کد خبر: 314102
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۸

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

به گزارش مهر، ابراهیم پیرامون پیش از ظهر امروز چهارشنبه در مراسم ۱۰۸ مین سالروز اکتشاف نفت و اولین چاه نفتی خاورمیانه در مسجدسلیمان با گرامیداشت سالروز اکتشاف نفت در مسجدسلیمان اظهار کرد: نفت در ۱۰۸ سال پیش بعد از کاوش هایی که در ایران از سال ۱۹۰۱ میلادی شروع شده بود، کشف شد. کاوش ها از قصر شیرین، بعد ماماتین رامهرمز که فوران گاز به صورت طبیعی وجود دارد، بعد دال پری لرستان و در نهایت نیز مسجدسلیمان را به عنوان محل احتمالی برای وجود نفت و گاز را انتخاب کردند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه آن زمان از شواهد سطحی و زمین شناسی، سطح الارضی استفاده و اکتشافات بر این اساس بود، افزود: چهارمین نقطه مورد اکتشاف در منطقه چاه شماره یک نفت مسجدسلیمان بود و بالاخره بعد از هشت سال حفاری در ایران و حدود ۶ ماه حفاری در این منطقه شاهد فوران نفت در سال ۱۲۸۷ بودیم.

مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان تصریح کرد: حفاری ها باعث ایجاد خطوط لوله انتقال نفت به آبادان شد و از آنجا با صادرات مختصر پالایش نفت به صورت ابتدایی و برای تولید سوخت مصرفی انجام شد.

پیرامون بیان کرد: با افزایش تولید نفت در این منطقه میدان های دیگر نفتی هم در مناطق دیگر کشف شد که از آن جمله می توان به هفتکل، آغاجاری، لالی، گچساران و پازنان اشاره کرد. میدان های نفتی در این شهرها کشف شد و عملا تولید نفت در جنوب غرب ایران به شکل گسترده ای افزایش پیدا کرد.

وی همچنین عنوان کرد: در میدان نفتی مسجدسلیمان چاه شماره یک و بعد هم ۳۶۷ حلقه حفر شد که هم اکنون فقط ۱۶ مورد آن فعال است. استخراج حدود ۶ و نیم میلیارد بشکه نفت برای این میدان پیش بینی شده است.

پیرامون یادآور شد: تاکنون یک میلیارد و ۱۵۰ میلیون بشکه نفت را تولید کرده ایم و امیدواریم با رونق سرمایه گذاری در دوران پسابرجام بتوانیم با انعقاد قراردادهای مختلف در واقع بخشی از سرمایه گذاری را وارد این منطقه کنیم.

مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان ادامه داد: میدان نفتی مسجدسلیمان یکی از نقاطی است که می تواند طرح افزایش تولید و بهره برداری که مدنظر وزیر هم هست، را داشته باشیم. امیدوارم بتوانیم نفت بیشتری را استخراج و در کنار آن نیز اشتغالزایی و کارآفرینی هم داشته باشیم.

وی ابراز تأسف کرد: متأسفانه در بخش صنایع بالای نفت به واسطه توسعه محیطی، اشتغالزایی خیلی گسترش پیدا نمی کند ولی در صنایع پایین دستی اشتغالزایی مناسبی ایجاد می شود که امیدوارم با پیگیری و اجرای طرح های پتروشیمی و پالایشگاهی بتوانیم از ظرفیت نفت در این منطقه اشتغالزایی ایجاد کنیم.

مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان خبر داد: این منطقه دومین گاز ترش جهان تحت عنوان ژوراسیک مسجدسلیمان را نیز دارد و خوراک آن برای پتروشیمی در ماهشهر ارسال می شود که اکنون مقدار ۱۰۰ میلیون مترمکعب در روز خوراک پتروشیمی رازی را تأمین می کند.

پیرامون تأکید کرد: ۹۰ مورد از اولین ها برای مسجدسلیمان از جمله نفت، فرودگاه و بیمارستان وجود دارد که باعث مباهات و دستاوردهایی است که ورود صنعت نفت به منطقه داشت.

وی اظهار کرد: این شرکت با وسعتی حدود ۲۷ هزار کیلومتر علاوه بر مسجدسلیمان از منطقه ای نزدیک به ایذه تا منطقه کبود ایلام فعالیت می کند. در ۱۳ شهرستان فعالیت نفتی داریم که اکثر تولید نفت مربوط به مناطق مجاور است و برای مسجدسلیمان باید ازدیاد برداشت انجام شود.

برداشت روزانه ۱۷۷ هزار بشکه نفت در مسجدسلیمان

وی با اشاره به اینکه ۱۳ میدان نفتی، ۱۶ مخزن نفتی و پنج میدان گازی در شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان وجود دارد، گفت: ظرفیت برداشت روزانه شرکت ۱۴۰ هزار بشکه بود که امروزه این آمار به ۱۷۷ هزار بشکه رسیده است. سهم منطقه مسجدسلیمان از کل نفت موجود در کشور ۶ درصد و ۴.۲ درصد گاز است.

پیرامون تصریح کرد: مسائل و مشکلات مربوط به مناطق آلوده و طرح هایی که باید اجرا می شد تا از وضعیت فعلی خارج شوند نیز مطرح است. متأسفانه طرح های انتقال مناطق آلوده به خوبی پیش نرفت و امیدواریم در شرایط فعلی و گشایش های صورت گرفته وضعیت این مناطق و ساکنان روشن تر شود.

مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان اضافه کرد: اگر طرح جابجایی مناطق آلوده قابل انجام است باید هرچه سریعتر انجام شود. باید برای مناطق فوق تعریف جدیدی داشته باشیم تا از وضعیت فعلی خارج شویم.

وی در پایان گفت: تاکنون فقط ۱۸ درصد نفت موجود در میدان نفتی مسجدسلیمان را استخراج کردیم و مابقی حبس در زمین است و به خاطر افت فشار امکان استخراج به صورت طبیعی وجود ندارد. برای ازدیاد برداشت سرمایه گذاری های خاص و روش های ازدیاد برداشت نیاز است که با سرمایه گذاری هایی جدید می توان درصد بیشتری از نفت را استخراج و تولید کرد.

 منبع: مهر
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان