کد خبر: 313950
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۵ - ۰۲:۰۴

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با تشریح وضعیت کشت گندم گفت: با وجود طوفان، تگرگ، خشکسالی و باران‌های سیل‌آسا که سال گذشته و امسال به وقوع پیوست، خوزستان همچنان رکورددار تولید گندم در سطح کشور است.

کیخسرو چنگلوایی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خوزستان، اظهار کرد: خوشبختانه جایگاه استان از نظر خرید گندم نه تنها تنزل نیافته بلکه به افزایش ۳۶۰ هزار تنی در خرید گندم نسبت به سال گذشته نیز دست یافتیم و با وجود طوفان، تگرگ و خشکسالی اواخر سال گذشته و سیلاب و بارش‌های سیل‌آسای ۲۵ فروردین‌ماه امسال، همچنان خوزستان در زمینه خرید و تولید گندم حائز مقام اول است.

وی افزود: خرید گندم در استان نسبت به سال گذشته ۳۷٫۵ درصد افزایش یافته که این رقم رکورد جدیدی در تاریخ و سابقه کشت گندم در خوزستان به شمار می‌رود و سال گذشته میزان خرید ۹۶۰ هزار تن بود که امسال تاکنون یک میلیون و ۳۲۰ هزار تن محصول گندم از کشاورزان خریداری شده است.

چنگلوایی تصریح کرد: سطح زیر کشت گندم آبی استان ۴۰۰ هزار هکتار و گندم دیم ۱۵۰ هزار هکتار بود که به علت عدم بارندگی در محدوده زمانی ۱۳ دی‌ماه تا ۲۵ اسفندماه سال گذشته، ۱۰۰ هزار هکتار از اراضی گندم دیم دچار آسیب‌هایی از جمله ریزش و افت محصول شدند.

وی از تولید ۶۰ هزار تن گندم بذری علاوه بر خرید یک میلیون و ۳۲۰ هزار تن گندم نان خبر داد و خاطرنشان کرد: اگرچه پیش‌بینی خرید و تولید گندم ما قبل از وقوع سیلاب بیش از خرید فعلی بود اما رقم کنونی نیز رکوردی در تاریخ کشت گندم خوزستان محسوب می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان در خصوص علل افزایش عملکرد استان در کشت گندم نسبت به سال قبل عنوان کرد: در وهله اول عنایت خداوند و تلاش خود کشاورزان و پس از آن برنامه‌ریزی‌های خوب سازمان جهاد کشاورزی، رعایت تاریخ کاشت و کشت به موقع، تغذیه مناسب، مدیریت مبارزه با علف‌های هرز و سایر مراقبت‌های زراعی، نظارت‌های فنی عوامل اجرایی و تحقیقاتی، افزایش توزیع بذر اصلاح‌شده و غیره موجب شد تا رکورد جدیدی را در زمینه عملکرد اراضی گندم در خوزستان شاهد باشیم.

انتهای پیاممطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان