کد خبر: 314085
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۳:۰۵

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

سیاست > مجلس – رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: در فضای فعلی کشور باید با میانه روی و عقلانیت کشور را اداره کنیم.

علی لاریجانی در بخش پایانی نشست خبری خود با رسانه های داخلی و خارجی درباره مهمترین مصوبات فرهنگی مجلس نهم، گفت: در این مجلس بر روی چند مساله مهم کار شد. امر به معروف خوشبختانه تبدیل به قانون شد. طرح مربوط به مساجد بود که در میانه راه پنچر شد و هنوز در دستور کار است. طرح صداوسیما و طرح جامع رسانه ها هم بود که به عمر صحن مجلس نهم نرسید. البته با توجه به تجربه ای که دارم معتقدم قانون صداوسیما نیاز به این همه کار تفصیلی نداشت ولی دوستان زحمت زیادی کشیدند و در مجلس بعد باید بررسی شود.

رییس مجلس نهم درباره تعامل دولت با مجلس برای تحقق اقتصاد مقاومتی، گفت: اقدامات عملی آغاز شده است، دولت ستاد عملیاتی را تشکیل داده است. در مجلس هم مصوبه‌ای برای هدایت اقتصاد مقاومتی داشتیم که براساس این مصوبه هر سه قوه مشارکت خواهند داشت.

وی ادامه داد: گزارشی در مرکز پژوهش‌ها تهیه شد که رسانه ها را تشویق می کنم به آن گزارش مراجعه کنند. این گزارش درباره وضعیت اقتصادی سال ۹۴ بود. من توصیه کردم که این ارزیابی دائما ارائه شود. همه باید یک ارزیابی از شرایط اقتصادی داشته باشیم و همفکر باشیم. در این گزارش اشاره شده است که برای حل مشکلات اقتصادی کشور، اینکه به یک نقطه اقتصادی هجوم بیاوریم، کاری حل نمی شود، باید زنجیره اقتصادی باهم دیده شود. الان از اولویت های کشور همین اقتصاد مقاومتی است که در حد شعار نخواهد بود.

لاریجانی درخصوص نزدیک شدن طیف جبهه پایداری به او در مجلس دهم درحالیکه او در لیست امید حضور داشته است، گفت: من تقاضایی نکردم که کسی من را در لیست قرار دهد نه از لیست امید نه غیر امید. من مستقل وارد انتخابات شدم، آقایان من را به میل خودشان در لیست گذاشته بودند، من حسابی با کسی ندارم.

وی تصریح کرد: من همان مشی گذشته را دارم، معتقدم در فضای فعلی کشور باید با میانه روی و عقلانیت کشور را اداره کنیم، همین سازوکار به نفع کشور است. هرکسی که مشی اعتدالی را قبول کند و بیاید، روی سر ما قرار داد. هرجریانی باشد ما استقبال می کنیم. دلسوزانه می گویم که این مناقشات در زمان حال به حل مسائل کمکی نمی کند. هرکسی عقاید خودش را دارد ولی در مسائل اصلی کشور باید هم افزا شویم. این فکر به نفع کشور است.

لاریجانی همچنین در پاسخ به سوالی که به بلاتکلیفی پرونده‌های تحقیق و تفحص در مجلس و بی پاسخ ماندن موارد اتمام یافته از سوی قوه قضاییه اشاره داشت، گفت: ابزارهای نظارتی مختلفی در آیین نامه داخلی مجلس دیده شده که از آنها باید به موقع استفاده کرد. مواردی که دیگر ابزارهای نظارتی جواب نمی دهد باید از تحقیق و تفحص استفاده کرد. چون هم زمان بر است و هم هزینه دارد. همیشه توصیه کرده بودیم که نمایندگان اینقدر به سراغ تفحص نروند و از دیگر ابزارهای نظارتی استفاده کنند. در همه مجالس شش یا هفت مورد تفحص عملیاتی شده که در مجلس ما نیز چنین بود. فقط دو مورد تفحص گزارشش آمده شد که قرائت نشد.

خبرنگاری، لاریجانی را مرد کار آزموده برای ریاست مجلس خواند که رئیس مجلس به مزاح آن را یک تبلیغ دانست. او که می گفت توقع تغییر، به جا است، اظهارداشت: تغییر زمانی نتیجه بخش است که افرادی که می آیند قوی تر و با اندیشه بهتر کارها را ادامه دهند. برای رونق تولید باید شتاب بیشتری داشته باشیم. مجلس هم در این زمینه به دولت کمک خواهد کرد.  

۲۷۲۱۶منبع: خبرآنلاین
برچسب ها:
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان