کد خبر: 314035
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۰:۱۲

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

‌استاندار لرستان گفت: ۱۱ درصد روان‌آب کشور به استان اختصاص دارد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه لرستان، هوشنگ بازوند در جمع خبرنگاران، افزود: لرستان آب بسیاری از استان‎ها را تامین می‌کند، ولی قادر نیستیم حقابه زیست محیطی سدهایی که از آب لرستان استفاده می‎کنند را آزاد کنیم.

وی اظهار کرد: برای این موضوع پیگیری‌هایی از طریق قوه قضائیه انجام شده و توقع داریم این استان‌ها حق آبه زیست محیطی لرستان را رها کنند و ‌از طرفی محیط زیست استان نیز باید روی گرفتن این حق ایستادگی کند.

استاندار لرستان تصریح کرد: بیش از ۱۰۰ هزار حلقه چاه غیرمجاز و یک و نیم برابر این تعداد چاه غیرمجاز در کشور وجود دارد که هیچ کنترلی بر روی برداشت‌ها آن‌ها نیست و اگر برای برداشت از سفره آب‌های زیرزمینی چاره‌ای اندیشیده نشود، در آینده شاهد وقوع یک زلزله خاموش خواهیم بود.

بازوند با اشاره به روان‌آب‌های استان، اضافه کرد: استان لرستان از نظر روان آب وضعیت مطلوبی دارد، اما سود آن بیشتر به نفع کشور است، چون ۴۰ درصد از روان‌ آب‌ها در حوضه دز و ۶۰ درصد در حوضه کرخه به دلیل شیب زیاد خیلی زود از استان خارج ‌و به استان‌های دیگر ازجمله خوزستان وارد می‌شود.

وی افزود: لرستان در سال‌های تر ۱۲ میلیارد مترمکعب روان آب تولید می‌کند به‌طوری‌که ۱۱ درصد روان‌آب کشور به استان لرستان اختصاص دارد.

استاندار لرستان ادامه داد: ۱۶ سد در استان در حال ساخت است و طی دو سال اخیر با افتتاح سه سد در لرستان ظرفیت ذخیره آب به ۲۰۰ میلیون مترمکعب رسید.

بازوند گفت: سد رودبار در استان لرستان ۹۸ درصد پیشرفت فیزیکی دارد‌ و پیش‌بینی می‌شود تا اواخر امسال یا اوایل سال آینده افتتاح شود.

وی افزود: سرانه جنگل‌های کشور روزبه‌روز در حال کاهش است، به‌طوری‌که سرانه جنگل‌های کشور حدود هفت هکتار کمتر از سرانه جهانی است.

استاندار اضافه کرد: سالانه ۲ هزار و ۶۰۰ هتکار از جنگل‌ها و مراتع استان لرستان به دلیل آتش‌سوزی از بین می‌رود که علت بروز حدود ۸۰ درصد این آتش‌سوزی‌ها عوامل انسانی است که برای رفع این مشکل نیازمند فرهنگ‌سازی هستیم.

بازوند گفت: سالانه ۵۷۰ هزار تن پلاستیک در کشور تولید می‌شود که درصد قابل‌توجهی از آن به زباله تبدیل و مشکلات جدی را برای محیط‌زیست ایجاد می‌کند.

انتهای پیاممطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار ایران و جهان