کد خبر: 315044
تاریخ انتشار: شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۵:۳۴

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

به گزارش مهر، نشست خبری حجت‌الاسلام حاج علی اکبری، رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد به مناسبت دهه تکریم و غباررویی مساجد پیش از ظهر امروز شنبه ۸ خرداد در مجتمع فرهنگی- آموزشی محراب برگزار شد.

حجت‌الاسلام حاج علی اکبری در این نشست گفت: امیدوارم همه ما برای ورود به ماه مبارک رمضان آماده شویم و دهه آخر شعبان که از هشتم تا هفدهم خرداد است، فرصت خوبی برای آماده کردن ورود به مبارک رمضان است. امیدوارم این دهه فرصت خوبی باشد که خانه های خدا را برای خدا و میهمانان خدا مهیا کنیم.

وی افزود: در این دهه جایگاه مسجد هم بیشتر مطرح می شود. درسال های اخیر تلاش شد که صرفاً این دهه، مسئله مهیا کردن فضای ظاهری مساجد مدنظر نباشد بلکه فرصتی باشد برای اینکه به ظرفیت ها و کارکردهای مساجد در شهرهای اسلامی توجه ویژه ای شود، لذا دهه تکریم از مساجد از این جهت مطرح شد. روزهای این دهه توسط مرکز امور رسیدگی به مساجد نامگذاری می شود و در این فرصت مخصوصا در خود مساجد، برنامه های گوناگونی برگزار می شود.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد تصریح کرد: مسجد طراز اسلامی، مسجد مورد نظر پیامبر(ص) است. جامعه اسلامی ما، طعم مساجد فعال هم در پیروزی انقلاب، هم در دفاع مقدس و هم در صحنه های گوناگون را چشیده است و آثار فرهنگی، تربیتی، سیاسی و بین المللی مساجد را در دوران انقلاب با ظرفیت های خاصش احساس کرده اند، بنابراین توجه به این مسئله و بازگشت به آن می تواند بیش از گذشته در دستور کار این مرکز قرار گیرد.

حجت‌الاسلام حاج علی اکبری ادامه داد: به لحاظ جایگاه قدسی و ملکوتی که مساجد در زندگی مومنان دارد، کار مساجد نسبت به کارهای سازمان ها و نهادهای دیگر متفاوت است. فرض بر این است که همه آحاد مومنین تعلق خاطر و دلبستگی خاصی به مسجد دارند. وظیفه ما در ابتدا عمران‌ و احیای مساجد، رونق، زیباسازی، تجهیز و حتی ساخت مساجد برای افزایش نفوذ مساجد در جامعه است.

وی اضافه کرد: اصحاب رسانه ها در پیشانی این حرکت قرار دارند و باید در فرهنگ‌سازی، اطلاع‌رسانی و تصویرسازی تازه که در کم و کاست‌ها و هوشیارسازی جامعه مخاطب و مسئولان کشوری مرتبط با مساجد است، به این امور مهم بپردازند. شاید کاری که همه ما به صورت جدی باید انجام دهیم، دیدن دوباره مسجد است. به قول سهراب: «چشم ها را باید شست، جور دیگر باید دید».

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد خاطرنشان کرد: باید طور دیگر به مساجد نگاه کنیم. احساس می کنم دچار یک غفلت عمومی و جمعی نسبت به مساجد از آن تصویر فوق العاده جذاب و اثربخشی که اسلام برای مساجد قائل شده است، شده ایم. دهه تکریم مساجد، دهه ذکر و یادآوری است. کمک کنید مسئله مسجد از این ذهنیت مخدوش فاصله بگیرد.

حجت‌الاسلام حاج علی اکبری اظهار کرد: باید هر کسی نشان خدمت مساجد را در سینه داشته باشد تا کارها اصلاح شود. تلاش شده هر سال یکی از موضوعات مهم مسجد در دستور مرکز ما در این دهه قرار بگیرد. ائمه محترم جماعات و هم کسانی که به مساجد مرتبط هستند، برای توسعه یک نگاه دقیق تر و عالمانه تر نسبت به مسجد باید دست به دست هم دهند.

وی در ادامه گفت: امسال موضوع کودک و نوجوان، جوان، خانواده و موضوع مسجد و بانوان در اولویت کارهای ما قرار گرفته است. توجه به نقش های متنوعی که بانوان می توانند در مساجد داشته باشند از اولویت سال جاری محسوب می شود.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد تصریح کرد: مسجد، هویت مستقل و مدیریت خاص مردمی و روحانیتی خودش را دارد. هر مسجدی هم داستان خاص خودش را دارد. بانیان، متولیان، سازندگان و هیات امنای هر مسجد گذشته و تاریخی برای خودشان دارند. کار ما کار فرهنگ‌سازی، تصویرگری و تقویت مساجد است.

حجت‌الاسلام حاج علی اکبری اضافه کرد: کمک به ارائه تصویرهای درست و مطلوب جزو کارهای مساجد است. مدل کار ما با مدل کار اداری تفاوت ویژه ای دارد. ما با دستورالعمل و بخشنامه نمی توانیم عمل کنیم. بیشتر از حل مسئله، نیاز ما به تسهیل گری، کمک و تقویت کار برای ارتقاء بینش به متولیان و ائمه جماعات مساجد است. مسئله آموزش ائمه جماعات هم در دستور کار ما قرار دارد. در مورد مدیریت بهینه مساجد، ائمه مساجد از ارتباطات آموزشی با مرکز ما استقبال می کنند.

وی تصریح کرد: امسال که از سوی رهبر معظم انقلاب، سال اقتصاد مقاومتی و اقدام و عمل نامیده شده، برای ائمه محترم جماعات یادآور این واقعیت است که مساجد به صورت بالقوه و بالفعل، بهترین، عمیق ترین و موثرترین بستر برای تحقق شعار سال و ایجاد گفتمان و فرهنگ اقتصاد مقاومتی در بین مردم محسوب می شود و لسان نافذ علما که به عنوان گروه مرجع از جایگاه رفیع نزد افکار عمومی برخوردار اند، با نشاط بخشی و امیدآفرینی قادر است توطئه معاندان برای بزرگ نمایی مشکلات، کاستی ها و ایجاد فضای یأس و بدبینی نسبت به وضعیت اقتصادی کشور در میان مردم را خنثی می کند.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد توضیح داد: در استان تهران ۳۳۵۳ مسجد داریم که اینها برگه شناسایی مسجدی دریافت کرده‌اند. ۳۱۱۵ مسجد ظرفیت اقدام و فعالیت دارند. الان در ۲۵۵۰ مسجد نماز جماعت به صورت دائم مستقر است که از این تعداد، سهم شهر تهران ۱۹۶۶ مسجد است. سعی کردیم در فعال سازی و عمران و آبادانی ظاهری و باطنی مساجد، اقداماتی را طبق برنامه راهبردی عمل کنیم. برنامه های راهبردی که در آن خطوط و عناوین اصلی برنامه این مرکز طراحی شده و طبق آن پیش می رویم.

وی اظها کرد: جذب و استقلال ائمه جماعات در مساجد یکی از کارهای اصلی مرکز ما است که تا به حال در این زمینه ۲۰۳۰ امام جماعت حکم دریافت کرده اند و ۷۶۵ مورد عزیزانی هستند که جدیدا وارد عرصه امامت جماعات شده اند و به نوعی جوان گرایی در ائمه جماعات در حال رخ دادن است. سعی کردیم سطح دانش آنها تقویت شود و جوانان تحصیلکرده، وضعیت مساجد را روبه بهبود ببرند.

حجت‌الاسلام حاج علی اکبری اضافه کرد: در سال گذشته ۹۰۰ بازرسی از مساجد داشتیم. سامانه هوشمند تلفنی ۶۱۹۴۳ را نیز به منظور شکایات و انتقادات مردمی در نظر گرفته ایم. امیدوارم مشکلات حقوقی بعضی از مساجد نیز حل شود.منبع: مهر
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان