کد خبر: 313465
تاریخ انتشار: دوشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۹:۴۰

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

به گزارش مهر، آیت الله محسن حیدری ظهر امروز دوشنبه در جشن توانمندسازی و خودکفایی چهار هزار و ۳۰۲ مددجوی خوزستانی در تالار امام خامنه ای مجموعه تفریحی ـ فرهنگی فجر اهواز، اظهار کرد: اهمیت این جشن به مسئله اشتغال و زندگی کریمانه و عزتمندانه افراد برمی گردد.

وی افزود: استان خوزستان نیز مانند سایر نقاط کشور افراد بیکار دارد ولی نرخ بیکاری در برخی شهرهای این استان سه برابر متوسط کشوری است. چنین وضعیت بیکاری را در استانی می بینیم که ۸۵ درصد نفت کشور از آنجا صادر می شود.

نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: طرح های بسیاری مانند پتروشیمی، فولاد و نیشکر در خوزستان وجود دارد و با وجود این ظرفیت ها، آمار بیکاری استان اصلا قابل قبول نیست.

حیدری بیان کرد: ضعف فرهنگ کار نیز یکی از علل افزایش بیکاری در خوزستان است اما محدودیت ها و مشکلات موجود عواملی ایجاد کرده تا نرخ بیکاری را در این استان بالا نگه دارند. یکی از این علت ها جنگ تحمیلی است، شهرها تخریب شده و ۱۰۰ هزار نفر نیز به عنوان جنگ زده زندگی خود را از دست دادند و مردم هنوز دست به گریبان بیکاری هستند.

وی عنوان کرد: دولت برای راه اندازی صنعت نیشکر در خوزستان صدها هزار هکتار از زمین های کشاورزی مردم را گرفت ولی برای اکثر این مردم کار تولید نکرد. تعداد کمی از مردم در نیشکر مشغول به کار شدند و آن هم بیشترشان در شغل های کاذب جانبی این صنعت است.

مدیریت ها در دست افراد غیربومی است

نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان گفت: یکی از عوامل افزایش بیکاری در خوزستان استفاده نکردن از نیروهای بومی این استان است. در خوزستان نیروهای مستعد، کارشناس و دارای لیاقت مدیریت، فراوان یافت می شود اما در بسیاری عرصه ها از این نیروها استفاده نمی شود و افرادی را از استان های مختلف مانند تهران می آورند که همه مدیران پروازی هستند.

حیدری خبر داد: پتروشیمی بندر امام و ماهشهر ۲۲ شرکت دارد که این شرکت ها حتی یک مدیر خوزستانی ندارند و مدیرعاملان آنها همه پروازی هستند. حتی ۷۰ درصد از کارشناسان این شرکت ها غیربومی هستند و تنها ۱۵ نفر از مدیران میادین خوزستانی هستند و بقیه همه غیر بومی هستند.

وی ادامه داد: با وجود اینکه افراد تحصیلکرده بسیاری در خوزستان برای عهده داری مدیریت وجود دارد ولی مجالی به آنها نمی دهند. مدیریت ها در دست افراد غیربومی است و حتی شرکت های پیمانکاری هم برای تأمین نیروی فضای سبز و آشپزخانه کارگران غیربومی می آورند.

نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری عنوان کرد: انحراف آب از سرشاخه های کارون به استان دیگر یکی از مشکلات جدی خوزستان است. رودخانه کارون عطیه خدادادی به این استان است ولی متأسفانه تحت عنوان آبرسانی شرب، برای مصارف صنعتی، کشاورزی و پرورش ماهی به استان اصفهان و اخیرا کرمان برده می شود.

حیدری اضافه کرد: با وجود اینکه بر اساس مصوبه شورای عالی آب هرگونه انتقال آب برای مصرف غیرشرب ممنوع است ولی باز هم با بردن آب کارون زمینه فقر و فلاکت را برای خوزستان به وجود می آورند.

وی در حین سخنرانی با گلایه از بی توجهی رئیس کمیته امداد کشور و وزیر کار عنوان کرد: مسئولان کشوری به داد مردم خوزستان برسید. مردم فهیم خوزستان شهید داده، مظلوم و با فرهنگ هستند، آنها ۲۳ هزار شهید دادند تا کشور را از سلطه صدام رها کنند.

نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری تأکید کرد: مسئولان کشوری پیام دردمندانه مردم خوزستان را به رئیس جمهور و دولت برسانید و از دولت تدبیر و امید بخواهید که تدبیر عاقلانه ای برای امیدبخشی به مردم خوزستان داشته باشند.

به گزارش مهر برگزاری این مراسم با حواشی همراه بود:

*در ابتدای این مراسم سخنرانی برای نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری در نظر گرفته نشده بود که وی در انتهای مراسم به سخنرانی پرداخت.

*وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اینکه آیت الله حیدری در حال سخنرانی بود سالن جلسات را ترک کرد.

*جلسه با تأخیر ۷۵ دقیقه ای آغاز شد.منبع: مهر
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان