کد خبر: 314432
تاریخ انتشار: پنج شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۴:۲۹

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

قاسم منصور آل کثیر در گفتگو با مهر اظهار کرد: اخیرا اعلام شد که موزه شوش در روز جهانی موزه ها مورد تجلیل قرار گرفت اما معیار این انتخاب مشخص نشده است.

وی توضیح داد: مطلع شدیم که سیستم دوربین مداربسته این موزه خراب و نیاز به تعمیر دارد. همچنین نبود سیستم اطفای حریق از جمله مشکلات این موزه است. البته این گفته ها به این معنا نیست که اتفاق خوبی تا کنون در موزه رخ نداده اما انتظار از موزه ای که در شهری جهانی واقع شده بی درنگ انتظارات مردم و گردشگران داخلی و خارجی را بالاتر برده است. 

این فعال میراث فرهنگی استان خوزستان تصریح کرد: با توجه به اینکه شوش اخیرا به ثبت جهانی رسیده اما حتی اتیکت‌های آثار، خصوصا در باغ موزه هماهنگ یا استاندارد نیستند و متن‌های انگلیسی نیز مشکل دارد. همچنین برخی آثار، اتیکت های دو زبانه ندارند. 

وی اضافه کرد: یکی از دغدغه های فعالان میراث فرهنگی این است که از دهه ۸۰ تا حالا هیچ فضایی به موزه اضافه نشده همچنین شی شاخصی نیز در کلکسیون موزه قرار نگرفته است.

آل کثیر با بیان اینکه شوش شهر جهانی شده است و می توان از این ظرفیت به شکل ویژه ای بهره برد گفت: یادمان نرود مهم ترین دلیلی که تاکنون کشورهای دیگر تمایلی به موافقت برای آوردن اشیای باستانی شان به ایران ندارند، نبود یک سالن استاندارد از نظر حفاظتی، نور و رطوبت است. به علت استاندارد نبودن موزه های ایران متاسفانه تاکنون تعامل چشمگیری میان موزه های جهان با موزه های کشور ازجمله شوش صورت نگرفته است.

وی بیان کرد: البته گفته می شود برگزاری چنین نمایشگاه هایی می تواند بسیار هزینه بر باشد اما نمونه هایی از تجربیات کشورهای دیگر همچون مکزیک یا بوسنی وجود دارد که با کمترین هزینه این کار را انجام دادند. همچنین طبق مستندات در مجموع ۶۰ تا ۷۰ درصد درآمد حاصل از این نمایشگاه ها به خزانه ملی و بخشی هم به سازمان میراث فرهنگی داده شده است.

این دوستدار میراث فرهنگی ادامه داد: اگر شوش شرایطی را همانند دیگر کشورها فراهم کند، می تواند نمایشگاه هایی از آثار دیگر کشورها نیز داشته باشد.

این دوستدار میراث فرهنگی در پایان عنوان کرد: متاسفانه مسئولان ما خصوصا شهرستان شوش برای مسائلی که دربرگیرنده علاقه جامعه است مانند فوتبال یا جشن های خیابانی و… حاضر به صرف هزینه های زیادی هستند اما چنین علاقه ای در مورد نمایشگاه های خارجی در حال حاضر در کشور و شهرستان وجود ندارد.منبع: مهر
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان