کد خبر: 314021
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۵ - ۰۹:۱۰

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی گفت: با توجه به پیشرفت علم پزشکی ورزشی در حال حاضر ورزش ارزان‌ترین و علمی‌ترین راه برای پیشگیری از بیماری‌ها محسوب می‌شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) – منطقه قزوین٬ غلامرضا نوروزی در نخستین همایش ملی تحولات علوم ورزشی در حوزه سلامت٬ پیشگیری و قهرمانی در دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) تصریح کرد: پیشرفت علوم پزشکی به سمتی می‌رود که هدف اصلی آن افزایش طول عمر مفید انسان است و روش‌های مختلفی از قبیل رعایت بهداشت فردی، بهبود شیوه زندگی و پیشگیری از بروز بیماری‌های واگیر از جمله راه‌های رسیدن به این هدف است.

وی افزود: هزینه‌های سرسام‌آور تست‌های تشخیصی و درمانی پزشکی ورزشی، علم پزشکی را به سمتی برد که فعالیت فیزیکی منظم و ورزش را به عنوان عواملی که در افزایش طول عمر مفید را معرفی کند و در واقع پزشکی به سمت ورزش رفت که نتیجه آن پزشکی ورزشی است.

رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی تصریح کرد: ورزش علمی‌ترین، ساده‌ترین و ارزان‌ترین راه پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری‌های موجود از جمله بیماری‌های عروق کرونل، و قلب و عروق است که امروزه به دلیل صنعتی شدن و ماشینی شدن زندگی به عنوان رده‌های بالای مرگ و میر در کشور مطرح می‌شود.

وی تصریح کرد: بیماری فشار خون، دیابت و چربی خون از جمله بیماری‌هایی است که از طریق ورزش پیشگیری و درمان می‌شود، با توجه به نقش عظیم ورزش و پیشرفت پزشکی و ظهور رشته پزشکی ورزشی، نزدیک به یک دهه است که این علم در کشور جایگاه خود را باز کرده و فعالیت خود را ادامه می‌دهد که این امر نشان دهنده اهمیت ورزش در پزشکی است.

نوروزی خاطرنشان کرد: علم پزشکی ورزشی علی‌رغم اینکه علم جدیدی است توانسته جایگاه خوبی در کشور به دست آورد، تاکنون پزشکی ورزشی در جهت حفظ و ارتقا سلامت ورزشکاران، پیشگیری و درمان آسیب‌های ورزشی و ارائه مشاوره‌های تخصصی روانشناسی و توانبخشی نقش مهمی داشته است.

وی تاکید کرد: نقش بارز پزشکی ورزشی را می‌توان در آسیب‌دیدگی بهداد سلیمی چهره ملی و سرمایه اصلی کشور دانست، زمانی که بهدادی سلیمی آسیب دید به واسطه شدت آسیب‌دیدگی همه نگران عدم حضور وی در المپیک بودند ولی علم پزشکی ورزشی به لطف خدا به جایگاهی رسیده است که سلیمی می‌تواند با قدرت کامل در المپیک ریو شرکت کند.

رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی تصریح کرد: در این موضوع رابطه تنگاتنگ و تخصصی خدمات پزشکی ورزشی را در ارائه راندمان بالا و فعالیت‌های خوب ورزشکاران در میادین ملی و جهانی به وضوح دیده شده است.

وی تاکید کرد: ورزش در پیشگیری از بیماری‌ها به خصوص بیماری‌های قلب و عروق و چربی بالا نقش برجسته‌ای دارد، در حال حاضر بیماری‌هایی که از کم تحرکی ناشی می‌شود و خود منشا بسیاری از بیماری های غیرواگیر از جمله سکته قلبی است که سن ابتلا به آن در کشور کاهش یافته و به زیر بیست سال رسیده برای ما زنگ خطر است.

نوروزی یادآور شد: ما با تشویق مردم به ورزش از بروز این بیماری‌ها می‌توانیم پیشگیری کنیم، بیماری دیابت نوع دو (دیابت مقاوم به انسولین) که بر اثر استرس، صنعتی شدن و کم تحرکی در سنین پایین شایع است در صورت ورزش منظم و مرتب در طول هفته، در طول ماه و در طول سال قابل پیشگیری است.

وی خاطرنشان کرد: هدف اصلی جامعه ورزش باید پیشرفت پزشکی ورزشی باشد، همچنین قهرمانی و حرفه‌ای شدن نیز در گرو داشتن بدن سالم است که ما حرفه‌ای شدن را باید خیلی جدی بگیریم، چرا که امروزه با توجه به مرگ و میرهای خاص ورزشکاران در سال‌های اخیر در بین عموم دیدگاه خوبی نسبت به ورزش وجود ندارد و بدبینی ایجاد کرده است و این باور ایجاد شده که اگر ورزش ارتقا سلامتی را درپی دارد چرا شاهد مرگ و میر ورزشکاران جوان هستیم.

رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی یادآور شد: ما باید از دید حرفه‌ای فاصله بگیریم و دیدگاه عمومی خود که ارائه برنامه ورزشی به مردم در جهت ارتقا سلامت است بیشتر توجه کنیم تا به جایگاهی برسیم که ورزش و پزشکی ورزشی در زندگی مردم جایگاه خود را باز کند و به فرهنگ تبدیل شود.

انتهای پیاممنبع: ایسنا
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان