کد خبر: 313482
تاریخ انتشار: دوشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۵ - ۲۰:۳۶

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: وظیفه ما این است که اجازه ندهیم خون شهدا هدر برود و باید خانواده‌ها به اینکه ایثارگر هستند افتخار کنند و مبادا آن را کتمان کنند.

به گزارش خبرنگار ایسنا، هشتمین همایش تجلیل از دانشجویان نمونه و ممتاز شاهد و ایثارگر دانشگاه تهران همزمان با سالروز آزادسازی خرمشهر در تالار علامه امینی کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران برگزار شد.

در این مراسم که سردار محسن کاظمینی فرمانده سپاه حضرت محمد (ص)، جمعی از معاونین دانشگاه تهران و فرزندان شاهد و ایثارگر حضور داشتند حجت‌الاسلام محمدعلی شهیدی رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در سخنانی بیان کرد: حدود ۱۷۰ هزار دانشجو از خانواده‌های شاهد و ایثارگر در دانشگاه‌های سراسر کشور مشغول به تحصیل هستند. ما باید قدردان خود پدران و خانواده‌های آن‌ها باشیم. یکی از وظایفی که این عزیزان به عهده دارند این است که مبادا اجازه بدهند که فرهنگ ایثار و شهادت از بین برود. آن‌ها باید همواره این فرهنگ را حفظ کنند. مبادا آن‌ها بخواهند آن را کتمان کنند چرا که انقلاب، کشور، ولایت و پیروزی‌های کشورمان به واسطه ایثارگری رزمندگان و خانواده‌های آنها رقم خورده است. از همین رو باید به دنبال توسعه این فرهنگ باشیم.

شهیدی با بیان اینکه فتح خرمشهر یک معجزه بود گفت: صدام گفته بود اگر خرمشهر پس گرفته شود من کلید بصره را خواهم داد اما این گونه نبود آن‌ها بر دیوارهای خرمشهر نوشته بودند که آمده‌ایم بمانیم و به تمام معنا می خواستند بمانند. برای همین تمام شهر را خراب کرده بودند اما رزمندگان با مقاومت و پایداری بی‌نظیر خود شهر را آزاد کردند به همین دلیل است که روز خرمشهر روز مقاومت،‌ایثار و شهادت است چرا که ما با خون خود خرمشهر را آزاد کردیم.

به گزارش ایسنا، در بخش دیگر این همایش سردار محسن کاظمینی فرمانده سپاه محمد رسول الله (ص) در سخنانی بیان کرد: دشمن می‌خواست چند روزه جلگه خوزستان را از ایران جدا کند اما ۳۵ روز پشت دروازه‌های شهر ماند. مقاومت خرمشهر نشان داد هر وقت مقاومت جانانه رخ بدهد پیروزی و نصرت قسمت رزمندگان خواهد شد.

وی ادامه داد: ما در دوره بنی‌صدر هیچ‌گاه عملیات موفقی نداشتیم اما پس از برکناری او عملیات‌های ثامن‌الائمه، طریق‌القدس، فتح‌المبین و الی بیت‌المقدس انجام شد که در پی آن بخش‌های وسیعی از خاک کشورمان آزاد شد. عملیات الی بیت‌المقدس توسط سوی شهید باقری طراحی شد و قرارگاه مشترک کربلا آن را فرماندهی کرد. همچنین قرارگاه‌های فتح، نصر، قدس و فجر نیز رزمندگان را سازماندهی کردند. ما توانستیم در این عملیات حدود ۱۹ هزار اسیر از دشمن بگیریم. در این عملیات شهید محمود شهبازی به شهادت رسید و دشمن ۲۳ روز مقاومت کرد چرا که خرمشهر برایش بسیار مهم بود.

فرمانده سپاه تهران با اشاره به اینکه آن موقع خیلی متوجه نمی‌شدیم چرا نام عملیات،الی بیت‌المقدس نامگذاری شده است. پس از فتح خرمشهر رژیم صهیونیستی به جنوب لبنان حمله کرد و ما نیز در قالب قوای محمد رسول الله (ص) به سوریه و پس از آن به جنوب لبنان رفتیم و در آنجا در اصل حاج احمد متوسلیان و همراهانش نخستین شهیدان مدافع حرم ما شدند. اما آن زمان امام خمینی (ره) فرمودند راه قدس از کربلا می گذرد. برای همین بازگشتیم و آنچه اکنون در سوریه و عراق اتفاق می‌افتد ادامه همان الی بیت‌المقدس است.

به گزارش ایسنا، در بخش دیگر این همایش دکتر نیلی احمد آبادی رییس دانشگاه تهران در سخنانی گفت: براساس قانون باید بیش از ۱۰ درصد کارکنان دانشگاه‌ها از خانواده‌های شاهد و ایثارگر باشند اما آمار دانشگاه تهران بیش از این است. همچنین در دانشگاه ما بیش از پنج درصد از دانشجویان را خانواده‌های شاهد و ایثارگران تشکیل داده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: فضای دانشگاه تهران فضای ایستادگی و زنده نگه داشتن یاد شهدا و فرهنگ دوران دفاع مقدس است و من و همکارانم همواره از برنامه‌هایی که این فضا را تشکیل می‌دهد حمایت می‌کنیم چرا که نسل امروز دانشگاه جنگ را فقط از کتاب،‌ فیلم و روایت‌ها درک می‌کند اما ما می‌دانیم که یکی از الگوهای همین نسل، شهدا هستند. اعتقادات دوران دفاع مقدس و رزمندگان باید در بطن دانشگاه قرار بگیرد. اگر روحیه ایثارگری و تجربه دفاع مقدس نبود امروز وضعیت دیگری داشتیم.

نیلی احمدآبادی یادآور شد: شعار ما تعامل با جامعه و خدمت به جامعه است. بنابراین دانشگاه این رسالت را برعهده خود می‌داند که در راستای تحقق اهداف انقلاب اسلامی فعالیت کند. این اهداف بدون حضور عناصر شاهد و ایثارگر غیرممکن خواهد بود.

به گزارش ایسنا، در بخش پایانی این همایش زرگر مدیرکل امور شاهد و ایثارگران دانشگاه تهران با ارائه آماری گفت: ۳۵۴۱ نفر از دانشجویان، استادان و کارکنان ما را خانواده‌های شاهد و ایثارگر تشکیل داده‌اند که از این آمار ۲۷۹۸ نفر دانشجو هستند.

زرگر گفت: در مقاطع کارشناسی،‌کارشناسی ارشد و دکتری قرار است از ۱۴ دانشجوی نمونه و ممتاز تجلیل شود.

به گزارش ایسنا، در بخش پایانی این مراسم با حضور سردار کاظمینی، حجت‌الاسلام شهیدی محلاتی، دکتر نیلی احمد آبادی و جمعی از معاونان و مشاوران دانشگاه تهران از دانشجویان نمونه شاهد و ایثارگر دانشگاه تهران تجلیل شد.

انتهای پیاممطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان