کد خبر: 314904
تاریخ انتشار: شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۵ - ۰۵:۲۱

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

آلمان با گل طلایی اولیور بیرهوف موفق شد در خاک انگلیس قهرمانی در یورو ۹۶ را کسب کند.

به گزارش ایسنا، برای نخستین بار ۱۶ تیم به مرحله نهایی یورو ۱۹۹۶ راه یافتند. پیش از آن این بازی ها با حضور هشت تیم برگزار می شد. یوفا تصمیم گرفت میزبانی را به انگلیس بدهد. فوتبال دوباره به خانه باز می گشت و کاشفان فوتبال در رویای فتح جام در ومبلی بودند اما آلمان در نیمه نهایی این رویا را از بین برد. آلمانی ها در دیدار نهایی برابر تیم موفق این رقابت ها یعنی جمهوری چک قرار گرفتند و قهرمان شدند.

آلمان با هدایت برتی فوگس افتخار این را داشت نخستین تیمی باشد که با گل طلایی به قهرمانی دست پیدا می کند. گل طلایی برای اولین بار در این بازی ها وارد شد تا وقت های طولانی اضافه کمتر شود. با این حال تا فینال این رقابت ها گل طلایی به ثمر نرسید. بیرهوف که ۲۱ دقیقه به پایان وارد زمین شده بود، جام قهرمانی را در دقیقه ۹۵ به تیمش داد. مهاجم آلمانی دقایقی پس از ورودش به زمین گلزنی کرد و بازی را به تساوی رساند تا این دیدار به وقت های اضافه برسد. چک توسط پاتریک برگر از روی نقطه پنالتی گل نخست بازی را به ثمر رسانده بود.

این دو تیم در مرحله گروهی برابر هم قرار گرفته بودند و آلمان با دو گل پیروز شده بود. هر دو تیم از این گروه به مرحله بعد صعود کردند و ایتالیای بزرگ را کنار زدند. در یک چهارم نهایی، تیم تحت هدایت فوگس، دو بر یک کرواسی را شکست داد و در نیمه نهایی در ضربات پنالتی برابر انگلیس پیروز شد. دیدار در ۱۲۰ دقیقه با تساوی یک بر یک به پایان رسیده بود.

در مقابل، جمهوری چک نیز پرتغال را با یک گل در یک چهارم شکست داد و فرانسه را پس از تساوی در وقت‌های عادی و اضافه، در ضربات پنالتی پشت سر گذاشت.

اسپانیا ناکام برابر میزبان

اسپانیا که به علت رابطه بد خاویر کلمنته با برخی از رسانه ها در شرایط خوبی به سر نمی برد، با گل گیرمو آمور در آخرین دیدار مرحله گروهی به یک چهارم نهایی صعود کرد. این تیم با تساوی یک بر یک برابر بلغارستان، یورو ۹۶ را شروع کرد. گل های این بازی توسط آلفونسو پرس و هریستو استویچکوف (از روی نقطه پنالتی) به ثمر رسید. سپس برابر فرانسه نیز با همین نتیجه بازی خود را به پایان رساند. در این شرایط برای صعود چاره ای جز پیروزی برابر رومانی نداشت. این برد به سختی به دست آمد. مانخارین در دقیقه ۱۱ دروازه رومانی را باز کرد اما دقیقه ۲۹ گل تساوی به ثمر رسید. در نهایت آمور گل پیروزی را دردقیقه ۸۴ زد.

اسپانیا به عنوان تیم دوم باید برابر انگلیس میزبان در ومبلی قرار می گرفت. شاگردان کلمنته بهترین بازی خود را در طول این بازی ها به نمایش گذاشتند اما نتواستند صعود کنند. این موضوع در تاریخ اسپانیا بارها دیده شده است. برابر بلژیک در جام جهانی ۸۶، یوگسلاوی در ۹۰ و در سال ۹۴ برابر ایتالیا این اتفاق افتاده بود.

این بار در سال ۹۶ دوباره پنالتی ها تیم صعود کننده را مشخص می کرد. بازی بدون گل پایان یافت و انگلیس با نتیجه چهار بر دو در ضربات پنالتی به نیمه نهایی صعود کرد. فرناندو هیرو و میگل آنخل نادال پنالتی های خود را از دست دادند.

تیم های شرکت کننده

آلمان، بلغارستان، کرواسی، دانمارک، اسکاتلند، اسپانیا، فرانسه، انگلیس، ایتالیا، هلند، پرتغال، چک، رومانی، روسیه، سوییس و ترکیه.

نتایج

یک چهارم نهایی

آلمان ۲ کرواسی یک

انگلیس صفر اسپانیا صفر ( ۴ بر ۲ در ضربات پنالتی)

چک یک پرتغال صفر

فرانسه صفر هلند صفر ( ۵ بر ۴ در ضربات پنالتی)

نیمه نهایی

آلمان یک انگلیس یک ( ۶ بر ۵ در ضربات پنالتی)

چک صفر فرانسه صفر ( ۶ بر ۵ در ضربات پنالتی)

فینال

آلمان ۲ چک یک

ترکیب تیم های فینالیست

آلمان: آندریاس کوپکه، ماتیاس سامر، مارکوس بابل، توماس هلمر، توماس اشتورنتز، مهمت شول، دیتر ایتز، توماس هاسلر، کریستین زیگه، اشتفان کونتز، یورگن کلینزمن.

چک: پتر کوبا، رادا، میروسلاو کادلک، یان شوچاپرک، مایکل هورناک، پاول ندود، رادک بیبل، یری نمچ، کارل پوبورسکی، پاتریک برگر، پاور کوچا.

گل ها

برگر (۵۹)، بیرهوف (۷۳ و ۹۵)

داور

پیرلوییجی پیرتو

تماشاگران

۷۳ هزار و ۶۱۱ نفر در ویمبلی

برترین گلزنان

آلن شیرر( انگلیس) ۵

بریان لادروپ( دانمارک) ۳

هریستو استویچکف ( بلغارستان) ۳

یورگن کلینزمن( آلمان) ۳

داور سوکر( کرواسی) ۳

اولیور بیرهوف ( آلمان) ۲

پیرلوییجی کازیراگی ( ایتالیا) ۲

تدی شرینگام ( انگلیس) ۲

ماتیاس سامر( آلمان) ۲

انتهای پیاممنبع: ایسنا
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان