جدیدی است به خاطر باورهای غلط شایع شده و متأسفانه مصرف آن در بانوان ۲.۵ برابر مردان است، البته افزایش مصرف قلیان را اخیرا بیشتر در بین جوانان داریم. هم اکنون ۱۱.۷ درصد مردم در کشور (حدود ۵۰۰ هزار نفر) یکی از انواع دخانیات را مصرف می کنند.

سلمان زاده ادامه داد: متأسفانه مردم به دلیل برخی باورهای غلط مانند اینکه دودی که از آب رد شود ضرر ندارد، آب سم آن را بین می برد و یا ضرر کمتر از سیگار دارد، به استعمال قلیان روی آورده اند.

وی یادآور شد: تنباکوهای جدید صنعتی تحت عنوام معسل دارای بیش از هفت هزار ماده سمی هستند که بیش از ۷۰ مورد آن سرطانزا است. این مواد باعث ابتلای افراد به سرطان دهان، لثه، لب، مثانه و ریه می شوند.

رئیس مرکز بهداشت خوزستان گفت: ۶۵ درصد جمعیت کشور در سن نوجوانی و جوانی هستند و شایع ترین سن مصرف دخانیات نیز در همین سن ها است. برای پیشگیری از مصرف بی رویه دخانیات در کشور عوارض دریافتی ورود دخانیات را افزایش دادیم و امیدواریم بتوانیم با آن در زمینه جلوگیری و همچنین ترک افراد مبتلا به دخانیات موفق شویم.

سیگار دومین عامل پیشگیری مرگ و میر است

سلمان زاده با اشاره به اینکه سیگار دومین عامل پیشگیری مرگ و میر است، ابراز تأسف کرد: متأسفانه هر ۶ ثانیه یک نفر جان خود را به دلیل استعمال سیگار از دست می دهند.

وی با تأکید بر افزایش آلرژی به دلیل مصرف قلیان و دخانیات در کشور گفت: چندین بار به کارگروه سلامت استان اعلام کردیم که صنعت و معدن نباید مجوزی برای فروش ادوات قلیان صادر کند. این سازمان وعده داده تا دیگر مجوزی را صادر نکند.

رئیس مرکز بهداشت خوزستان اضافه کرد: به مغازه های سوپرمارکت نیز بخشنامه ای را برای جمع آوری قفسه های سیگار ابلاغ کردیم. ممنوعیت فروش سیگار به افراد زیر ۱۸ سال فروش سیگار، مموعیت فروش سیگار به صورت نخی و همچنین ممنوعیت فروش سیگار در کیوسک های مطبوعاتی شهر را نیز مصوب کردیم.

سلمان زاده تصریح کرد: آگاه سازی خانواده نسبت به اینکه باید به کودکان خود آموزش دهند تا از دخانیات دوری کرده و نه گفتن به پیشنهادات پرخطر را به راحتی انجام دهند. در خوزستان هیچ مجوزی تحت عنوان قلیان سرا صادر نمی شود ولی برخی ها از مجوز سفره خانه های سنتی برای توزیع قلیان استفاده می کنند.

وی بیان کرد: سامانه ۱۹۰ برای گزارش تخلفات بهداشت محیطی طراحی شده و مردم می توانند در صورت مشاهده هرگونه تخلفی آن را به سامانه ۱۹۰ گزارش دهند. در حقیقت برخورد با دخانیات فرابخشی است و نیروی انتظامی، شهرداری و صنعت و معدن باید در کنار دانشگاه باشند که توفیقی حاصل شود.

رئیس مرکز بهداشت خوزستان ابراز خوشحالی کرد:‌ خوشبختانه دادستان خوزستان جلسات خوبی را برای پیشگیری از استفاده قلیان در استان برگزار کرده و تیم های مشترک را برای مبارزه با این مسئله تشکیل داده است. بهداشت محیط کار نیز با نظارت و نیروی انتظامی هم برخورد لازم را انجام می دهد.

آموزش چهار هزار سفیر سلامت در خوزستان

سلمان زاده با اشاره به آموزش چهار هزار دانش آموز استان به عنوان سفیران سلامت در خوزستان یادآور شد: آموزش و پرورش نیز همکاری خوبی در راستای برگزاری برنامه های آموزشی دارد و هدف گذاری بهداشت این است که هر دانش آموز یک سفیر سلامت باشد و کتاب های خوبی نیز در زمینه تغذیه سلامت و رفتارهای پرخطر برای دانش آموزان چاپ کرده ایم.

وی با اشاره به معدوم کردن حدود پنج هزار جام قلیان در پارک دولت اظهار کرد: پیشنهاد دادیم تا یک تیم مشترک از بهداشت و نیروی انتظامی در پارک ها تشکیل شود تا بهتر بتوانیم به امر پیشگیری بپردازیم.

رئیس مرکز بهداشت خوزستان هشدار داد: یک نوع سیگار بدون بو به بازار آمده و نوجوانان برای اینکه خانواده هایشان متوجه استعمال دخانیات آنها نشوند از این نوع سیگار استفاده می کنند. خانواده ها باید نسبت به این موضوع آگاهی لازم را داشته باشند تا مراقبت های لازم را نیز به کار بگیرند.

سلمان زاده ادامه داد:‌ راه حل درمان همه بیماری های غیرواگیردار خودمراقبتی است و البته آموزش هم بی تأثیر نیست. اعتقادمان بر این است که باید با عرضه مستقیم دخانیات و نحوه عرضه فعلی برخورد شود.

وی خبر داد: بیش از ۲۳ مرکز ترک دخانیات با خدمات کاملا رایگان و ارائه مشاوره در خوزستان راه اندازی خواهیم کرد و امروز نهمین مرکز در شهرستان کارون افتتاح خواهد شد. سایر مراکز نیز در آینده ای نزدیک افتتاح خواهند شد.

برنامه های هفته ملی دخانیات

رئیس مرکز بهداشت خوزستان در ارتباط با برنامه های هفته ملی دخانیات گفت: سخنرانی رئیس مرکز بهداشت شرق اهواز در نماز جمعه، معدوم کردن حدود پنج هزار جام قلیان در پارک دولت، برگزاری نشست به نیروی انتظامی برای تشدید برخورد با مصرف قلیان در سفره خانه های سنتی، پارک ها و به ویژه جاده ساحلی، راه اندازی مراکز ترک دخانیات، برگزاری کارگروه سلامت امنیت غذایی و پیگیری بحث داشتن استانی عاری از دخانیات از جمله برنامه های اجرایی این هفته است.

سلمان زاده با اشاره به اینکه خوزستان در زمینه راه اندازی مراکز ترک دخانیات جزو استان های اول کشور است، گفت: در دولت های گذشته سلامت شاید اولویت ۱۵ کشور بوده و اعتبارات کمی نیز به این حوزه اختصاص می دادند ولی اکنون بعد از امنیت اولویت دوم کشور است. همچنین بر اساس تأکید مقام معظم رهبری سلامت محور همه استان ها است.

وی افزود: محوریت قرار دادن سلامت در همه سیاست های اتخاذی استان از جمله انتقال آب، ساخت کارخانه و ایجاد پوشش های جدید گیاهی را در استانداری مطرح کرده و خواستار عمل به آن هستیم.

رئیس مرکز بهداشت خوزستان در ارتباط با طرح تحول نظام سلامت گفت: طرح تحول نظام سلامت در حوزه بهداشت و درمان اجرا شد ولی در حوزه بهداشت موفقیت آمیزتر بوده و دستاوردهای بیشتری داشت. از جمله این موفقیت ها می توان به راه اندازی نظام مراقبتی فعال در شهرها، راه اندازی مراکز روستایی، راه اندازی ۱۲۰ پایگاه و ۷۷ مرکز سلامت، به کارگیری یک هزار و ۳۰۰ نیرو، راه اندازی مراکز ترک دخانیات و سامانه ۱۹۰ و همچنین در اولویت قرار گرفتن بیماری های غیرواگیردار اشاره کرد.

 منبع: مهر
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری